Eksperto patarimas „išjungia“ smegenis  (3)

Tyrimas atskleidė, kad žmonių, pasitikinčių finansų ekspertų patarimais, sprendimą priimančios smegenų dalys paprasčiausiai išsijungia.

Tyrimas, kurio metu buvo skenuojamos 24 savanorių smegenys, parodė, kad dėl ekspertų patarimų sprendimus priiminėjantis smegenų pusrutulis tampa pasyvus.

„Tarsi smegenys nustotų savarankiškai priiminėti sprendimus“, – teigė studijai vadovavęs Gregory Bernsas.

Tyrimo metu savanorių buvo paprašyta pasirinkti arba garantuotą atlyginimą, arba lošti dėl didesnės pinigų sumos. Dalis nusprendė savarankiškai, tačiau kiti pasinaudojo raštišku patarimu. Buvo teigta, kad jį parašė ekonomistai, konsultuojantys JAV Federalinį rezervų banką.

Užduoties kūrėjai patarimą sąmoningai parašė klaidinantį ir prastą – ragino studentus pasirinkti užtikrintą, tačiau daug mažesnį atlygį.

Savarankiškai nusprendusių studentų smegenų dalyse, kuriose skaičiuojami ir priimami sprendimai, užfiksuotas didelis aktyvumas. Tačiau studentų, pasikliovusių raštišku sprendimu, tose pačiose smegenų dalyse neužfiksuota jokios veiklos. Studentai, perskaitę patarimą, juo ir pasekė.

„Paprastai žmonių smegenys naudoja tam tikras savo dalis tam, kad apskaičiuotų, pasvertų riziką ir atlygį, tačiau kai pataria ekspertas, smegenų aktyvumas pastebimai sumažėja“, – sakė G. Bernsas.

Tyrimo vadovas teigia, kad žmonės yra linkę pasikliauti ekspertais ir tai, anot jo, įrodo, jog mes vis dar esame „socialūs gyvūnai“.

CNN teigia, kad šios studijos vadovas G. Bernsas šiuo atradimu nėra linkęs aiškinti pasaulinės finansų krizės. Tačiau jis prasitaria, kad šiuo būdu reiktų ištirti ir bankų vadovų smegenis.

„Atvirai kalbant, manau, kad visų dirbančių finansų sektoriuje smegenis reiktų skenuoti“, – sakė jis.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (3)