Mokslininkai sukūrė naujos kartos labai pigų ir visiškai ekologišką superkondensatorių: tai gali būti naujas proveržis energetikoje  ()

Kai kalba pasisuka apie energijos saugojimo technologijas daugelis superkondensatorius laiko ateities technologija, kuri bus naudojama tiek mobiliuosiuose telefonuose, tiek ir elektriniuose automobiliuose. Skirtingai nuo baterijų, superkondensatoriai gali būti greičiau įkraunami ir iškraunami, o tai ypač svarbu vairuotojams, norintiems greitai įkrauti savo elektromobilius.


Kaip informuoja „Science Daily“, superkondensatorių veikimo esmė yra didelio paviršiaus ploto elektrodai, pasižymintys dideliu laidumu, o jų gamyba turi būti nebrangi.

Anglies aerogeliai tenkina pirmuosius du reikalavimus, tačiau turi ir didelių trūkumų. Kai kurie superkondensatoriai gaminami iš fenolio pirmtakų, kurie yra nebrangūs, bet tikrai nėra ekologiški. Kiti gaminami iš grafeno ir anglies nanovamzdelių, bet jų gamyba yra brangi. Tad, ką daryti?

Mokslininkai iš Kinijos mokslo ir technologijų universiteto atrado naują procesą, kuris yra pigus ir ekologiškas. Jo metu yra naudojama nanoceliuliozė – pagrindinė medienos plaušo dalis, kuri sustiprina medienos lastelių sieneles. Kai medžiaga ekstrahuojama laboratorijoje, formuojasi stabilus, labai porėtas tinklas, kurį oksiduojant, susidaro vienodo pločio ir ilgio labai tiksliai orientuotų celiuliozės nanofibrilių mikroporinis hidrogelis.

Galiausiai buvo nustatyta, kad hidrogelio kaitinimas dalyvaujant paratoluensulfonrūgščiai, organinės rūgšties katalizatoriui, sumažina skilimo temperatūrą ir pagamina „mechaniškai stabilų ir poringą trimatį nanopluošto tinklą“, kuris turi „didelį specifinį paviršiaus plotą ir pasižymi dideliu elektriniu laidumu“ – teigė tyrėjai žurnalo „Angewandte Chemie International“ paskelbtame straipsnyje.

Skaitomiausi Naujausi

Tyrėjai sugebėjo sukurti pigų, aplinką tausojantį ir medienos pagrindu pagamintą anglies aerogelį, kuris gerai veikia kaip elektrodas be rišamosios medžiagos ir skirtas naudoti superkondensatoriuose. Lyginant šią medžiagą su komerciniais elektrodais, ji pasižymi elektrocheminėmis savybėmis. Naujasis mokslininkų metodas yra įdomus ir novatoriškas, demonstruojantis, kad galima kurti ekologiškas medžiagas, tinkamas naudoti aukštos kokybės elektroniniuose įrenginiuose.

Dabar tyrėjų laukia sunkiausia dalis – savo sukurtą technologiją paversti masiniu produktu. Deja, bet tik nedidelė dalis laboratorinių pasiekimų ir produktų išvystoma iki masinės gamybos, bet džiugu, kad vis daugiau mokslininkų dirba prie energijos saugojimo technologijų. Vis labiau augant elektrinių transporto priemonių ir atsinaujinančių energetikos sektoriams, tokios baterijų ir/ar superkondensatorių technologijos bei jų išvystymas bus kertiniai momentai, nulemsiantys transporto ir energetikos ateitį.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(21)
(4)
(17)

Komentarai ()