Turintys senuosius vairuotojo pažymėjimus gali sulaukti pragaro  (0)

Vairuotojai, turintys seno tipo vairuotojo pažymėjimus, panašu, primena studentus, kurie egzaminams ruošiasi tik paskutinę naktį. 2017 metų vasario 3 dieną pasibaigs terminas, iki kurio yra būtina pasikeisti vairuotojo pažymėjimus į naujus. 234 tūkst. vairuotojų vis dar turi tokio pavyzdžio dokumentus, jei jie visi lauks iki paskutinio mėnesio, gali tekti stipriai pasinervinti ir sugaišti daug laiko.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Deja, remiantis „Regitros“ pateiktais duomenimis, didžioji dauguma vairuotojų, turinčių senojo tipo pažymėjimus, kuriuose nėra įrašyta galiojimo data, vis dar delsia ir neskuba atlikti šios procedūros. Tokiu atveju jie tiesiog rizikuoja stoti į itin ilgas eiles prie vairuotojų pažymėjimų keitimo punktų.

Pasyviausi – senjorai

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, Lietuvos Respublikos kelių transporto priemonių vairuotojų registre senieji vairuotojo pažymėjimai vis dar sudaro nemažą dalį – 15 proc. (234 tūkst.), kai iš viso yra įregistruota 1 mln. 529 019 galiojančių kelių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimų (2015 m. liepos mėn. duomenys).

Vyresni kaip 61 m. vairuotojai sudaro didžiausią senaisiais pažymėjimais besinaudojančių vairuotojų dalį – 28,9 proc. (67 783), tokių vyrų yra dvigubai daugiau nei jų bendraamžių moterų.

Tarp neskubančių keisti šių dokumentų maždaug po ketvirtadalį sudaro 51–60 m. amžiaus (26,1 proc., 61 198) ir 41–50 m. (26,8 proc., 62 887) amžiaus vairuotojai. Vairuotojų, kurių amžius iki 41 m., tarp nepasikeitusių pažymėjimo yra mažiausiai (18,1 proc., 42 393).

Keitimo procedūra – nesudėtinga

Dėl naujo pažymėjimo galima kreiptis į bet kurį vairuotojo pažymėjimus išduodantį VĮ „Regitra“ padalinį nepriklausomai nuo pareiškėjo gyvenamosios vietos. Interesantai priimami Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Biržuose, Jonavoje, Jurbarke, Kėdainiuose, Marijampolėje, Mažeikiuose, Rokiškyje, Tauragėje, Telšiuose ir Utenoje.

Užsisakant naują pažymėjimą, reikia pateikti ne tik galiojančią vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą, bet ir galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, turimą vairuotojo pažymėjimą (jei jis neprarastas), taip pat policijos išduotą vairuotojo kortelę (šias korteles policija išduodavo iki 2000 m., kortelė pateikiama, jei ji neprarasta). Pateikti savo nuotraukos nebūtina, nes skaitmeninis asmens atvaizdas paruošiamas vairuotojo pažymėjimus išduodančiame padalinyje.

Pažymėjimai keičiami nuolat (bent 185 dienas kiekvienais kalendoriniais metais) Lietuvos Respublikoje gyvenantiems, deklaravusiems savo gyvenamąją vietą arba įtrauktiems į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų sąrašą asmenims. Nuolat užsienyje gyvenantys asmenys dėl vairuotojo pažymėjimo keitimo turėtų kreiptis į toje valstybėje vairuotojo pažymėjimus išduodančią instituciją.

Vairuotojai dažniausiai užsisako 14,19 euro kainuojančią paslaugą, kai vairuotojo pažymėjimas išduodamas per 10 darbo dienų, tačiau šie dokumentai gali būti išduoti ir per vieną darbo dieną (kaina 37,36 euro) ar tris darbo dienas (kaina 22,88 euro). Už papildomą 6,08 euro mokestį pažymėjimas gali būti pristatytas pareiškėjo pageidaujamu adresu (pristatoma tik Lietuvos teritorijoje).

Naujasis pažymėjimas gali būti įteikiamas ne tik pažymėjimo savininkui, bet ir kitam jo nurodytam asmeniui. Jei senojo pažymėjimo galiojimas nepasibaigęs, užsisakęs naują pažymėjimą vairuotojas gali naudotis senuoju vairuotojo pažymėjimu, kol naujasis gaminamas.

Atkreiptinas dėmesys, kad užsisakant naują vairuotojo pažymėjimą baigęs galioti vairuotojo pažymėjimas vairuotojui nebegrąžinamas.

Rekomenduoja pasirūpinti iš anksto

Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma yra vienas iš dokumentų, kurį privaloma pateikti užsisakant naują pažymėjimą, tad delsiantys vairuotojai prieš senųjų pažymėjimų galiojimo terminą gali susidurti su eilėmis ne tik VĮ „Regitra“ filialuose, bet ir šalies medicinos įstaigose.

Pasiteiravus Vilniuje įsikūrusių medicinos įstaigų apie pacientų, norinčių pereiti medicininę apžiūrą, srautus, paaiškėjo, kad pastaruoju metu jaučiamas sujudimas tarp vairuotojų.

Centro poliklinikos darbo medicinos klinikos atstovė teigė, kad vairuotojų, norinčių atlikti medicininę apžiūrą, srautas apsilanko skirtingu metu. Pirmoji „banga“ buvo prieš Naujuosius metus.

„Mūsų įstaigoje medicininė apžiūra yra surišta su teisių (vairuotojo pažymėjimų) galiojimo pabaiga. Buvo išduodami etapais vairuotojo pažymėjimai, baigiasi jų galiojimas ir vėl tokia banga ateina“, – sakė klinikos atstovė.

Jos teigimu, šiandien norint pereiti medicininę apžiūrą tektų pas gydytojus praleisti apie porą valandų. Vairuotojams ketvirtadieniais netgi yra skirta speciali diena medicinos patikrai.

Medicininės patikros metu tikrinamas kraujospūdis, regėjimas, atliekama širdies kardiograma. Neretai vairuotojams pritaikomi tyrimai priklausomai nuo jų ligos istorijos. Už medicininę patikrą vairuotojams gali tekti susimokėti nuo 11 iki 20 eurų.

Specialistai perspėja, kad nors dabar eilės gydymo įstaigose ir „Regitros“ filialuose nėra drastiškai ilgos, tačiau, artėjant galutiniam terminui, padėtis drastiškai keisis į neigiamą pusę. Todėl primenama, kad vairuotojai išvengtų bereikalingos gaišaties eilėse, jei senųjų pažymėjimų keitimu pasirūpintų iš anksto.

Papildomi nemalonumai

Nespėjusiems iki 2017 metų vasario 3 dienos pasikeisti vairuotojo pažymėjimo už Kelių eismo taisyklių pažeidimą gresia įspėjimas arba bauda nuo 5 iki 11 eurų.

Pasibaigus senojo tipo vairuotojo pažymėjimo galiojimo terminui vairuotojams taip pat derėtų suklusti ir dėl dar vieno aspekto.

Ingridos Žaltauskaitės, draudimo bendrovės „Lietuvos draudimas“ atstovės, teigimu, eismo įvykio metu „privalomasis vairuotojų civilinės atsakomybės draudimas nukentėjusiam galioja ir žala yra atlyginama, tačiau, jeigu vairuotojas, vairavęs transporto priemonę, neturi dokumentų (kaip šiuo atveju važiuoja su senu vairuotojo pažymėjimu), tai yra išieškoma iš vairuotojo atlyginta žala. Kasko draudimo atveju draudimo išmoka nebūtų mokama, nes tai būtų traktuojama, jog vairuotojas vairavo neturėdamas vairuotojo pažymėjimo ir įvykis yra nedraudžiamasis“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: alfa.lt
Autoriai: Marius Monkevičius
(18)
(6)
(12)

Komentarai (0)