Išlikimo karaliai  (22)

Žmogus kartais save vadina gyvūnijos karaliumi. Iš tikrųjų esame blogiausiai prisitaikę išgyventi gamtoje padarai. Pačios gyvybingiausios, pasirodo, yra erkės, praneša Rusijos mokslo populiarinimo žurnalas „Argumentai ir faktai“. Tačiau yra ir kitų – kur kas sunkiau įtikėtinų – išlikimo pavyzdžių: tritonams atauga ne tik uodegos, bet ir akys, tarakonai ilgą laiką išlieka gyvybingi be galvos, šamai – be vandens ir t. t.

Erkės. Šie padarai be maisto gali išgyventi iki 8 metų. Tačiau tai dar ne viskas. Mokslininkai pabandė jas ištirti panaudodami tiesiog drastiškas priemones – 20 šios rūšies atstovių įmetė į vakuuminę terpę. Mokslininkai 30 minučių erkes švitino kenksmingais elektromagnetiniais spinduliais. Po šio eksperimento visos išbandytos erkės išgyveno 2 dienas.

Lėtūnai. Šie mikroskopiniai, meškų kailyje gyvenantys bestuburiai gali keletą minučių išgyventi atvirame kosmose. Lėtūnai sugeba išgyventi 71 laipsnių (pagal Celsijų) šaltyje. Netekęs drėgmės jų kūnas tampa panašus į statinę. Galūnes padaras pritraukia prie kūno. Išdžiūvusį kūnelį vienas vandens lašas gali atgaivinti net po 100 metų.

Hidra. Šis gyvūnas turi unikalią savybę – gali atgauti ankstesnį pavidalą. Galime suplėšyti hidrą į daug mažų gabalėlių – iš jų išsivystys daug naujų mažų hidrų.

Tarakonas. Žurnale „Argumentai ir faktai“ rašoma, jog be galvos tarakonas gali išgyventi keletą savaičių. Po to jis nudvesia iš… bado. Apskritai be maisto tarakonai gali išgyventi 30 dienų. Be to, jie gali nekvėpuoti net iki 45 min.

Šamas. Ši bežvynė žuvis gali maitintis net dumblu. Be to, ji yra labai gyvybinga. Akvariuminių žuvų augintojai kartais juokauja, kad mažas šamiukas iššokęs iš akvariumo gali sudžiūti iki sudžiovintos žuvies dydžio, tačiau, vėliau, išleistas į savo gimtuosius vandenis iš karto atgauna savo pradinį svorį.

Tritonas. Tritonas turi tiesiog nuostabią savybę regeneruoti. Tritonui gali visiškai ataugti prarastos galūnės ar jų dalys. Tritonui atauga ne tik uodega, kojos, tačiau net akys. Mokslininkai nustatė, kad tritono akys visiškai ataugo po 9, o kojos ir uodega po 4 mėnesių.

Balinis vėžlys. Balinio vėžlio kautas gali išlaikyti iki 2 tonų svorį. Tai 200 kartų viršija paties gyvūno svorį. Vėžlys kvėpuoja įprastu deguonimi, tačiau po vandeniu gali išbūti net iki 2 parų, visiškai neišplaukdamas į jo paviršių. Gyvūnėlis yra toks neįnoringas, kad gali laisvai išgyventi be maisto iki 5 metų.

Kojotas. Šis gyvūnas sugeba atskirti apsiginklavusį medžiotoją nuo neapsiginklavusio. Jis ėda viską – net linines virves. Kojoto kūnas yra itin lankstus. Tai liudija vienas įvykis, kai vieną jų nutrenkė mašina, lėkusi 120 km per valandą greičiu. Po smūgio kojotas sugebėjo persilenkti taip, kad lengvai įsitaisė plyšyje tarp galinio mašinos bamperio ir priekabos. Tokiu būdu gyvūnas laimingai nukeliavo 95 km. Automobilio šeimininkai jį pastebėjo ir ištraukė tik sustoję įsipilti degalų. Gudrusis žvėriūkštis buvo tik įsibrėžęs leteną.

Pingvinas. Pingvino patelė padeda kiaušinį ir palieka jį patinėlio rūpesčiui. Tėvelis peri rūpestėlį dar 130 dienų. Per visą šitą laiką patinėlis nieko negeria ir nelesa. Žinoma pingvinas sulysta, tačiau išgyvena.

Naminė ožka. Šie gyvūnai dažnai pasitenkina labai skurdžių ganyklų žole, yra puikūs laipiotojai. Be to ožkos gali maitintis tose vietose, kurių nepasiekia kiti žmonių auginami gyvuliai. Jeigu maisto iš viso nėra, ožka atryja savo suėstą maistą ir kramto jį iš naujo.

Kupranugaris. Kupranugaris Sacharos dykumoje be vandens gali išgyventi ir 10 dienų. Paslaptis glūdi kupranugario sugebėjime neprakaituoti. Kupranugario kūnas taip taupiai naudoja skysčius, kad jo išmatose randamas skysčių kiekis yra 7 kartus mažesnis už arklių. Pasiekęs vandens šaltinį kupranugaris gali išgerti milžinišką jo kiekį. Pasaulio rekordas – kupranugaris sugebėjo išgerti 284 litrus vandens.

Žmogus. Deja, bet žmogus yra blogiausiai prisitaikęs išgyventi aplinkoje. Mūsų vaikai vystosi lėčiau net už vėžlio jauniklius. Dėl sugebėjimo vaikščioti išsitiesus ir nuolatinių stuburo apkrovų mes vieninteliai iš visų gyvų organizmų sergame reumatu, išvaržomis ir osteochondroze (90 proc. visų sergančiųjų žmonių ligomis). Taip pat mes esame vieninteliai, kurie galime užsikrėsti ne tik nuo kito žmogaus, bet ir nuo gyvūnų bei paukščių – beždžionių, lapių ar net balandžių.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt

(2)
(0)
(2)

Komentarai (22)