Pasidaryk pats: juodi ir balti popiežiaus dūmai specialiai pagal Vatikano receptą (Video)  (0)

Praėjusią savaitę pasaulį tiesiog krėtė ir purtė popiežiaus rinkimo karštinė. Į konklavą susirinkę kardinolai Siksto koplyčioje rinko naują pontifiką. Atskirti nuo pasaulio, jie ten posėdžiauja tol, kol išrenka naują popiežių. Jei po balsavimo (tokių per dieną įvyksta 4) popiežiaus išrinkti nepavyksta, iš garsiojo Siksto koplyčios kaminėlio rūksta juodi dūmai, jei popiežius išrenkamas – dūmai balti. Kaip „popiežiaus dūmus“ pasigaminti pačiam, pasakoja kultinis Notingamo universiteto chemikų kolektyvas.

Pro Siksto koplyčios kaminėlį dūmais išeina visi balsavimo biuleteniai. Tiesa, jie suvilgomi specialiose cheminėse medžiagose, dėl kurių dūmai būna juodi arba balti. Baltiems ar juodiems dūmams pasigaminti, reikės: laktozės, antraceno, kalio perchlorato, sieros, kalio chlorato ir trupučio medžio (pušų) sakų. Jei balsavimas buvo nesėkmingas, juodiems dūmams reikės sieros, kalio perchlorato, antraceno. Kaip bus galima įsitikinti vaizdo siužete, dūmus eksperimento autoriams pavyko padaryti pakankamai juodus, nors, pvz., renkant Benediktą XVI dūmai išeidavo pilki ir nebūdavo aišku, kokia žinia duodama pasauliui. Sėkmės atveju, baltus dūmus turėtų leisti balsavimo biuleteniai su mišiniu, sudarytu iš kalio chlorato, laktozės cukraus ir susmulkintų sakų.

Esminis skirtumas – skirtingi anglies šaltiniai liepsnoje. Jei reikia juodų dūmų, imama antraceno – medžiagos, kuri sudaryta iš žiedinio pavidalo molekulių, kuriose daug anglies, daug vandenilio, bet nėra deguonies. Kai tokios molekulės dega (maišosi su deguonies molekulėmis ore), susidaro juodos kaip anglies spalvos dūmai.

Baltų dūmų atveju reikia kalio chlorato ir laktozės. Laktozės molekulės yra nežymiai mažesnės už antraceno molekules, jose taip pat yra anglies ir vandenilio, tačiau jose yra ir daug deguonies atomų. Esmė – deginant tokį mišinį nebūna juodos spalvos šaltinio (antraceno) dalelių, todėl dūmai būna balti.

Kaip visa tai atrodo laboratorijoje, siūlome peržiūrėti šį vaizdo siužetą:

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(4)
(0)
(0)

Komentarai (0)