10 baidarių maršrutų, kuriuos turite išbandyti Lietuvoje  (4)

Vasarą norisi kuo ilgiau būti gamtoje ir ja kaip reikiant pasimėgauti. Tai padaryti bene vienas geriausių būdų – sėsti į baidarę ir išplaukti ežerais ir upėmis iš naujo atrandant savo krašto grožį. Kadangi ne visų patirtis ir įgūdžiai vienodi, portalas grynas.lt kartu su Valstybiniu turizmo departamentu siūlo jums išmėginti penkias lengvas baidarių trasas pradedantiesiems ir penkias vidutines arba sudėtingas trasas labiau įgudusiems arba ekstremalių pojūčių mėgėjams.

Zarasų ežerynas ir Aukštaitijos ežerynas Siūlomos maršrutų trasos gali būti pritaikytos pagal kiekvieno poreikius. Tai gali būti vienos, dviejų ar net penkių dienų plaukimas. Galima rinktis tokias vietoves, kur bus plaukiama daugiau ežerais, arba galima rinktis nuotykius srauniomis upėmis. Šalia maršrutų pateikiamos ir lankytinos vietos, kur galima stabtelti, išlipti iš baidarės, aplankyti vieną ar kitą gyvenvietę, užlipti ant piliakalnių ir pasigėrėti plačiomis gamtos panoramomis. Žemėlapiuose taip pat pažymėtos stovyklavietės.

Ežerų krašte Zarasuose siūlomas baidarių maršrutas ežerais ir pro juos tekančia Nikajos upe. Trasa priskiriama prie nesudėtingų, jos ilgis apie 20 km, šį atstumą galima įveikti per dieną. Šis maršrutas patiks tiems, kurie mėgsta išraiškingus kraštovaizdžius ir miškingas pakrantes. Nuobodžiauti neleis Nikajos upės vingiai, plaukiant bus galima stebėti pakrantėse augančius ąžuolynus, besidriekiančius pelkynus, malūnų liekanas. Siūloma plaukimą pradėti Zaraso ežero pakrantėje prie įvažiavimo į Didžiąją salą. Plaukiant bus galima iš arčiau susipažinti su Zarasų senamiesčiu, kuris pasižymi žiediniu gatvių tinklu. Iš Zarasaičio ežero įplaukiama į Nikajos (Laukesos upę), o vėliau ir į Griežtos ežerą. Perplaukus šį ežerą vėl įplaukiama į Nikajos upę. Ši upė vėliau įsilieja į Laukesos ežerą. Maršrutą siūloma baigti Laukesos kaime. Siūlomi trys lankytini objektai: minėta Didžioji sala (1), Zarasų šv. Mergelės Marijos bažnyčia (2) ir Liaudiškių piliakalnis (3).

Aukštaitijos regione populiariausias maršrutas – 28 km besitęsiantis „Didysis ratas“. Siūloma plaukimą pradėti Lūšių ežere (Palūšėje). Iš šio ežero siauru Meiros upeliu patenkama į Dringykščio ežerą, o iš šio – į Dringio ežerą. Jo pabaigoje baidares reikės pervežti iki Baluošo ežero. Toliau kelionę siūloma tęsti Baluošo ežeru, kuriame yra Ilgasalės sala. Vis dėlto į šią salą laipintis nepatariama, nes ji netvirto pagrindo ir tai gali būti pavojinga. Ties Ginučių ežeru baidares reikės vėl persinešti, bet šįsyk netoli – vos 20 metrų per kelią. Kadangi maršrutas netrumpas – 28 km, siūlomą jį įveikti per dvi dienas. Antrąją dieną siūloma kelionę tęsti Almajo ir Asėko ežerais. Pakeliui yra ir lankytinų objektų – Ginučių malūnas (2), Ladakalnis (3), nuo kurio atsiveria šešių girių apsuptų ežerų panorama. Siesartės ežeras-Žeimena ir Luodis-Antalieptė

Šio maršruto plaukimą siūloma pradėti prie Molėtų esančio Siesarties ežero. Iš viso trasa tęsiasi 55 km, todėl rekomenduojama plaukti ne mažiau kaip dvi dienas. Pirmąją dieną siūloma perplaukti Siesartės, Baltųjų bei Juodųjų Lakajų ežerus bei įplaukti į ramią Lakajos upę. Čia yra stovyklavietė, kurioje galima pernakvoti. Pakeliui galima apžiūrėti Kertuojos piliakalnį su senovės gyvenviete (1). Antrąją dieną siūloma kelionę tęsti Lakajos upe ir apžiūrėti tris vietos įžymybes – pušis: Baltagalio pušį (2), Pušį su koja (3) ir Algirdiškės pušį (4).

Gražutės regioniniame parke yra puikus maršrutas plaukti baidarėmis, besitęsiantis 40 km, todėl siūlomas žygis dviem dienom. Trasa nėra sudėtinga, todėl tinka ir mažiau pažengusiems. Siūloma plaukimą pradėti Luodžio ežere nuo ankstyvo ryto. Reiks plaukti ežeringa atkarpa pro Šventosios protaką, praskrosti Luodykščio mažą ežerėlį ir toliau kelionę tęsti Šventąja. Prie Asavo ežero galima padaryti pertraukėlę, pasiilsėti ir pernakvoti čia esančioje stovyklavietėje. Toliau siūloma plaukti Ūparto ežeru Antalieptės marių link. Pakeliui lauks ir įdomių turistinių objektų – vandens malūnas (1), Energetikos muziejus (2), Šavašos pažintinis takas (3). Plaukimą siūloma baigti Antalieptėje. Dusetos-Kavarskas ir Dubičiai-Merkys

Tiems, kuriems dviejų dienų žygiai baidarėmis atrodo vienas juokas, siūlomi ir ilgesni maršrutai. Pavyzdžiui, plaukimas nuo Dusetų iki Kavarsko. Visa trasa apima 90 km, siūloma plaukti keturias dienas, vadinasi, kasdien po kiek daugiau nei 20 km. Trasa įvardijama kaip lengva. Plaukimą siūloma pradėti nuo Sartų ežero. Vėliau įplaukus į pertaką, teks prasibrauti pro vešlią augmeniją ir intensyviau padirbėti irklais. Vėliau siūloma kelionę tęsti Rašų ežeru. Keliose vietose baidarę teks persinešti, tačiau visame maršrute žadama daug vertų dėmesio apžvalgos objektų – Tarnavos dvaro sodyba (1), Šeimyniškių piliakalnis (2), malūno užtvanka (3), Užpalių dvaro ansamblis (4), bažnyčia (5), Antano Baranausko klėtelė (6), šv. Mato bažnyčia (7), siaurasis geležinkelis (8), Puntuko akmuo (9).

Kam plaukimas baidare nėra jokia naujiena, siūlomi sudėtingesni maršrutai. Vienas tokių – plaukimas Ūlos upe, pradedant nuo Dubičių ir baigiant įplaukimu į Merkį. Siūlomos trasos ilgis siekia 65 km, plaukti rekomenduojama dvi-tris dienas. Galima rinktis ir tik tam tikras šio maršruto atkarpas. Plaukimas Ūla turėtų patikti tiems, kas nebijo iššūkių – upė vingiuota, srauni, todėl reikalinga šiek tiek patirties. Kai kuriose upės atkarpose yra privirtusių medžių, todėl gali tekti baidarę ir persinešti arba meistriškai išmanevruoti tarp vandenyje esančių virtuolių. Maršrute nuo Dubičių iki Merkio siūlomi šie lankytini objektai: du ąžuolai (1,2), skirti atminti S. Dariaus ir S. Girėno žūties datą; Ūlos akis (3). Dzūkijos nacionaliniame parke tekančioje Ūlos upėje baidarėmis leidžiama plaukti nuo gegužės 1 d. iki spalio 1 d., per dieną praleidžiama ne daugiau kaip 100 baidarių. Maironys-Ariogala ir Buivydžiai-Vilnius-Kernavė

Plaukimas vyksta Dubysos upe. Maršrutas nuo Maironių iki Ariogalos priskiriamas prie vidutinių, tai reiškia, kad nėra labai sudėtingas, tačiau reikalauja šiek tiek ištvermės. Norint įveikti visą trasą tam prireiks dviejų-trijų dienų, nes upės atkarpa, kuria siūloma plaukti, tęsiasi 65 km. Plaukimas Dubysa turėtų patikti tiems, kas mėgsta piliakalnius, vaizdingus šlaitus ir pievas, jų čia tikrai netrūks. Rekomenduojami pamatyti objektai: Bulavėnų piliakalnis (1), aukščiausias ir ilgiausias Lietuvoje geležinkelio tiltas (2), Padubysio piliakalnis (3), XIX a. vandens malūnas (4), akmens mūro bažnyčia (5), Marijos ašaromis vadinamas šaltinis (6).

Maršrutas priskiriamas prie vidutinių, nors iš pirmo žvilgsnio gali gąsdinti siūlomas atstumas – 140 km. Tokią distanciją rekomenduojama plaukti penkias dienas. Plaukimas Nerimi siūlomu maršrutu Buivydžiai – Vilnius – Kernavė džiugins miškingomis pakrantėmis, aukštais skardžiais, o pati upė stebins sraunumu. Taigi nuobodu tikrai nebus. Dalis atkarpos driekiasi per patį Vilnių, vėliau galima mėgautis atokiais kaimeliais ir natūralia laukine gamta, na, o trasos pabaigoje laukia Kernavės piliakalniai. Iš viso siūloma visoje trasoje stabtelti ir pasigrožėti šiais objektais: Nemenčinės piliakalniu (1), medine bažnyčia (2), gydomaisiais šaltiniais (3), Naujosios rėvos piliakalniu (4), Rykantų bažnyčia (5), Karmazinų, Buivydų ir Bradeliškių pilkapynais (6), užlipti ant skardaus šlaito, nuo kurio atsiveria didinga Neries panorama (7), aplankyti Trijų brolių ir Gaidžio akmenis (8) bei pasigrožėti Kernavės piliakalniais (9). Veisiejai-Nemunas ir Pikelionys- Verknė

Plaukimas Baltąja Ančia ir Veisiejų ežerynu įvardijamas kaip sudėtingas, nes teks irkluoti tikrai nemažai, kai kuriose atkarpose upė bus srauni ir vingiuota, o ties Baltosios Ančios vandens jėgainės tvenkiniu, jei bus daug vandens, teks nusiteikti ekstremaliam plaukimui. Visos siūlomas trasos pradedant nuo Veisiejų ir įplaukiant į Nemuną ilgis – 42 km. Juos įveikti galima per dvi-tris dienas. Rekomenduojama plaukiant apžiūrėti šiuos objektus: Vainaežerio gynybinis įtvirtinimas (1), Vainežerio dvaro parkas (2) ir akmens amžiaus gyvenvietė Pinčiaragis (3).

Kelionę Verkne siūloma pradėti nuo Pikelionių kaimo. Šis maršrutas, besitęsiantis 27 km, sužavės tuos, kuriems patinka sraunios upės, stebinančios staigiais posūkiais.

Dalis siūlomo maršruto teritorijos patenka į Nemuno kilpų regioninį parką, todėl plaukiant baidarėmis galima gėrėtis nepaprastai gražiais upės skardžiais.

Rekomenduojama aplankyti šiuos objektus: Alytaus tiltą (1), Grikapėdžių malūną (2), Jundeliškių dvaro sodybą (3), Babronių piliakalnį (4), Paverknių piliakalnį (5) ir uolą „Ožkų pečius“ (6).

Informacija parengta pagal Valstybinio turizmo departamento leidinį „Vandens keliais“. Visą leidinį galima peržiūrėti čia.

Aut. teisės: Grynas.lt
Grynas.lt
Autoriai: Rūta Levickaitė

(40)
(5)
(35)

Komentarai (4)