Tokios kavos dar nesate gėrę: idėją nukopijavo iš tibetiečių ir pritaikė vakarų kultūrai  ()

Turbūt daugelio rytas negali būti pradėtas be puodelio kavos, tad nenuostabu, kad šiomis dienomis yra begalė įvairiausių jos rūšių bei būdų, kaip ją paruošti. Tačiau ar esate pasiruošę vienam neįprasčiausiam ryto gėrimų – kavai su sviestu?


Ši kava yra gaminama su sviestu ir lašeliu aliejaus, pavyzdžiui, kokosų. Tokia mada greitai paplito Jungtinėse Amerikos Valstijose, o dabar atkeliauja ir į kitas šalis, rašo dailymail.co.uk.

Šios kavos paslaptingi privalumai slypi tame, kad ji gali padėti numesti svorio bei padidinti budrumą ir energiją. Taigi, sužinokime ar verta tai išbandyti ir ar tikrai taip stebuklingai gali paveikti mūsų organizmą.

Kas tai per kava?

Šis gėrimas buvo išrastas Amerikoje po to kai 43 metų verslininkas Dave Asprey, kelionės metu į Tibetą ten išgėrė tradicinės arbatos su sviestu, pagamintu iš jako patelės pieno.

Grįžęs po kelionės jis nusprendė sukurti riebalais praturtintą gėrimą, panaudodamas kavą, specialų aliejų ir sviestą. Jis suprato, kad geriant šį gėrimą vietoje to, kad valgytų pusryčius, galima lengviau netekti svorio, kadangi šis gėrimas sukelia sotumo jausmą.

Nepaisant to, kad vienas puodelis šios kavos turi apie 500 kcal ir maždaug 51 gramą riebalų (moterims yra rekomenduotina suvartoti nuo 36 g iki 62 g per dieną), iš kurių daugiau nei 70 proc. yra sočiųjų riebalų, D. Asprey tikina, kad svoris krenta, nes kava paspartina medžiagų apykaitą, o aliejus  priverčia organizmą deginti riebalus, greitai „ištirpdydamas“ nepageidaujamą pilvą.

Ar galima šį gėrimą pasigaminti namuose?

Žinoma, nes šis receptas yra visiškai paprastas.

Pirmiausia, D. Asprey pataria į šviežiai paruoštą kavą, geriausia iš pupelių, kadangi jos turi daugiau antioksidantų, įdėti du valgomuosius šaukštus nesūdyto sviesto, kuris turi smegenų veiklą skatinančių omega-3 riebalų rūgščių ir butirato, dar kitaip vadinamo GHB 4-hidroksilbutano rūgštimi, kurios suteikia ilgesnį sotumo jausmą. todėl nesinori kurį laiką valgyti.

Taip pat jis rekomenduoja įdėti du valgomuosius šaukštus aliejaus, kuris turi vidutinės grandinės trigliceridų (MCT). Šie trigliceridai yra tikras energijos šaltinis, sportininkai dažnai naudoja juos norėdami pagerinti savo ištvermę. Rekomenduojama naudoti nerafinuotą kokosų aliejų, kuris turi net iki 60 procentų MCT aliejaus.

Ar tai galima paaiškinti moksliškai?

Taip, viskas slypi MCT aliejuje, nors daugelis teiginių gali būti ginčytini.

Kavos mėgėjai sako, kad aliejaus išskiriamos cheminės medžiagos yra labai greitai suskaidomos kepenų ir taip energija tampa pasiekiama smegenims, todėl organizmui neleidžiama gaminti papildomų riebalų.

Dr. Trudi Deakin, Anglijos Nacionalinės sveikatos tarnybos diabeto prevencijos ir gydymo konsultantas, teigia, jog kadangi ši kava neturi angliavandenių, tai reiškia, kad jūsų kūnas neskatina insulino, kurio atsakas liepia mūsų kūnui kaupti riebalus. Paprasčiau kalbant, be cukraus ir angliavandenių, mūsų organizmas lengviau degina riebalus skirtus energijai išskirti.

Ar tai gali pakenkti mūsų sveikatai?

Dr. T. Deakin primena, kad ši kava su sviestu yra tik nauja tendencija bei primena, kad tai negali pakeisti tikro maisto, turinčio mūsų sveikatai reikalingų maistinių medžiagų.

Kolumbijos Universiteto mokslininkai padarė išvadą, kad MCT iš tikrųjų nesuteikia energijos, o tiesiog sudegina tai, kas nėra reikalinga mūsų organizmui. Žinoma, jei vartosite produktus turinčius vidutinės grandinės trigliceridų (MCT) be angliavandenių, galite numesti svorio.

Be to, daugelis skeptikų teigia, kad šis atradimas yra tik pinigų plovimas. MCT aliejus taip pat gali sukelti silpnumo jausmą, pilvo skausmus, o kava taip pat turi vidurius laisvinančių ir stimuliuojančių poveikių, kurie sukelia norą tuštintis, teigia T. Sanders, Londono King's College (liet. „karališkasis koledžo) mitybos ir dietologijos profesorius.

Ar tai tikrai padės pašalinti nenorimus kilogramus?

Pasak mitybos specialistės Z. Harcombe, sviestas nėra pavojingas, bet ir ne itin maistingas. Tad jeigu prie savo dietos pridėsite papildomą kiekį riebalų, tada turite vartoti mažiau angliavandenių turinčius produktus, kurie prilygtų dviems puodeliams salotų, padedantiems sumažinti jūsų juosmens apimtis. Iš tiesų, jei norite numesti svorio, geriau valgykite mažiau angliavandenių, o ne daugiau riebalų.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(7)
(26)
(-19)

Komentarai ()

Susijusios žymos: