Nauji laimėjimai perprogramuojant kamienines ląsteles  (11)

Britų ir kanadiečių mokslininkų proveržis kamieninių ląstelių tyrimų srityje suteikia galimybę gauti neribotą kiekį kamieninių ląstelių ir išsprendžia visas etinio pobūdžio problemas, kylančias dėl embrionų naudojimo, praneša dienraštis „Guardian“.


Jo teigimu šiuo „milžiniškų pasekmių“ turėsiančiu tyrimu buvo atrastas būdas, kaip iš odos paimtas subrendusias ląsteles galima saugiai perprogramuoti, taip suteikiant joms embrioninių kamieninių ląstelių savybių.

Kadangi kamienines ląsteles potencialiai galima paversti bet kokiu žmogaus organizmo audiniu, mokslininkų manymu iš jų bus galima išsiauginti žmogaus „atsarginių dalių“, galinčių pakeisti nesveikus ar pažeistus organus, ir išgydyti nepagydomas ligas, tarp jų diabetą, Parkinsono ligą ir pažeistas stuburo smegenis.

Kadangi kamieninių ląstelių būtų galima pasigaminti iš paciento odos, jose būtų ta pati DNR, todėl nekiltų pavojus, kad jas atmestų organizmo imuninė sistema.

Mokslininkai dar daugiau nei prieš metus pranešė sugebėję išgauti kamieninių ląstelių iš žmogaus odos, tačiau šis metodas nebuvo naudojamas gydymo tikslais – ląstelėms perprogramuoti buvo naudojami vėžį galintys sukelti virusai. Ši problema buvo didžiausia kliūtis siekiant panaudoti kamieninių ląstelių teikiamas galimybes transformuojant medicinos ateitį, teigia dienraštis.

Edinburgo ir Toronto universitetų mokslininkams dabar pavyko rasti būdą, kaip apsieiti be ląstelių perprogramavimui naudojamų virusų. Jie sukūrė vadinamąsias „iPS“ (induced pluripotent stem) ląsteles, kurios gali būti naudojamos terapiniais tikslais.

2007 m. Japonijos ir JAV tyrėjai pranešė radę būdą, kaip suaugusias odos ląsteles galima paversti kamieninėmis įterpus į jas virusą su keturiais papildomais genais. Kadangi virusas galėjo atsitiktinai „įjungti“ vėžį sukeliančius genus, šis metodas nebuvo pakankamai saugus, kad jį būtų galima taikyti pacientams.

Tuo tarpu Edinburgo universiteto tyrėjų grupės vadovas Keisuke Kaji ir jo kolega Andras Nagy iš Toronto universiteto žurnale „Nature“ pristatė naują savo atrastą kamieninių ląstelių perprogramavimo būdą. Jis remiasi ląstelių elektroporacija: užuot naudojus virusą papildomi genai buvo įterpti per ląstelių branduolių membranos poras. Kai genai atlikdavo savo darbą, mokslininkai juos pašalindavo, palikdami ląsteles sveikas ir nepažeistas.

Bandymai, atlikti su iš žmonių odos ir pelių gautomis kamieninėmis ląstelėmis, patvirtino, kad jos elgiasi lygiai taip pat, kaip ir embrioninės kamieninės ląstelės.

K. Kaji sakė buvęs nustebintas tokių rezultatų: pasak mokslininko, niekas, įskaitant jį patį, anksčiau nemanė, kad tai įmanoma. „Buvau nepaprastai sujaudintas, kai savo mėgintuvėliuose pamačiau į kamienines panašias ląsteles, – pasakojo mokslininkas. – Tai žingsnis į priekį praktinio perprogramuotų ląstelių naudojimo medicinos tikslais srityje, veikiausiai leisiantis atsisakyti žmonių embrionų kaip kamieninių ląstelių šaltinio.“

Daktaro A. Nagy teigimu mokslininkai tikisi, kad šis ląstelių perprogramavimo būdas taps įvairių šiuo metu nepagydomomis laikomų ligų įveikimo pagrindu. „Mes atradome labai efektyvų ir saugų būdą naujoms žmogaus organizmo ląstelėms kurti, kurioms negresia imuninio atmetimo pavojus“, – pabrėžė mokslininkas.

Kanados ir D. Britanijos mokslininkų pasiekimą sveikina ir embrioninių kamieninių ląstelių tyrimus griežtai kritikuojančios visuomeninės organizacijos, rašo „Guardian“. „Pusė Europos pasisako prieš tyrimus embrioninių kamieninių ląstelių srityje. Idealiu atveju norėtųsi tokio metodo, kurį būtų galima naudoti be jokių problemų. Tai neabejotinai yra labai daug žadantis žingsnis į priekį, siūlantis rimtą sprendimą kovoje dėl embrioninių ląstelių tyrimų“, - pareiškė D. Britanijos organizacijos „Comment on Reproductive Ethics“ vadovė Josephine Quintavalle.

Taigi, kada saugių kamieninių ląstelių, gautų iš pacientų odos, terapija bus pradėta naudoti pasaulio klinikose? Pasak ekspertų, prireiks dar „šiek tiek“ laiko, kad mokslininkai sukurtų patikimą būdą skirtingiems audiniams iš kamieninių ląstelių pasigaminti.

Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (11)

Susijusios žymos: