Žemės vandenynai užteršti bisfenoliu A  (4)

Cheminio junginio, siejamo su žmonių ir gyvūnų endokrininės sistemos pakitimais, aptikta visuose pasaulio vandenynuose.


Tyrimai, atlikti daugiau nei 200 skirtingų planetos vietų, atskleidė, kad jūros vandenyje yra „žymi“ vadinamąją „hormonų taršą“ sukeliančio polimero bisfenolio A (BPA), kurio yra plastikinių maisto pakuočių sudėtyje, koncentracija, pranešė „DNAIndia.com“.

Ankstesniais tyrimais nustatyta, kad ši medžiaga trikdo gyvūnų reprodukcinės sistemos raidą ir yra siejama su žmogaus širdies ir kraujagyslių ligomis bei diabetu.

Tyrimus atlikę Nihono universiteto (Japonija) mokslininkai nustatė, kad jūrose ir vandenynuose bisfenolio A koncentracija svyruoja nuo 0,01 iki 50 dalių milijone (1 dalis medžiagos milijone dalių vandens). Tyrėjai analizavo jūros vandens ir pajūrio smėlio mėginius, paimtus 20 šalių, daugiausia Pietryčių Azijoje ir Šiaurės Amerikoje.

Japonų mokslininkų teigimu, svarbiausia globalios bisfenolio A taršos pasaulio vandenynuose priežastis – į jūras išmetamos kietųjų plastikų atliekos ir laivų korpusų sandarinimui naudojamos epoksidinės dervos.

Pasak šio tyrimo vadovo Katsuhiko Saido, mokslininkus labai nustebino tai, kad vandenyno mikroorganizmai gali suskaidyti iš polikarbonatinio plastiko pagamintus daiktus. „Polikarbonatai yra labai kieti plastikai – tokie tvirti, kad iš jų gaminamos atsuktuvų rankenos, nedūžtantys akiniai ir kiti fiziniam poveikiui labai atsparūs daiktai, - sakė jis. - Tyrimo rezultatai neigia paplitusią nuomonę, kad kietieji plastikai, patekę į natūralią aplinką, dešimtis ar net šimtus metų išlieka nepakitę. Mikroorganizmams juos skaidant bisfenolis A patenka į jūros vandenį ir smėlį.“

2009 m. Katsuhiko Saido ir jo kolegos pirmą kartą įrodė, kad plastikai nėra ilgaamžiai. Jie nustatė, kad polistireninis putplastis gana sparčiai yra pasaulio vandenynų temperatūros sąlygomis. Jam suskilus į palinką patenka potencialiai nuodingos medžiagos.

Naujausio tyrimo apie pasaulio vandenynų užteršimą bisfenoliu A rezultatus japonų mokslininkai užvakar pristatė JAV Chemijos draugijos konferencijoje San Franciske. Kasmet pasaulyje laivų korpusams sandarinti sunaudojami milijonai litrų epoksidinės dervos. Pasak mokslininkų, naujausias tyrimas atskleidė, kad ši medžiaga, patekusi į aplinką, yra nestabili ir, veikiama jūros mikroorganizmų, išskiria į vandenį bisfenolį A bei kitus junginius. Jau nustatyta, kad bisfenolis A patenka į jūros gyvūnijos maisto grandinę: iš jį kaupiančių moliuskų, vėžiagyvių ir amfibijų šis junginys patenka į jais mintančių gyvūnų organizmą. Manoma, kad didžiausios šio junginio koncentracijos susidaro jūrų plėšrūnų ir žmonių organizme.

Aut. teisės: TV3
TV3
(1)
(0)
(1)

Komentarai (4)