Baigiama išsiaiškinti, kaip bakterijos iš šlapimo gamina raketinį kurą  (4)

Mokslininkai praeitą savaitę pranešė pasistumėję į priekį tyrinėdami nepaprastas bakterijas, kurios gyvena deguonies neturinčioje aplinkoje ir iš amoniako, kurio gausu šlapime, gamina hidraziną – raketų degalų komponentą.


Vadinamosios anamokso (anaerobinės amonio oksidacijos) bakterijos sukėlė tikrą sensaciją, kai buvo pirmąsyk atrastos praėjusio amžiaus 10-ame dešimtmetyje, tačiau jų paslaptims atskleisti prireikė nemažai laiko.

Laiške, kuris bus paskelbtas Didžiojoje Britanijoje leidžiamame žurnale „Nature“, tyrėjai iš Nyderlanduose įsikūrusio Neimegeno Šv.Radbodo universteto praneša atskleidę proceso, per kurį bakterijos išskiria hidraziną, molekulinį mechanizmą.

„Tai atskleisti buvo nemenkas darbas, – sakė šio universiteto Vandens ir šlapynių tyrimų instituto mikrobiologijos profesorius Mike’as Jettenas. – Turėjome pritaikyti įvairius naujus eksperimentinius metodus.“

Šios darbo grupės rezultatai iš pradžių buvo sudominę JAV Nacionalinę aeronautikos ir kosmoso administraciją (NASA), tačiau vėliau paaiškėjo, kad hidrazino susidaro labai mažai – jo tikrai „nepakaktų nuskraidinti raketą į Marsą“, aiškino M. Jettenas.

„Dabar tiksliai nustatinėjame proceso metu naudojamo baltymo kristalinę struktūrą. Galbūt mums pavyks pagerinti gamybos procesą, jeigu geriau suprasime, kaip sudarytas baltymų kompleksas“, – sakė mokslininkas.

Anamokso procesas šiuo metu naudojamas komercinėse vandens valymo įmonėse, nes jis veiksmingai suskaido amoniaką. Tikėtina, kad šį procesą taip pat pavyks pritaikyti biodegalų ir metano gamybai, utilizuojant nuotekų dumblą be būtinybės jį prisotinti deguonimi.

Aut. teisės: Diena.lt
Diena.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (4)