JAV žvalgyboje – pirmieji dirbtiniai paukščiai (Video)  (23)

JAV Karinių oro pajėgų Tyrimų laboratorija kuria paukščių pavidalo skraidančius robotus, skirtus specialioms žvalgybos operacijoms.

Prieš pusę amžiaus atsiradę žvalgybiniai palydovai nepaprastai išplėtė kariškių galimybes operatyviai gauti juos dominančią informaciją, tačiau karinės žvalgybos poreikiai vis didėja. Nors techninės kosminės žvalgybos priemonės neatpažįstamai pasikeitė, vis dėlto palydovų surenkami duomenys praverčia ne visose situacijose – kartais būtina nepastebimai stebėti objektą ne iš Žemės orbitos, o iš paukščio skrydžio ar vos keliolikos metrų atstumo.

Būtent todėl JAV Karinės oro pajėgos investuoja dideles lėšas į jos Tyrimų laboratorijoje vykdomą skraidančių mikrorobotų (micro air vehicle, MAV) kūrimo programą. Tokie į paukščius dydžiu ir išvaizda labai panašūs aparatai, skraidantys plasnodami sparnais, turės žvalgyboms operacijoms būtiną mikrodaviklių rinkinį, leidžiantį ne tik vizualiai stebėti dominančius objektus ar asmenis, bet ir tirti, ar aplinkoje nėra medžiagų, liudijančių apie cheminę ar branduolinę taršą arba masinio naikinimo ginklo dislokavimą.

„Mūsų tikslas – balandžio dydžio bepilotis lėktuvas“, – tvirtina JAV Karinių oro pajėgų Tyrimų laboratorijos MAV prpgramos vadovė dakatarė Leslie Perkins. Pasak jos, tokie karinės žvalgybos aparatai gali būti sukurti per artimiausius 5 metus.

Pentagonui tarnaujantys dirbtiniai paukščiai turėtų atrodo tarsi mokslinio fantastinio filmo personažai, tačiau tai nestebina geriau susipažinusių su bepiločių orlaivių technologijų ir robototechnikos pasiekimais. Pasak L. Perkins, tokie skraidantys mikrorobotai galės autonomiškai veikti savaitę ir ilgiau, reikalaudami minimalaus ryšį su jais palaikančių operatorių dėmesio. Energiją jie gaus iš saulės ar vėjo, arba nutūpę ant elektros linijų laidų.

Beje, tokio roboto prototipas jau sukurtas: jį Karinių oro pajėgų laboratorija demonstravo neseniai Floridoje vykusioje aviacijos parodoje. Tiesa, JAV bendrovės „Theiss Aviation“ pagamintas MAV prototipas imituoja varną, o ne balandį, ir dar nelabai primena tikrą paukštį, tačiau iš toli šį žvalgybos aparatą, galintį skraidyti iki pusės valandos, sunku identifikuoti.

Iki tikroviškai atrodančių elektroninių balandžių dar ilgas kelias, tačiau JAV Karinės oro pajėgos jau žvelgia į dar tolimesnę ateitį: iki 2030 m. planuojama sukurti vabzdžius imituojančius skraidančius žvalgybos aparatus.

Šiame vaizdo siužete pristatomi JAV Karinių oro pajėgų vykdomos skraidančių mikrorobotų kūrimo programos tikslai ir galimybės.

Aut. teisės: TV3
TV3

(0)
(0)
(0)

Komentarai (23)