Kosminės nuotraukos - paprastu fotoaparatu ir balionu  (23)

Paaugliai iš Ispanijos, panaudodami vos 180 litų kainuojantį fotoaparatą ir iš latekso pagamintą oro balioną, sugebėjo gauti įspūdingas Žemės nuotraukas, užfiksuotas 32km aukštyje.

Taip jie įrodė, kad tokiems darbams nereikalingi "Google" milijardai arba ištisas BBC naujienų agentūros meteorologijos centro kolektyvas. Katalonijoje (Ispanija) įsikūrusios IES La Bisbal mokyklos moksleiviai savąjį eksperimentą įvykdė šių metų vasario pabaigoje - jų paleistas fotoaparatą skraidinantis balionas iškilo iki pat stratosferos.

Visa aukščio matuoklio elektronika buvo sukonstruota savomis jėgomis. Aparatūrai į orą pakelti studentai Gerard Marull Paretas, Sergi Saballs Vila, Marta­ Gasull Morcillo ir Jaume Puigmiquel Casamort panaudojo atmosferos poveikiui atsparų maždaug 140lt kainuojantį iš latekso pagaminą balioną. Vadovaujami savo mokytojo Jordi Fanals Oriol, aštuoniolikmečiai ir devyniolikmečiai eksperimentatoriai baliono kilimą matavo naudodami iš jutiklių radijo bangomis persiųstus duomenis, perduotus į "Google Earth" sistemą. Komandos kapitonas Gerard Marull vėliau sakė: "Mus nustebino pasiekti rezultatai, o ypač - gautosios nuotraukos. Išsiųsti namų gamybos orlaivį ligi pat kosmoso pasienio yra išties įspūdinga".

Rengdami projektą komandos "Meteotek" nariai turėjo įvertinti daug kintamųjų ir pasikliauti nemaža sėkme. "Mūsų pasirinktas balionas buvo pripūstas heliu iki vos virš poros metrų skersmens ir svėrė tik 1500 gramų", sako Gerard'as. "Jis iškėlė jutiklių įrangą ir skaitmeninį 'Nikon Coolpix' fotoaparatą; viskas svėrė dar apie 1,5kg. Tą rytą mes startavome 9:10 laiku. Eksperimento tikslas buvo išbandyti, ar balionui pavyks įveikti 10000m aukščio ribą - aukšti, kurį sugeba pasiekti komercinių keleivinių skrydžių orlaiviai". Buvo prognozuojama, kad dėl mažėjančio atmosferos slėgio meteorologinis balionas išsipūs iki maksimalaus 9,5 metrų skersmens. Į viršų jis kilo 270 metrų per minutę greičiu.

"Mes registravome siunčiamus duomenis visos baliono kelionės metu - tam panaudojome 'Google Earth' ir radijo siųstuvą", pasakoja Gerard'as. "Maždaug 32km aukštyje balionas išsileido ir įranga nusileido į Žemę. Ieškodami nusileidimo vietos mes nukeliavome 10 kilometrų. Siųstuvas vis dar siuntė signalą, nors prieš tai jam teko atlaikyti ekstremalias sąlygas". Neįtikėtinu moksleivių mokykliniu mokslo eksperimentu jau susidomėjo Vajomingo (JAV) universitetas.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(5)
(0)
(5)

Komentarai (23)