Degindami anglis kinai sutrumpina savo gyvenimą 5 metais  (4)

Kinai, gyvenantys į šiaurę nuo Hvaihės upės, bendrai sudėjus, praranda 2.5 milijardo gyvenimo metų dėl aktyvaus akmens anglių deginimo. Tokias išvadas skelbia tyrimas, išspausdintas žurnale „PNAS“ (Proceedings of the National Academy of Sciences.)

Mokslininkai iš Masačiusetso, Kinijos ir Izraelio universitetų apskaičiavo, kokią žalą daro kenksmingos dalelės, į orą patenkančios dėl energijos gavybos iš akmens anglių. „Kiekvienas šimtas mikrogramų kenksmingų dalelių kubiniame metre, patekusių į atmosferą, gyvenimo trukmę sumažina 3 metais“, – teigiama Masačiusetso technologijų instituto pranešime.

    Tyrėjai taip pat palygino, kaip su gyvenimo trukme siejasi Kinijos energetikos politika. Žmonės, gyvenantys į pietus nuo Hvaihės upės, pasižymėjo mažesniu mirtingumo lygiu dėl ligų, siejamų su akmens anglies deginimu. Tam didžiausią įtaką, manoma, turėjo tai, jog Kinijos valdžia šiauriečiams suteikė nemokamus kuro katilus, o pietiečiams – ne.

    „Kiek mums žinoma, nėra jokių kitų energetikos politikos skirtumų tarp pietų ir šiaurės“, – teigė tyrimo bendraautorius Michealis Greenstone.

    „Tai nereiškia, jog Kinijos vyriausybė tyčia marino į šiaurę nuo upės gyvenančius kinus”, – teigė M. Greenstone. „Tai buvo netikėta gražiai skambėjusio sumanymo pasekmė.“

    M. Greenstone pažymi, jog šis atradimas dar labiau atkreipia dėmesį į poreikį apriboti akmens anglies naudojimą.

    „Mūsų tyrimas turėtų padėti suprasti, jog yra neatidėliotinų priežasčių, kodėl Kinija, bei kitos besivystančios šalys turėtų mažiau pasikliauti iškastiniu kuru. Mūsų planeta neišspręs šiltnamio dujų problemos be Kinijos indelio. Mūsų atradimas turėtų paskatinti ją veikti“, – pasakojo M. Greenstone.

    Tyrimo išvados paskelbtos netrukus po to, kai Kinija priėmė rezoliuciją, skirta mažinti anglies dvideginio išmetimą į aplinką. Šiuo metu rezoliucija apima vos keletą miestų, tačiau Kinijos vyriausybė tikisi ją plėsti ir sumažinti taršą iš akmens anglių, kuri šioje šalyje yra didžiausia pasaulyje.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Tomas Asminavičius

(1)
(0)
(0)

Komentarai (4)

Susijusios žymos: