Lietuvos mokslininkų komanda dalyvaus kuriant naujos kartos integruotus komponentus europiniams naikintuvams  ()

Vienuolika įmonių ir mokslinių tyrimų centrų iš septynių Europos valstybių dar šiemet pradės kurti naujos kartos komponentus europiniams naikintuvams ir bepiločiams orlaiviams.

Tarptautiniame projekte CROWN – ir lietuvių mokslininkų komanda iš Baltijos pažangių technologijų instituto, dalyvaujanti jau ne pirmame Europos gynybos inovacijų projekte.  

Baltijos pažangių technologijų instituto direktoriaus dr. Tomo Žalandausko teigimu, Lietuva yra padariusi didelę pažangą stiprindama gynybinius pajėgumus ir plėtodama karinį bendradarbiavimą, tačiau Lietuvos mokslininkų ir inžinierių potencialo panaudojimas stiprinant Europos technologinę nepriklausomybę gynybos srityje bei su sąjungininkais integruotos gynybos pramonės sukūrimas yra taip pat svarbi sudėtinė saugumo politikos dalis, kurią turėtume ir galėtume plėtoti aktyviau.

T. Žalandauskas atkreipia dėmesį, jog viena iš svarbiausių Europos karinės strategijos krypčių pastaraisiais metais – elektroninė gynyba, nes kai kurios šalys, siekdamos kovoti su Europos ir jai giminingų orlaivių pranašumu, vis dažniau bando kontroliuoti radioelektroninę erdvę, todėl kompaktiškų, efektyvių ir daugiafunkcių komponentų, gerinančių Europos karinių orlaivių pajėgumus, kūrimas yra neabejotinas prioritetas.  

Anot Baltijos pažangių technologijų instituto Gynybos programos vadovo dr. Gedimino Molio, kol kas nei viena šalis neturėjo galimybių pakankamai efektyviai integruoti radaro, elektroninės kovos ir ryšių įrangos į vieną elementą, leidžiantį orlaivio radarui protingai pasirinkti mažiausiai perpildytą spektro sritį ir prisitaikyti prie aplinkos sąlygų net ir tuomet, kai priešininkas bando trikdyti radaro veiklą.

Iki šiol naikintuvuose nenaudoti daugiafunkciai įrenginiai leis integruoti į vieną kompaktišką ir lengvą elementą radaro, elektroninės kovos ir ryšių įrangą. Be to, naujieji įrenginiai pasižymės mažesnėmis energijos sąnaudomis ir didesnės galios sprendimais, lemiančiais jų pranašumą. Radaro, spektro stebėsenos ir trikdymo sistemų suderinimas ženkliai pagerins šių sistemų ir apskritai orlaivių gynybinių sistemų veikimą aptinkant priešą, tiksliau parenkant ir nustatant taikinius bei keičiantis duomenimis su kitomis sausumos, jūrų ar oro platformomis.

Įgyvendinant tarptautinį CROWN projektą Europos technologinei nepriklausomybei gynybos srityje skirtos inovacijos bus kuriamos pagal Parengiamųjų veiksmų gynybos tyrimų srityje (PADR) programą, finansuojamą Europos gynybos agentūros (EDA) lėšomis. Ispanijos bendrovės „Indra“ vadovaujamą projekto konsorciumą sudaro tokios organizacijos, kaip „Thales“, „SAAB“, „Leonardo“, „Hensoldt, Fraunhofer-Gesellschaft“ ir kt. Vėliau CROWN projekto metu sukurtos inovacijos galės būti pritaikomos ir antžeminėse sistemose, visų rūšių sausumos transporto priemonėse bei laivuose.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(11)
(0)
(11)

Komentarai ()