Liūdintiems, kad F. Baumgartneris nešoko: 7 beprotiškiausi aviacijos triukai  (1)

Planuotas atlikti pirmadienį, tačiau dėl įvairiausių priežasčių atšaukinėtas ir vis dar neįvykdytas rekordinis austro Felikso Baumgartnerio (Felix Baumgartner) šuolis su parašiutu iš stratosferiniame aukštyje (37 km) pakibusio helio baliono dar tik bus atliekamas. Tačiau aviacijos istorijoje nestinga ne mažiau beprotiškų triukų. Dar beprotiškiau jie atrodo todėl, kad daugelis iš jų buvo atliekami ankstyvoje aviacijos vaikystėje. Beje, vieną iš triukų atliko moteris kaskadininkė.

1921 m. lapkritis: skrendant lėktuvui atsistoti ant galvos Kad aeronautikos inžinierius ir šiaip „kuoktelėjęs nutrūktgalvis“ Džordžas Plumeris (George Plummer) žemyn galva atsiremtų į vieną pastatytos 2 metrų aukščio lazdos galą, nieko įspūdingo. Bet kad šį triuką jis atliktų ant skrendančio lėktuvo kabinos stogo! Nuotraukoje užfiksuota lėktuvo skrydžio virš Grover Hilo (Ohajas, JAV) su ant galvos stovinčiu žmogumi, akimirka. Kas tuo metu buvo jo galvoje? „Nepaisant didžiulio vėjo, Dž. Plumeris nuostabiai išlaiko pusiausvyrą“, - rašoma 1921 m. vietos laikraščio straipsnyje, pavadinimu „Nutrūktgalviškiausias triukas ant lėktuvo aviacijos istorijoje“. 1930 m. rugsėjis: ėhėhė, reikia keisti variklio žvakes... Broliai Kenetas ir Džonas Hanteriai (Kenneth and John Hunter) lėktuvo variklio žvakes ore keisti užsimanė ne šiaip sau, o planuodami rekordinio nuotolio skrydį – vyrai ketino ore išsilaikyti daugiau kaip 18 parų. Aviacijos entuziastai suprato, kad kelionei įpusėjus teks keisti variklio žvakes. Tokiu būdu kelių kilometrų aukštyje buvo būtina vienam iš ekipažo narių išlipti iš kabinos ir rizikuojant būti nublokštam vėjo gūsio kaip nors nusigauti į lėktuvo pirmagalį, prie veikiančio variklio ir, dar kartą rizikuojant (šįsyk – būti nutrenktam elektros srovės) išsukti senas ir įsukti naujas variklio žvakes. Visa tai – lėktuvui nenusileidžiant. vakių keitimo operacija pavyko sėkmingai ir broliai Hanteriai pasiekė naują skrydžio trukmės rekordą – ore išsilaikė 553 valandas (23 paras). O šį kadrą užfiksavo kiti du broliai – Volteris ir Albertas – skridę degalų rekordo siekiantiems nutrūktgalviams atgabenusiu lėktuvu.

1926 m. sausis: lauko teniso partija 1 km aukštyje Ach, tas riaumojantis trečiasis XX a. dešimtmetis: iššūkiai lyčių stereotipams ir fizikos dėsniams. Šioje nuotraukoje užfiksuota, kaip „garsioji moteris-lakūnė“ Gleidisė Roi (Gladys Roy) su Ivanu Angeriu (Ivan Unger) pirmąsyk istorijoje lauko tenisą žaidžia 900 metrų aukštyje, ant lėktuvo sparnų. Ar bereikia kokių nors komentarų? Nebent kas galėtų atsakyti į klausimą, kaip prieš kelių šimtų km/val. greičiu švilpiantį šoninį vėją atsilaikė... teniso kamuoliukas.

1924 m., lapkritis: lipo Floidas kopėčiom Šioje fotografijoje užfiksuotas triukų meistras Floidas Parsonas (Floyd Parsons), tapęs pirmuoju žmogumi, sėkmingai atlikęs šuolį nuo dideliu greičiu skriejančios greitaeigės valties ant virvinių kopėčių, kurias prie valties priskraidino lėktuvas. „Valtis vandens paviršiumi skuto 1,5 km/min. (90 km/val.) greičiu, o prie jos iš viršaus prisigretino lėktuvas su nuleistomis virvinėmis kopėčiomis, - rašoma 1924 m. spaudoje. – F. Parsonsas įsispyrė į siūbuojančios valties dugną, pagavo pro šalį slenkančias virvines kopėčias ir sėkmingai įsiropštė į lėktuvo kabiną.“

1935 m., gegužė: dėmesio, žmogus-šikšnosparnis Klemas Sonas (Clem Sohn), vilkėdamas plėvėtu-sparnuotu kostiumu, virš Deitonos paplūdimio Floridoje (JAV) iššoko iš 3,6 km aukščio. „Žmogus-šikšnosparnis sklendė, sukdamasis tai į kairę, tai į dešinę, ir skrydžio metu atliko net tris kilpas, o 1,8 km aukštyje išskleidė parašiuto kupolą ir saugiai nusileido, nuo pakilimo tako nutolęs apie 4,5 km“, - rašoma anuometėje spaudoje. Jo kritimas truko beveik dvigubai ilgiau nei įprastas šuolis parašiutu. Beje, lygiai po ketverių metų komiksuose pasirodė pirmoji istorija apie Betmeną. Sutapimas?

1933 m. rugpjūtis: išskleist parašiutą – kuo arčiau žemės! Džonas Tranumas (John Tranum) iš lėktuvo iššoko 6 km aukštyje, tikėdamasis pasiekti naują vėliausiai išskleisto parašiuto rekordą. „Atidžiai stebėk antrąją rankinio laikrodžio rodyklę, pakol ji suskaičiuos vieną minutę ir dvidešimt penkias sekundes, o tada skleisk parašiutą!“, - tokiomis instrukcijomis turėjo vadovautis nutrūktgalvis parašiutizmo fanatikas. Parašiuto kupolą jis išskleidė iki žemės likus tik 1050 metrų. Ir saugiai nusileido, pasiekdamas naują uždelsto kupolo išskleidimo pasaulio rekordą.

1938 m., rugpjūtis: 34 km aukščio šuolis iš stratosferos Tais metais „oro balionų kaskadininku-veteranu“ vadintas Džozefas Dankelas (Joseph J. Dunkel) nusprendė atlikti šuolį su parašiutu iš stratosferinio aukščio. Jis vylėsi balionu pakilti į 34 km aukštį ir tada nerti stačia galva žemyn, keleto pasaulinių rekordų link (rekordinis aukštis, į kurį pakilo žmogus; rekordinis greitis, kurį patyrė žmogus). Deja, šiai svajonei nebuvo lemta išsipildyti: šios dienos „Google“ nuorodos pagal raktinį žodį „Dunkel“ veda į straipsnį apie tai, kaip jis iškrito iš sunkvežimio ir atsidūrė ligoninėje, rašo „Popsci.com“.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(1)
(0)
(0)

Komentarai (1)