Proto piliulė: mokslininkai teigia atradę vaistą, padarantį žmones protingesniais  (0)

Dar 1998 m. JAV Federalinė vaistų administracija (FDA) patvirtino modafinilą kaip vaistą nuo narkolepsijos – sutrikimo, kurio metu smegenys negali reguliuoti miego – pabudimo ciklo, todėl žmones ištinka netikėti „miego priepuoliai“ bet kuriuo paros metu ir bet kur.

Per pastaruosius metus modafinilas (pardavinėjamas kaip provigilis arba modavigilis) tapo populiarus ir dėl dar vienos priežasties – jis gali pagerinti žmogaus pažintinius gebėjimus.

Dabar mokslininkų komanda peržiūrėjo apie modafinilą sukauptą literatūrą ir nustatė, kad vaistas padidina didelę dalį smegenų kognityvinių funkcijų, skelbiama tyrime, kuris publikuotas žurnale „European Neuropsychopharmacology“.

Mokslininkai nėra tikri dėl to, kaip veikia šis vaistas, nors ankstesnių tyrimų metu parodyta, kad jis padidina neurotransmiterių histamino ir oreksino lygį. Abu jie atsakingi už miego ciklų reguliavimą. Vaistas taip pat padidina serotonino (jis paveikia nuotaiką) ir glutamato (sužadina smegenų ląsteles) kiekį žmogaus organizme.

Šie cheminiai pokyčiai nulemia, kad modafinilas gali išgydyti narkolepsiją, o kartu ir turi nenumatytą poveikį kitoms smegenų funkcijoms. Modafinilas žmogų padaro dėmesingesniu, gebančiu geriau įsiminti ir atlikti „aukšto lygio“ funkcijas, kurioms reikia informacijos iš kitų smegenų dalių.

Panašiu principu veikia dėmesio sutrikimo trūkumo sindromą (ADHD) gydantys vaistai, kaip aderalis, nors jie padidina neutrotransmiterių, dopamino ir norepinefrino kiekį.

Mokslininkų komanda peržiūrėjo 1990 – 2014 m. publikuotus tyrimus apie modafinilo poveikį pažinimui ir nustatė, kad modafinilas geriau padėjo atlikti užduotis, kurioms reikėjo „planavimo ir sprendimų priėmimo, lankstumo, mokymosi, atminties ir kūrybiškumo.“ Be to, tyrėjai teigia, kad vaistas beveik neturi pašalinių efektų.

Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad jų tyrimas dar nereiškia, jog modafinilas yra patvirtintas kaip galintis padidinti pažintines funkcijas – vis dar reikia FDA sutikimo.

Aut. teisės: 15min.lt

(44)
(1)
(43)

Komentarai (0)