Sukurtas sprogmenims neutralizuoti skirtas vandens "peilis" (Video)  (14)

JAV kompanija "Sandia National Laboratories" sukūrė specialų įtaisą, kurio vandens srovės galios pakanka plienui perpjauti. Naujovė bus bandoma Afganistane, neutralizuojant savadarbius sprogmenis.

Pagal Pentagono statistiką, kaip tik tokie savadarbiai sprogmenys yra pagrindinis Afganistane dislokuotiems kariams kylančios grėsmės šaltinis. Paprastai sprogmenys neutralizuojami juos susprogdinant, tačiau tradiciniai būdai nėra pakankamai efektyvūs - jei sprogmens negalima transportuoti į saugią vietą, aplinkai vis vien padaroma palyginti didelė žala. Tuo tarpu perpjaunant sprogmenį tinkamame taške, sprogimo energiją galima nukreipti mažesnę žalą sukeliančia kryptimi. Licenziją gaminti šį produktą gavo kompanija "TEAM Technologies Inc.". Albuquerque (Nju Meksikas, JAV) įsikūrusi firma jau pagamino pirmąją maždaug 3000 prietaisų partiją, kuri vasarą buvo persiųsta į Afganistaną. "Skysčio ašmenis sukuriantis prietaisas bus itin veiksmingas kovojant su savadarbiais sprogmenimis, kadangi juo bus galima nesunkiai įveikti bombos korpusą ir ją neutralizuoti", sako "Sandia" Energetinių sistemų tyrimų departamento vadovas Gregas Scharreris. "Iš esmės tai yra peilis, tik daug galingesnis ir daug aštresnis", priduria specialistas. Prietaisą lauko sąlygomis išbandė Afganistane ir Irake tarnavę kariai, o jų patarimais buvo pasinaudota kuriant patobulintas vandens "peilio" modifikacijas. Nešiojamas skaidraus plastiko korpusą turintis įtaisas užpildomas vandeniu, o į jo vidų taip pat patalpinamas specialus sprogstamasis užtaisas, kuris detonacijos metu sukuria smūginę banga. Ši banga, sklisdama vandeniu, jį spaudžia link išgaubto plyšio, todėl didžiulis slėgis sukuria pjovimo poveikiu pasižyminčią vandens srovę. "Taip sukuriamas greitai veikiantis ir labai tikslus vandeninis peilis, kuriuo tiksliai galima naikinti bet kokius improvizuotus sprogmenis", aiškina naujovės kūrėjai.

Tradicinių sprogmenų atveju, sprogimo metu energija paskleidžiama tolygiai visomis kryptimis. Norėdami ją koncentruoti tam tikra kryptimi, inžinieriai naudoja į reikiamas formas supresuotus užtaisus. Taip sudaromos sąlygos manipuliuoti sprogmenimis, sukuriant norimos formos smūginę bangą, o išminuotojas gali energiją sufokusuoti būtent ten, kur jos reikia. Vandens peilio išradėjai pasirinko kiek kitokį principą. Jie keičia ne sprogmenų formą, o įtaiso viduje esančio vandens rezervuaro, t.y. jame saugomo vandens formą; taip optimizuojama skysčio srovės galia. Pjovimo efektas įvykdomas per kelias mikrosekundes ir yra nepastebimas žmogaus akiai, o sprogmens energija nukreipiama ta linkme, kuria sklisdama ji padaro mažiausiai žalos. Praktiškai gaunamą rezultatą galima stebėti toliau pateiktame video.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(1)
(0)
(1)

Komentarai (14)