Mokslininkai išsiaiškino, kodėl kai kurių žmonių dantų emalis yra silpnas - labai naudingas tyrimas ne tik dėl dantų  ()

Dantis gadina prasti įpročiai - cukraus kupina dieta, nekokybiškas dantų valymasis. Tačiau kai kurių žmonių dantys genda greičiau nei kitų. Iš dalies tai yra genetiškai paveldima savybė. Iš dalies - mažytis baltymo trūkumas, kuris sukelia emalio pažeidimus ir paskatina danties gedimą.


Amelogenesis imperfecta - tai sutrikimas, dėl kurio dantų emalis nesusiformuoja teisingai. Taip nutinka dėl vienintelio amino rūgšties defekto, sutinkamo emalio baltyme amelogenine. Tas sutrikimas neleidžia išlaikyti tvarkingos amelogenino struktūros ir šis baltymas tiesiogine to žodžio prasme maišosi emalio augimo kelyje. Taigi, turint Amelogenesis imperfecta sutrikimą, emalio sluoksnis yra plonesnis, o patys kristalai yra ne taip tvarkingai išsidėstę. Dėl to ir pats dantis yra pažeidžiamesnis.

Įprastai dantų emalis yra kiečiausia medžiaga žmogaus kūne, tačiau to negalima pasakyti apie žmones su Amelogenesis imperfecta sutrikimu. Jų emalis dažnai būna patamsėjęs, minkštas, lengvai įtrūkstantis. Ilgą laiką mokslininkai negalėjo užtikrintai paaiškinti Amelogenesis imperfecta sutrikimo mechanizmo. Tačiau dabar pasitelkę moderniausius mikroskopus jie danties formavimąsi patyrinėjo iš arčiau ir suvokė, kad tai - netvarkingų amelogenino struktūrų kaltė.

Paprastai tariant, amelogeninas turėtų pasitraukti nuo besiformuojančio danties paviršiaus ir užleisti vietą kitoms molekulinėms strūktūroms. Tačiau sergant Amelogenesis imperfecta sutrikimu amelogeninas tampa labai lipniu. Tai - netinkamai veikiančio MMP20 fermento kaltė - jis turėtų užtikrinti, kad nesusidarys amelogenino pertreklius. Tačiau dėl šio sutrikimo amelogeninas yra lipnus, nesitraukia iš vietos ir dar lėtina hidroksiapatito, danties emalio kristalinės struktūros bloko, formavimąsi.

Skaitomiausi Naujausi

Danties formavimasis yra beveik kaip mūrinės sienos statymas. Kristalinė struktūra turi būti sutvirtinta reikiamomis medžiagomis, kad galutinis produktas būtų tvirtas. Nors pats emalis yra tvirta medžiaga, Amelogenesis imperfecta sutrikimas neleidžia jam visiškai susiformuoti. Todėl šioje sienoje lieka plyšių, kuriais pasinaudoja cukrus ir rūgštys - taip prasideda danties gedimas.

Įdomu tai, kad šie rezultatai mokslininkams yra labai svarbūs ne tik dėl dantų. Jinhui Tao, pirmasis tyrimo autorius, pasakojo: „[šis tyrimas] mums suteikia svarbios informacijos apie tai, kaip kontroliuoti įvairių medžiagų kūrimąsi. Pavyzdžiui, neorganinių hibridinių medžiagų kūrimą superkompiuteriams ar energijos saugojimui.“ Kalba, žinoma, apie kristalines struktūras, kurios naudojamos ne tik medicinoje, bet ir įvairioje elektronikoje. Tačiau šios žinios padės ir ieškant Amelogenesis imperfecta gydymo.

(27)
(1)
(26)

Komentarai ()