Matematinis modelis prognozuoja Ispanijos sėkmę FIFA Pasaulio taurės finale  (18)

Visame pasaulyje šiuo metu verda aistros dėl futbolo. Vienareikšmių spėjimų dėl laimėtojo nėra, tačiau du Londono matematikai yra įsitikinę, jog FIFA Pasaulio taurės finalą šį sekmadienį laimės Ispanija. Be to, jie pabrėžia, jog tai - ne spėjimas, o mokslas.

Queen Mary Londono universiteto profesoriai ir dideli futbolo fanai Javieras Lópezas Peña ir Hugo Touchette surinko kamuolių perdavimų informaciją iš kiekvienos Pasaulio futbolo čempionate dalyvaujančios komandos ir pritaikė grafų teoriją jų žaidimo stiliams analizuoti. Jų gauti rezultatai atskleidė Anglijos strategijos spragas žaidime prieš Vokietiją, kas tyrinėtojų nuomone paaiškina šios komandos pralaimėjimą. Tyrinėtojų sudarytas modelis taip pat leidžia manyti, jog ispanų "pomėgis" perdavinėti kamuolius gali padėti jiems laimėti prieš Olandus.

Touchette universiteto išplatintame pranešime spaudai aiškina, kad jų sudarytas grafas (žaidėjus linijomis jungiantis tinklelis) iš esmės iliustruoja kiekvieno žaidėjo atliktus kamuolio perdavimus. Atsižvelgiant į žaidėjo svarbą visame tinklelyje, jiems suteikiamas svarbumo reitingas, kurį mokslininkai įvardijo "centriškumu" (angl. centrality). Kuo aukštesnis centriškumo įvertinimas, tuo didesnis komandos nuostolis, jei šis žaidėjas negali žaisti. 

Grafų teorija dažnai naudojama analizuojant ir modeliuojant kompiuterių tinklus, kai būtina paaiškinti, kas atsitiktų iš tinklo pašalinus vieną ar kitą elementą. Šių dviejų profesorių nuomone, tą patį metodą galima sėkmingai pritaikyti ir futbolo žaidimo ypatumams tirti. Sudarytas tinklelis rodo, jog ispanai atlieka daug kamuolio perdavimų - beveik 40 procentų daugiau lyginant su vokiečiais ir dvigubai daugiau nei olandų atveju. Lópezas Peña aiškinimu, perdavimai yra gerai paskirstyti tarp visų žaidėjų, ypač tarp tų, kurie dažniausiai žaidžia aikštės viduryje. Pavyzdžiui, pagal surinktą statistiką daugiausiai čempionate įvarčių įmušęs ispanas Davidas Villa rungtynių metu gauna vidutiniškai 37 perdavimus, daugiau nei bet kuris kitas kitų komandų puolėjas, sako Lópezas Peña.

Palyginimui, olandų komanda žaidžia agresyvesnį žaidimą, atlikdami mažiau perdavimų, tad jų suformuojamas perdavimų tinklas yra paprastesnis. Jie daugiausia įvarčių pelnė tolimais spyriais ir daugiausia pasikliauja savo fiziniu pranašumu, teigia mokslininkai. Jie taip pat išanalizavo Anglijos ir Vokietijos žaidimą ir nustatė, jog puolėjas Wayne Rooney gavo beveik trigubai daugiau perdavimų nei Jermain Defoe, todėl vokiečiai jį lengvai neutralizavo.

Futbolo rungtynių baigtį kol kas sėkmingai nuspėjantis Aštuonkojis Paulas "sutinka"  su matematikais, jog Ispanija laimės Pasaulio taurę. Įžvalgus galvakojis dar nepadarė nei vienos klaidos, todėl jo populiarumas išaugo iki tiek, kad jam pradėti siūlyti pelningi kontraktai, teigia naujienų agentūra "Associated Press". Pasirinkdamas maistą (midijas) iš indo su Ispanijos vėliava, jis "išpranašavo", jog ispanija pusfinalyje nugalės Vokietiją. Po rungtynių Vokietijos sirgaliai pareikalavo aštuonkojo troškinio, po ko Ispanijos ministras pirmininkas greičiausiai juokais gyvūnui globoti pasiūlė oficialią valstybės apsaugą. Kai kurie skeptikai juokauja, jog rungtynių baigtį sumodeliuoti mėginantiems matematikos profesoriams taip pat gali prireikti apsaugos. Kiek visame šiame šurmulyje yra tiesios, veikiausiai parodys tik visai netolima ateitis.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (18)