Senovės jūrininkai daugiausiai maitinosi alyvuogėmis  (9)

Daugybė alyvuogių kauliukų, rastų prieš daugiau nei du tūkstantmečius nuskendusio laivo nuolaužose, suteikė vertingos informacijos apie senovės jūrininkų mitybą, ketvirtadienį nurodė tyrėjai iš Kipro.

Maždaug 400 metais prieš mūsų era nuskendęs laivas, kurio krovinį sudarė daugiausiai vyno amforos iš Chijo ir kitų Egėjo jūros šiaurinių salų, buvo rastas giliai jūros dugne prie Kipro pietinių krantų.

2007 metų lapkritį pradėti nuolaužų tyrimai parodė, jog šis prekinis laivas buvo pastatytas senovės Graikijos vėlyvojoje klasikinėje epochoje.

"Vienas įdomus įrodymas, suteikęs mums informacijos apie senovės jūrininkų gyvenimo sąlygas - per kasinėjimus rastas didelis kiekis alyvuogių kauliukų. Alyvuogės tikriausiai buvo dalis įgulos maisto atsargų", - sakoma ketvirtadienį Kipro senovės paveldo departamento paskelbtame pranešime spaudai.

Šie kasinėjimai padėjo daugiau sužinoti apie senovines jūrų keliones Kipre, salos prekybos ryšius su Egėjo jūros regionu ir to laikotarpio prekinių laivų dydį, nurodė departamentas.

Alyvuogės ir alyvų aliejus iki šiol tebėra pagrindinis Viduržemio jūros regiono virtuvės elementas, o apie šių maisto produktų vartojimą per šimtmečius susikaupė daug įrodymų.

Italijos archeologai nustatė, jog Kipre gamintų vienų iš seniausių pasaulyje kvepalų pagrindas buvo alyvų aliejus. Juo taip pat buvo kūrenami vario liejyklų žaizdrai.

Prie Kipro nuskendusiame laive rasta ne vien didelių molinių vyno amforų, bet ir du švininiai strypai su medienos liekanomis.

"Šis itin retas radinys padidina laivo duženų svarbą, taip pat padidina tikimybę rasti išlikusios laivo kilio medienos", - sakoma departamento pranešime.

Aut. teisės: delfi.lt

(1)
(0)
(0)

Komentarai (9)