15-metis moksleivis išrado revoliucinį testą S. Jobso gyvybę pasiglemžusio kasos vėžio ankstyvai diagnostikai (Video)  (16)

Gali būti, kad penkiolikmečio Merilendo valstijos (JAV) moksleivio visai nebrangiai kainuojantis išradimas išgelbės milijonus gyvybių - Džekas Andraka (Jack Andraka) išrado ankstyvas kasos vėžio stadijas diagnozuojantį testą.


Kraunsvilio miestelyje gyvenančio jaunuolio išradimas yra tipiškas „dviejų brūkšnelių“ tipo testas, kuriuo įvertinamas mezotelino kiekis organizme. Mezotelinas yra ankstyvųjų kasos vėžio stadijų indikatorius, aptinkamas kraujyje ir šlapime. Vaikino išradimas gali sukelti revoliuciją šio onkologinio susirgimo gydymo istorijoje – liga pasiglemžia 19 iš 20 susirgusiųjų gyvybių faktiškai tik todėl, kad ankstyvąsias kasos vėžio stadijas diagnozuoti iki šiol buvo beveik neįmanoma. Liga būdavo nustatoma tik tada, kai padėti jau per vėlu. Džeko išradimas, už kurį jis buvo apdovanotas 75 tūkst. svarų vertės pagrindiniu prizu konkurse „2012 Intel Science Fair “, reiškia, kad pacientai nuo šiol turs galimybę naudotis paprastu metodu savo organizmuose aptikti kasos vėžio indikatorius, kol liga dar neįsisenėjusi. Novatoriško Dž. Andrakos testo sensorius yra net 28 kartus spartesnis ir 28 kartus pigesnis nei ankstesni kasos vėžio testai. Maža to, jis yra daugiau nei 100 kartų jautresnis už dabartinius kasos vėžio diagnostikos analogus. Testas veikia tokiu pat principu kaip ir diabeto diagnostikos testas su dviem juostelėmis – tereikia ant jo užlašinti lašelį kraujo. Tvirtinama, kad testo patikimumas siekia 90 proc., o jo kaina – vos trys JAV dolerio centai. Maža to, Dž. Andrados testas tinka ir kiaušidžių bei plaučių vėžio ankstyvųjų stadijų diagnostikai. Testas gali būti pritaikomas kitų susirgimų (kitų vėžio atmainų, tuberkuliozės, ŽIV, E Coli ir salmonelės bakterinių infekcijų) diagnostikai. „Visa tai – už 3 centus. Užtruksite tik 5 minutes“, – tvirtina išradimo autorius.

Sukurti testą Džeką paskatino netikėta šeimos draugo mirtis – jo gyvybę (kaip ir garsiojo Steve'o Jobso) pasiglemžė kasos vėžys. Po šios tragedijos vaikinas per biologijos pamoką vogčiomis perskaitė mokslinį straipsnį apie anglies nanovamzdelius. Tiesa, sušukti „eureka“ nepakako: paauglio pasiūlymą atmetė 197 mokslininkai, į kuriuos jis kreipėsi pagalbos, prašydamas atlikti tyrimus – kai kurie iš jų atvirai rėžė į akis, kad toks sumanymas niekam tikęs.

Galiausiai erdvės savo laboratorijoje testą sukurti pasišovusiam paaugliui sutiko suteikti Džonso Hopkinso universiteto patologijos ir onkologijos profesorius Anirbanas Maitra (Anirban Maitra). Paprastai kalbant, kad sukurtų testą, Džekas sumaišė į mezoteliną reaguojančius žmogaus antikūnius su viengubais anglies nanovamzdeliais, kurie naudojami filtravimo popieriaus gamyboje.

Nanovamzdeliai suteikia popieriui elektrinio laidumo. O kai ant jo patenka mezotelino, teste esantys antikūniai suriša tas kasos vėžį indikuojančias molekules ir išdidina, pakeisdami popieriuje esančių nanovamzdelių elektrines savybes. Kuo daugiau mėginyje mezotelino, tuo daugiau antikūnių išdidėja ir tuo silpnesnis elektrinis signalas.

15-metis vunderkindas planuoja pradėti didmeninę prekybą kasos vėžį diagnozuojančiais testais ir padaryti taip, kad jie būtų prieinami plačiajai visuomenei.

(34)
(0)
(1)

Komentarai (16)