Mokslininkai nustatė, kaip smegenyse gimsta žodžiai  (1)

Mokslininkai atrado būdą, kaip stebėti žodžių formavimąsi smegenyse. Manoma, kad šis atradimas gali leisti negalią turintiems žmonėms „prabilti“.

Tyrėjai atrado būdą pažvelgti į nuošaliausius smegenų užkampius ir stebėti, kaip formuojasi žodžiai. Naudodami elektrodus, jie aptiko smegenų vietą, kuri dalyvauja kuriant 40 pagrindinių anglų kalbą sudarančių grasų, rašo „Daily mail“. Jie nustatė, kad kiekvienas šių garsų turi savo signalą. Manoma, kad remiantis tuo galiausiai pavyks sukurti kompiuterinę programą, leisiančią suprasti, ką savo minčių galia žmonės nori pasakyti.

Minčių skaitymo tyrimą atliko Vašingtono universiteto Neuromokslų ir technologijos inovacijų centro mokslininkai. Vadovaujami centro direktoriaus Erico Leuthardto, jie tyrinėjo keturis stiprios epilepsijos kamuojamos žmones. Kiekvieno jų galvoje buvo implantuoti 64 elektrodai.

Pradinis šio tyrimo tikslas buvo bandyti surasti epilepsijos priežastį, tačiau E. Leuthardtas taip pat stebėjo tas smegenų sritis, kuriose formuojasi kalba. Tyrimo dalyvių buvo paprašyta nuolat kartoti keturis garsus – „oo“, „ah“, „eh“ ir „ee“. Mokslininkams pavyko užfiksuoti juos atitinkančius elektros signalus. Nors šių keturių signalų neužtenka sakiniams sudėlioti, manoma, kad atlikus tolesnius tyrimus, tai taps įmanoma.

„Tai rodo, kad smegenys nėra juodoji dėžė, kaip mes anksčiau filosofiškai manėme. Neteigsiu, kad galiu skaityti kieno nors mintis. To negaliu. Tačiau dabar turiu įrodymų, kad tai įmanoma“, – kalbėjo E. Leuthardtas.

Tyrimo metu mokslininkas taip pat nustatė, kad smegenys sukuria signalą net ir tuomet, kai žmonės pagalvoja apie garsus, tačiau jis labai skiriasi nuo gaunamo tuomet, kai jie garsus taria. Tai leidžia daryti išvadą, kad vieną dieną gydytojai galės skaityti žmonių mintis ir suprasti, ką jie nori pasakyti. Tyrimas skelbiamas leidinyje „Journal of Neural Engineering“.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: