Įsilaužimas į „Google“ sukėlė susirūpinimą  (7)

Koordinuota ataka, kuri buvo nukreipta į „Google“, „Adobe Systems“ ir dar daugiau nei 30 kitų kompanijų, sukėlė didelį susirūpinimą. Antradienį Valstybės sekretorė Hillary Clinton pareiškė, jog JAV vyriausybė mano, kad ataka, kuri, „Google“ teigimu, buvo suorganizuota Kinijoje, yra labai rimta. „Kompanija „Google“ informavo mus apie šiuos kaltinimus, keliančius didelį susirūpinimą ir gausybę klausimų, - sakė ji. – Mes tikimės, kad Kinijos vyriausybė pateiks mums paaiškinimą“.


Šaltiniai, daugiau žinantys apie šią situaciją, tvirtina, kad daugiau nei 30 JAV kompanijų, įskaitant „Adobe Systems“, buvo įtrauktos į šią ataką. Pirmą kartą „Google“ tai pastebėjo jau gruodžio viduryje. Kompiuterių piratai atakos metu naudojo plačiai naudojamos programinės įrangos neištaisytas klaidas. Tokiu būdu jie galėjo prieiti prie šių kompanijų duomenų ir gauti vertingą intelektinę nuosavybę. Kompanijos „Google“ atveju, kompiuterių piratai gavo duomenis ir apie elektroninio pašto paskyras, priklausančias Kinijos disidentams.

Tokio tipo atakas jau anksčiau yra patyrusi kariuomenė, federalinės agentūros bei vyriausybės rangovai, tačiau kompanija „Google“ yra pirmoji technologijų kompanija, kuri pripažino, kad ji nukentėjo nuo išpuolio. Kompanija yra įsitikinusi, kad Kinija yra susijusi su šia ataka. Tai kompaniją privertė persvarstyti savo veiklą Kinijoje. Kompanija teigia, kad nuo šiol nebecenzūruos paieškos rezultatų Kinijoje, o šis žingsnis gali priversti kompaniją pasitraukti iš Kinijos rinkos.

Ekspertų vertinimu, labai mažai tikėtina, jog Kinija leis kompanijai „Google“ naudoti necenzūruojamą paieškos sistemos versiją. „Kinija gali pašalinti „Google“ iš rinkos ir užblokuoti „Google.cn“ svetainę“, - sakė skaitmeninių teisių grupės „Electronic Frontier Foundation“ koordinatorius Danny O'Brien.

Pasigirdo nuomonių, jog jog Kinijoje gali būti užblokuotos visos „Google“ paslaugos, jei kompanija pažeis Kinijos įstatymus ir nustos vykdyti paieškos rezultatų cenzūrą. Shaun Rein manymu, šis žingsnis gali paliesti ir tokias paslaugas kaip „Gmail“ bei „Google Docs“. Kinijos vyriausybės cenzūros institucijos nuolat tikrina internetinį turinį, kuris laikomas nepageidaujamu. Tai apima pornografiją bei tokias jautrias temas kaip korupcija. Jie taip pat blokuoja prieigą prie populiarių svetainių „YouTube“, „Twitter“ bei „Facebook“.

Prie Pekine esančio „Google“ biuro trečiadienio popietę buvo šalta ir ramu. Čia buvo galima pamatyti tik gėles, esančias netoli „Google“ ženklo. Ant vienos puokštės buvo parašyta: „Ačiū tau, „Google“!“. „Mes nerimaujame, kad gali būti užblokuotos ir tokios paslaugos kaip „Gmail“ ir „Google Docs“, - sakė fotografavęs pastatą žurnalistas Fu Guoli. – Tai mums buvo netikėta. Tai gali paveikti mūsų gyvenimus ir darbus“.

Vieno iš situaciją analizuojančių analitiko nuomone, Kinija vargu ar užblokuos prieigą prie kitų „Google“ paslaugų. „Jei jie taip pasielgtų, jie susidurtų su vidiniu spaudimu“, - tvirtino kompanijos „CLSA Asia-Pacific Markets“ analitikas Elinor Leung. Tačiau tikėtina, jog kompanija užblokuos „Google.cn“, kai tik „Google“ nustos blokuoti tam tikrus paieškos rezultatus.

Kompanijos „Google“ konkurentė „Yahoo“ taip pat pasmerkė atakas. „Mes vienijamės su „Google“, kadangi tokios atakos kelia didelį nerimą. Mes tikime, kad vartotojų privatumo pažeidimas yra tai, kam turi priešintis interneto pionieriai“, - teigė kompanija pranešime. Kompanijos atstovas atsisakė atskleisti ar „Yahoo“ taip pat nukentėjo nuo šios atakos, motyvuodamas tuo, jog  „Yahoo“ tiesiogiai Kinijoje nevykdo jokių veiklų. Ji 2005 metais „Yahoo! China“ verslą pardavė kompanijai „Alibaba.com“ ir iki šiol ji yra pagrindinė kompanijos akcininkė.

Aut. teisės: IT žinios
(0)
(0)
(0)

Komentarai (7)