Po Havajų salose esančiu ugnikalniu – įspūdingo dydžio magmos rezervuaras  (0)

Neįprastai didžiulė magmos kamera buvo stebima 8-11 kilometrų gylyje po rytinėje dalyje esančia rifto zona ir vienu iš aktyviausių pasaulyje ugnikalnių - Kilauea, Havajuose. Rifto zona yra kai kurių ugnikalnių, ypač skydinių tipo (tokių kaip esančių Havajuose arba Islandijoje), turinčių tiesinės serijos įtrūkimus. Tokioje zonoje lava iš ugnikalnio veržiasi ne pro jo viršūnę, o pro šiuos linijiškus įtrūkius, kurie gali būti bet kurioje vietoje.

Naudodamiesi seisminiais duomenimis, vulkanologų grupė, vadovaujama Paul'o Okubo iš JAV Geologijos tarnybos, sukūrė 3D modelį, kuris padėjo suvokti šio magmos rezervuaro dydį, gylį bei cheminę sudėtį.

Šis magmos rezervuaras (dar vadinamas magmos kamera) yra kelių kilometrų skersmens ir slūgso maždaug 8-11 kilometrų gylyje.

"Šis rezervuaras galėjo susidaryti kuomet magma intensyviai keliavo per giliuosius rytų Rifto zonos sluoksnius, kas padarė įtaką greitam rezervuaro išsiplėtimui, o jis savo ruožtu sukėlė 1975 metais 7,2 balų žemės drebėjimą Kalapanoje, Havajų saloje", -sakė prof. Okubo kartu su straipsnio, išspausdinto leidinyje "Geology" bendraautoriai.

"Magmos rezervuaras, plytintis po Kilauea ugnikalniu, savo savybėmis yra labai panašus į ugnikalnių, esančių vidurio vandenyno kalnagūbryje, rezervuarus. Šių magminių kūnų supratimui keliami aukšti prioritetai, kadangi jie kelia didelį pavojų“, - sakė vienas iš tyrimo autorių prof. Falk'as Amelung'as iš Majamio universiteto.

"Šis tyrimas - pirmasis geofizinis stebėjimas tokių didelių magminių kamerų, egzistuojančių giliai po vandenyno pluta", - pasakojo pagrindinis autorius dr. Guoqing'as Lin'as, taipogi iš Majamio universiteto.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(1)
(0)
(0)

Komentarai (0)