Lietuva mobilizuoja pajėgas: per dieną galėtų pagaminti iki 100 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio  (3)

Vyriausybei trečiadienį pritarus Energetikos ministerijos siūlymams, Lietuvos biodegalų gamintojai pradės gaminti dezinfekcinį skystį gydymo įstaigų ir visuomenės poreikiams. Taip siekiama padidinti dezinfekcinio skysčio pasiūlą rinkoje ir užtikrinti, kad šio būtino produkto nepritrūktų plintant COVID-19 virusui.

Vyriausybei siūloma nustatyti, kad iki gegužės 1 d. degalinėse gali būti prekiaujama benzinu, kuriame yra mažiau nei 10 proc. biodegalų, kartu užtikrinant reikiamus kokybės standartus. Tokiu būdu biodegalų gamintojai nepanaudotą etanolį skirs dezinfekcinio skysčio gamybai.

„Situacija labai sparčiai keičiasi ir tai lemia vis didesnį dezinfekcinių priemonių poreikį tiek gydymo įstaigose, tiek įmonėse ir tarp gyventojų. Turime greitai reaguoti ir išnaudoti visas įmanomas galimybes kokybišką produkciją pasigaminti čia pat Lietuvoje, taip užtikrinant, kad dezinfekcijai gyvybiškai svarbių priemonių nepritrūks“, - sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Biodegalų gamintojų teigimu, prioritetas bus skiriamas Lietuvos rinkai. Gamintojai skaičiuoja, kad per dieną galėtų pagaminti iki 100 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio. Šiuo metu šalies ligoninėse, valstybės įstaigose, privačiose įmonėse ypač didelis poreikis paviršių dezinfekcijai skirtų priemonių.

20 Lietuvos ligoninių pasieks 20 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio

Šią savaitę 20 šalies gydymo įstaigų neatlygintinai bus pristatyta 20 tūkst. litrų dezinfekcinio rankų skysčio, kuris bus panaudojamas medikų ir pacientų higienai, paviršių ir patalpų valymui.

Šią dezinfekcinio skysčio partiją ligoninėms padovanos Pasvalio biodegalų gamybos bendrovė „Kurana“, gavusi licenciją šiam produktui gaminti. „Kuranos“ pajėgumai leidžia per dieną pagaminti 100 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio – tokio kiekio pakaktų patenkinti visos Lietuvos poreikius.

„Lietuvos medikai su koronavirusu kovoja priešakinėse linijose ir, deja, ekstremaliomis sąlygomis, kai trūksta būtiniausių priemonių tinkamai apsisaugoti patiems ir apsaugoti pacientus. Gavę reikalingus leidimus pradedame dezinfekcinio skysčio gamybą ir pirmąją partiją skiriame Lietuvos ligoninių reikmėms. Padėsime ir mažesnių miestų ligoninėms, kuriose apsaugos priemonių trūkumas ypač jaučiamas“, - teigė „Kuranos“ generalinis direktorius Jurgis Polujanskas.

Susisiekus su sveikatos priežiūros įstaigų atstovais, paaiškėjo, kad dezinfekcinio skysčio poreikis yra ypač didelis. Ligoninėse skystis naudojamas ne tik medikų ir pacientų higienai, taip pat svarbu reguliariai dezinfekuoti patalpas, paviršius, medicininę įrangą.

Mažmeninėje prekyboje skysčio dar nepakanka arba jis parduodamas už gerokai išaugusią kainą. „Kuranos“ ligoninėms pristatomo dezinfekcinio skysčio preliminari kaina rinkoje siektų 120 tūkst. eurų.

Pasvalio įmonė dezinfekcinį skystį ligoninėms pristatys per šią savaitę. Dezinfekcinis skystis bus pristatomas šioms sveikatos priežiūros įstaigoms: Santaros klinikoms, Respublikinei Vilniaus universitetinei ligoninei, Kauno klinikoms, Klaipėdos universitetinei ligoninei, Respublikinėms Šiaulių ir Panevėžio ligoninėms, Alytaus, Marijampolės, Utenos, Tauragės, Telšių, Ukmergės, Raseinių, Kėdainių, Ignalinos, Pasvalio, Biržų, Pakruojo, Mažeikių, Rokiškio ligoninėms.

Pasak „Kuranos“ vadovo, pagrindinė dezinfekcinio skysčio žaliava yra etanolis, tačiau „Kuranai“ dezinfekcinio skysčio gamyba nėra pagrindinė įmonės veikla. Įprastai pradėti gaminti dezinfekcinį skystį įmonei užtruktų apie 2-3 mėnesius, tad operatyviai perorientuoti gamybą „Kurana“ galėjo tik dėl sklandaus ir greito tarpusavio bendradarbiavimo su Energetikos ir Sveikatos ministerijomis Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, naftos perdirbimo įmone „Orlen Lietuva“ ir šalies degalinių tinklais.

Trečiadienį Vyriausybė svarstys Energetikos ministerijos siūlymą, kad iki gegužės 1 d. degalinėse gali būti prekiaujama benzinu, kuriame yra mažiau nei 10 proc. etanolio, kartu užtikrinant reikiamus kokybės standartus. Tokiu būdu biodegalų gamintojai nepanaudotą etanolį skirs dezinfekcinio skysčio gamybai.

„Gamybą jau pradėjome ir dirbdami pilnu pajėgumu per dieną galime pagaminti 100 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio įmonėms ir viešojo sektoriaus organizacijoms. Dezinfekcinio skysčio paklausa šiuo metu yra labai didelė ir gamintojai nespėja patenkinti poreikio. Prioritetą skirsime Lietuvos rinkai, dalį produkcijos pasirengę eksportuoti į užsienio rinkas“, - teigė J. Polujanskas.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(6)
(2)
(4)

Komentarai (3)