Neįtikėtinas projektas Danijoje - jėgainė ir slidinėjimo kurortas (Video)  (1)

Po ilgų debatų dėl aplinkos taršos Danijoje, Kopenhagos industriniame rajone, įsibėgėjo trigubą naudą atnešiančio projekto statybos. 93,000 kv. m. ploto ir 650 milijonų dolerių vertės unikalų Amager Bakke atliekų deginimo jėgainės, slidinėjimo trasų ir poilsio centro projektą planuojama užbaigti 2017 m.


Ambicingas architektų įmonės Bjarke Ingels Group darbas, sukėlęs daugybę diskusijų tiek pačioje Danijoje, tiek pasaulyje, konkursą laimėjo dar 2011 m., tačiau 2012 m. projektas buvo sustabdytas dėl galimai per didelio planuojamo sudeginti atliekų kiekio. Po ilgų derybų pasiruošimo darbai buvo pratęsti 2013 m., o pačios statybos tęsiasi daugiau nei metus.

Naujasis daugiafunkcinis centras pakeis seną atliekų deginimo jėgainę, kuri jau skaičiuoja daugiau nei 40 savo gyvavimo metų. Planuojama, kad katilinė – elektrinė bus 20% efektyvesnė ir tieks šilumą bei elektros energiją 140,000 namų Kopenhagoje ir aplinkiniuose rajonuose. Nors 60 MW jėgainė gali sudeginti 500,000 tonų atliekų per metus (apie 200 sunkvežimių atliekų per dieną) didžiausia nustatyta riba jai – 400,000 tonų dėl išmetamų į atmosferą CO2 dujų kiekio.

Simbolinis dūmų žiedas primins apie taršą

Kadangi iš jėgainės kamino rūkstančių dūmų vizualiai nesimato, projektuotojai sugalvojo simboliškai priminti apie aplinkos taršą. 30 metrų pločio dūmų žiedas, kurį, iš tikro, sudarys vandens garai, bus išspjaunamas į orą kiekviena kartą, kai iš 124 metrų aukščio kamino išleistas CO2 kiekis pasieks toną. Specialiai tam, bendradarbiaujant su vokiečių meninikų grupe Realities United ir Danų nepelno siekiančia organizacija Copenhagen Suborbitals, buvo sukurtas kamino prototipas.

Tikimasi, kad kiekvienas žiedas, priklausomai nuo oro sąlygų, matysis apie 45 sekundes, o po to visiškai išsisklaidys. Įdomiausia dalis – naktinis šių žiedų apšvietimas automatizuotais lazeriais, kurie turės karščio sekimo įrangą ir galės tiksliai apšviesti garus iki pat jų išsisklaidymo.

Sporto ir poilsio centras

31,000 kvadratinių metrų ploto pastato stogą architektai nusprendė maksimaliai išnaudoti gyventojų sportui ir rekreacijai. Ant stogo įrengta 1,500 metrų „žalių“, „mėlynų“ ir „juodų – deimantinių“ slidinėjimo trasų, apsodintų medžiais. Slidinėjimo centras veiks ištisus metus, nes čia bus naudojamas tiek tikras, tiek dirbtinis sniegas. Ant stogo taip pat planuojama įrengti pasivaikščiojimo takus, alpinistų treniruočių centrą, kalnų dviračių trasas.

Projektas neapsiriboja vien tik pastatu, todėl kad aplinkinėje teritorijoje yra planuojama įkurti bėgiojimo ir dviračių takus, poilsio parką, čiuožyklą. Visą aplinkinę teritoriją planuojama išnaudoti šviečiant visuomenę apie atsinaujinančių ir perdirbamų energijos šaltinių naudą.

Praktiškumas ir estetika

Amager Bakke jėgainė taps vienu aukščiausių pastatų Kopenhagoje ir bus matoma net iš paties miesto centro, todėl estetinis vaizdas projektuojant buvo ypač svarbus. Industriniame rajone stūgsantis gigantas turi atlikti ne tik savo funkciją, bet ir tapti visuotiniu traukos centru.

“Žaliojo“ pastato vaidmuo jam atitenka ne tik dėl, atliekų perdirbimo į energiją, bet ir fasado, kurį sudaro ne įprastinės plokštės o aliuminiai vazonai-plytos, apsodinti augalais, taip sukuriant žaliosios sienos įspūdį.

Slidininkams, norintiems pasikelti į trasas, bus įrengti liftai, kurie padės greitai ir patogiai pakilti į 100 metrų aukštį. Kylant bus galima pažvelgti ir į pačią dirbtinio kalno širdį, nes šalia kamino įrengti liftai bus stikliniai tiek lauko, tiek ir jėgainės pusėje.

BIM technologijos

Projektuojant tokio sudėtingumo pastatus neapsieinama be BIM technologijų. Danų inžinerijos kompanija Moe A/S, atsakinga už konstrukcinių struktūrų planavimą ir projekto kontrolę, pasirinko Tekla programinę įrangą, kad pastato modelis būtų maksimaliai detalizuotas. 3D modelį nuolat peržiūri ir projektuoja 6 žmonės vienu metu, o daugybė statybų inžinierių atlieka skaičiavimus ir daro pakeitimus. Bendradarbiaudami su projektuotojais inžinieriai gali iš anksto numatyti statybines problemas ir jas išspręsti dar net statyboms neprasidėjus.

Tekla programinė įranga šiame projekte yra naudojama maksimaliai: su ja skaičiuojamas reikiamas betono kiekis, armatūrų virinimo taškai, planuojamas darbuotojų darbo laikas, atliekamos reikalingų medžiagų kokybinės ir kiekybinės analizės ir t.t. Sutaupytas laikas ir medžiagos yra vertinamos milijonais dolerių, todėl užsakovas yra visuomet patenkintas.

Per metus atlikta nemažai darbų

Nuo 2014 metų vykstančios statybos padėjo pagrindus augančiam gigantui. 2400 gręžtinių polių atsidūrė po pamatais ir buvo užlieti 35,000 kubininių metrų betono. Visa apatinė pastato dalis – krosnių salė, šiukšlių konteineris, kurio sienos bus net 50 metrų aukščio, laiptų bokšteliai ir jungiamieji keliai statomi iš gelžbetonio, kurio bus panaudota net 6,000 tonų.

Betono liejimui buvo pasirinkta PASCHAL Danmark įmonė, kuri ne tik padeda projektuoti ir koordinuoti betono liejimą ir liejamų formų surinkimą iš skydų, bet ir pati išnuomojo 4,500 kv. m. skydų liejamoms formoms surinkti.

Projektuojant konstrukcijas dalyvavo Synergy Solutions konstruktorių komanda

UAB „Synergy Solutions“ konstruktorių komanda vienus metus dalyvavo rengiant šį sudėtingą ir įdomų projektą. 5 konstruktorių komanda atliko pastato dalies tarp ašių 14-20 ir 31-36 antžeminės g/b konstrukcijų dalies projektavimo darbus. Atliko plieninės rampos, kuri formuoja slidinėjimo trasos apatinę dalį projektavimo darbus.

„Synergy Solutions“ teko suprojektuoti vieną didžiausių pagal skerspjūvį elementų projekte, tai 1400×2300 mm skerpsjūvio g/b siją, taip pat nemažai prisidėjo sprendžiant plieninių ir g/b konstrukcijų sujungimo mazgus. „Synergy“ konstruktoriams teko gilinti žinias g/b plastiškumo teorijoje bei dalintis patirtimi su kitomis konstruktorių grupėmis, kurios dirbo prie kitų pastato dalių. Konstruktoriams teko susipažinti ir dalyvauti šio pastato „BIM“ procese.

Aut. teisės: StatybosObjektai.lt
StatybosObjektai.lt
Autoriai: Arvydas Kublickas
(28)
(0)
(28)

Komentarai (1)