Gamtos fotografijų konkursas: geriausias iš geriausių – makrofotografijos meistras (Foto)  (2)

Gausus būrys į Vyriausybės rūmus šią savaitę susirinkusių gamtos fotografų, nominacijų globėjų, įsteigusių prizus nugalėtojams, gamtos mylėtojų, visuomeninių ir valstybinių organizacijų atstovų nekantriai laukė, kas tapo ketvirtojo konkurso „Gintarinis žaltys 2013“ laureatais. Kaip ir ankstesniais metais, gamtos fotografai varžėsi dėl 12 konkurso nominacijų, 6 specialiųjų prizų. Tradiciškai buvo renkamas metų fotografas ir geriausia metų fotografija. Skirtingai nei pernai, šių nominacijų laurai teko skirtingiems gamtos fotografams.

Dėl geriausios metų fotografijos apdovanojimo rungėsi penkių nuotraukų autoriai. Po nemenkų svarstymų geriausia metų fotografija išrinkta Kastyčio Vainausko nuotrauka „Skrydis pūgoje“. Nuotraukoje įamžintas suopis – dažnas Lietuvoje plėšrusis paukštis, tačiau lengvai fotografuojamas nesileidžia. Pasak Remigijaus Motuzo, Ministro Pirmininko vardu pasisveikinusiam nuotraukos autorių, sučiupti tokį vaizdą, kaip K. Vainausko ir kitų konkurso dalyvių gamtos kadrai, yra didelis menas. Geriausios metų fotografijos autoriui toks įvertinimas buvo tikra staigmena. „Sakyčiau, šis kadras – laimės dalykas. Tąkart šalčio nebuvo daug, snigo dideliais kąsniais. Kaip visada, slėptuvėje pratūnojau apie 8 valandas ir galiausiai man pasisekė. Bet neretai būna, kad prasėdi visą dieną – ir neturi nė vieno kadro“, – savo sėkme stebėjosi K. Vainauskas.

Tradiciškai geriausia metų fotografija puošia konkurso fotoalbumo „Lietuvos laukinės gamtos fotografija 2013“ viršelį. Metų gamtos fotografo titulas iškeliavo į Želtiškius Konkurso „Gintarinis žaltys 2013“ metų fotografu išrinktas Arūnas Eismantas taip pat buvo labai nustebęs, mat makrofotografija paprastai sulaukia mažiau gerbėjų ir dėmesio nei kitų sričių gamtos fotografija. Pasak konkurso organizatorių, A. Eismantas savo darbais „Naturephoto.lt“ svetainės lankytojus ir narius stebina jau seniai, ypač patrauklūs ir mėgstami jo fotoreportažai iš Želtiškių apylinkių. Dažniausiai fotografas savo objektyvą nukreipia į vabzdžių ir voragyvių pasaulį, tad neatsitiktinai konkursinė jo nuotrauka „Skėčių pardavėjas“, kurioje užfiksuotas geltonasis žiedvoris, išrinkta geriausiu „Makropasaulio“ darbu. Vieno iš konkurso organizatorių „Žurnalo apie gamtą“ redaktoriaus Romualdo Barausko nuomone, Arūnas Eismantas demonstruoja kitokį požiūrį į makrofotografiją. „Anksčiau šioje fotografijoje vyravo stambus planas, neretai vabzdžiai ar kiti makropasaulio atstovai fotografuojami nenatūralioje aplinkoje. Pastaruoju metu vis daugiau atsiranda nuotraukų, kuriose stengiamasi ne tik įamžinti patį vabzdį ar vorą, bet ir patraukliai atskleisti jo aplinką. Arūno darbai ypač įdomūs, kartais labai netikėti“, – sakė gamtininkas R. Barauskas, pats fotoobjektyvą dažniausiai nukreipiantis į žinduolius.

A. Eismantas gyvena Vilniuje, tačiau dauguma jo fotomodelių iš Želtiškių apylinkių Anykščių rajone. „Makropasaulio“ nominacijos laurus lėmęs geltonasis žiedvoris – taip pat šios vietovės pievų gyventojas. „Kiekvienas savaitgalis, visos atostogos praleidžiamos Želtiškiuose. Čia mano uošvija, be to, mano gimtinė vos už 10 km. Šių apylinkių nepalietusi melioracija, dėl to čia išlikusi natūrali gamta, natūrali pieva, natūralūs miškai. Tad čia gausu ir man įdomių rūšių“, – kalbėjo A. Eismantas. Pasak makrofotografo, Želtiškiuose dažniausiai net toli eiti nereikia, mat labai daug kadrų padaroma tiesiog kieme. „Kol visko čia neišfotografuosiu, kol čia neberasiu, ko dar neįamžinau, niekur kitur nevažiuosiu“, – juokėsi konkurso laureatas.

A. Eismantas naujų vėjų įnešė ir į augalų fotografiją. Jo darbas „Pavasarinė pūga“ išrinktas geriausia „Augalijos magijos“ nuotrauka. Dar dvi jo nuotraukos „Bėgantis lietumi“ ir „12-as kalibras“ pakliuvo tarp išskirtų kitų nominacijų darbų. „Paukščių“ fotografams sėkmę lėmė šarka ir retasis vapsvaėdis Kaip ir ankstesnių konkursų metu, didžiausio fotografų dėmesio sulaukė sparnuočiai. Daugiausiai paukščių nuotraukų pateko ir į konkurso albumą. „Paukščių“ nominacijos globėjos Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Liutauras Raudonikis džiaugiasi tokiu gamtos fotografų dėmesiu sparnuočiams, tačiau sako, kad iš tokios gausos darbų išrinkti laimėtoją labai sunku. „Šiemet šią nominaciją nutarta padalinti į dvi temas – „Gražiausia paukščio fotografija“ ir „Geriausiai atskleista paukščių gyvenimo akimirka“. Pirmojoje buvo renkama tiesiog meniškiausia, estetiškiausia paukščio nuotrauka, kurioje fotografui puikiai pavyko įamžinti įprastą, žmogaus kaimynystėje gyvenantį paukštį. Į antrąją grupę pakliuvo fotografijos, kuriose užfiksuotos retos, paslaptingiausios sparnuočių gyvenimo akimirkos. Čia svarbiausias kriterijus buvo ne tiek meninė nuotraukos vertė, kiek fotografo ornitologinės žinios, atsakingumas, supratingumas, gebėjimas fotografuoti ir stebėti paukščius jų netrikdant“, – teigė ornitologas L. Raudonikis.

Geriausia paukščio fotografija išrinkta pernai metų fotografu tapusio Mariaus Čepulio nuotrauka „Žiema“, o geriausiai paukščių gyvenimo akimirką, nominacijos globėjų nuomone, pavyko atskleisti Dariui Babeliui. Pernai rugsėjo pradžioje Kupiškio rajone fotografas įamžino vapsvaėdį (nuotrauka „Ekstremalas“). Į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas paukštis, iškapstęs vapsvų lizdą, mėgavosi jų lervomis. Kolegų fotografų teigimu, pastebėti besimaitinantį šį retą sparnuotį sunku, o sugebėti padaryti gerą tokios akimirkos kadrą – apskritai laimės dalykas. Gamtos fotografija – sunkus darbas Konkurso organizatorių teigimu, gamtos fotografija – sunkus darbas, tad, nepaisant kokybiškos fotografijos įrangos, Lietuvos gamtos fotografų ir konkurso dalyvių skaičius per pastaruosius metus kito nežymiai. Vis dėlto jų darbai byloja apie augantį mūsų gamtos fotografų meistriškumą, etišką požiūrį į gamtos fotografiją. Labai įdomūs, netgi netikėti šiemet buvo nominacijų „Gamtos menas“, „Augalijos magija“, „Lietuvos kraštovaizdis“ darbai. Moderniu požiūriu išsiskyrė makrofotografai, nespalvotosios fotografijos mėgėjai. Sėkmės nestokojo konkurso dalyviai, darbus pateikę nominacijai „Gamtos akimirka“.

„Džiugu, kad, palyginti su kitų šalių gamtos fotografų skaičiumi, negausus mūsų fotografų būrys sugeba pastebėti ir įamžinti itin retas, netgi unikalias mūsų gamtos akimirkas. Žinoma, jiems padeda ne tik sėkmė, bet ir atkaklumas, daugybė laiko, praleisto gamtoje, gilios žinios apie mūsų gyvūniją ir augaliją“, – sakė konkurso organizatorių atstovas R. Barauskas.

Aut. teisės: Apie gamtą

(45)
(6)
(39)

Komentarai (2)