10 įdomiausių savaitės mokslo naujienų (2018–04–23)  ()

1: Japonijos lantanoidai;2: Netyčinis išsigelbėjimas nuo plastiko;3: Artėjantys kvantiniai kompiuteriai;4: Kosminis viešbutis;5: Trumpėjanti Arktis;6: CRISPR už ląstelės ribų;7: TESS startas;8: Smūginiai deimantai;9: Robošefas;10:Mokslininkus gluminanti Arktis;


Visi šio ciklo įrašai

  • 2018-04-23 10 įdomiausių savaitės mokslo naujienų (2018–04–23)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

1:
  Japonija aptiko milžiniškas retųjų žemių elementų sankaupas, kurių pasauliui pakaks ne vienam šimtmečiui

Antradienį Nature žurnale publikuotas tyrimas rodo, kad prie Japonijos krantų esančiame telkinyje yra 16 milijonų tonų vertingų metalų.

www.sciencealert.comtechnologijos.lt

2:
  Mokslininkai netyčia sukūrė mutavusį fermentą, kuris skaido plastiko atliekas

Šis atradimas buvo paskelbtas 2016 metais, ir mokslininkai dabar jį pagerino. Tirdami, kaip japoniškasis mikrobas skaido plastiką, jie netyčia sukūrė mutavusį fermentą, efektyvumu pranokstantį natūralias bakterijas, o tolesnis jo tobulinimas galėtų padėti išspręsti didžiulę žmonijos plastiko problemą.

www.sciencealert.com

3:
  Fizikai pasiekė kvantinį rekordą, pakėlusį susietumą į bauginamai naują lygį

Komanda sugebėjo kalcio jonų kubitus susisieti su dviem, trim, o kartais netgi keturiais kitais sistemos jonais.
Tai nėra pirmas kartas, kai buvo susieta tiek daug dalelių – bet svarbiausia, kad komandai pavyko kubitus individualiai nuskaityti ir įrašyti.

www.sciencealert.comtechnologijos.lt

4:
  Kosminė stotis Aurora, į kurią galės atskristi kiekvienas norintis

Orion Span paskelbė, kad jau 2022 metais turės veikiantį kosminį viešbutį. Viešbutis Aurora skries 320 km aukštyje virš Žemės – šiek tiek žemiau, nei Tarptautinė kosminė stotis.
Jame vienu metu galės būti šeši žmonės – du darbuotojai ir keturi svečiai. Kiekvienam svečiui 12 dienų trukmės apsilankymas kainuos 9,5 milijono dolerių.

www.space.comtechnologijos.lt

5:
  Trumpo administracija žengė pirmuosius žingsnius siekdama atlikti naftos gręžinius Aliaskos draustinyje

Naftos ir dujų gavybai planuojama išnuomoti 19 milijonų akrų [76 890 kvadratinių kilometrų] draustinio.
Gręžimas būtų apribotas 1,6 milijonais akrų [6475 kv. km] pakrantė lygumų. Manoma, kad šiame regione didelės naftos ir dujų atsargos, tačiau čia gyvena ir tokios laukinės gyvūnų rūšys kaip poliarinis lokys ir šiaurinis elnias.

www.sciencemag.orgwww.eenews.net




6:
  Pirmoji „beląstelinė“ CRISPR technologija leis personalizuoti vėžio gydymą

Gene Editing Institute tyrėjų komanda sukūrė naują CRISPR įrankį kuriuo tyrėjai gali stebėti, kaip CRISPR veikia ir kontroliuoti procesą. Jie publikavo tyrimą CRISPR Journal.
Cas9 yra baltymas, veikiantis kaip „žirklės“ CRISPR-Cas9 sistemoje. Cas9 puikiai veikia ląstelėje, tačiau jeigu tyrėjai išima DNR iš ląstelės, jis nebėra toks efektyvus – tai problema.

Kai CRISPR veikia ląstelėje, neįmanoma stebėti, kaip vyksta procesas. Rezultatas gali būti matomas, tačiau ne pats rezultatas, o tai svarbu, norint užtikrinti CRSIPR saugų naudojimą pacietams.
Todėl tyrėjai pakeitė Cas9 kitu baltymu: Cpf1, dar vadinamu Cas12a. Naudodami CRISPR-Cpf1, jie gali pašalinti DNR plazmidę iš ląstelės ir redaguoti ją mėgintuvėlyje.

Taip tyrėjai galės stebėti, kaip veikia CRISPR, sparčiau atlikti diagnostinius testus – vėžį sukeliančios mutacijos nėra vienodos visiems pacientams, ir trečia, specifiniai Cpf1 atlitki įpjovimai gali būti naudingesni už atliktus Cas9. Cpf1 palieka DNR molekulės „lipnius galus“ ir tyrėjams tampa lengviau įterpti naują DNR.
Gene Editing Institute jau ieško verslo partnerių, taip siekdamas CRISPR-Cpf1 panaudoti vėžio diagnostikai, tad jos atliekamus „stebuklus galbūt išvysime ne tokioje tolimoje ateityje

futurism.com

7:
  Paleistas NASA TESS palydovas ieškos naujų nežemiškų pasaulių


NASA turi naują planetų medžiotoją.


Agentūros tranzitinių egzoplanetų žvalgybos palydovas į orbitą buvo iškeltas balandžio 18 iš Cape Canaveral oro pajėgų stoties Floridoje.
TESS ieškos egzoplantų apie žvaigždes Saulės kaimynystėje — jas nuodugniai tirs kitos misijos. O zondas bus neįtikėtinai skalsus
TESS dramatiškai, daugiau neidvigubai padidins tiriamų planetų skaičių.


Falcon 9 pirmoji pakopa po mažiau nei 9 minučių grįžo į Žemę ir švelniai nusileido robotiniame SpaceX laive Atlanto vandenyne

www.space.com

8:
  Deimantais nusagstyti meteoritai atsirado iš susidūrimo su prarasta planeta

Kai mūsų planetų sistema formavosi prieš 4,5 mlrd.metų, apie Saulę skriejo daugybė protoplanetų — kai kurios sustambėjo ir tapo planetomis, tuo tarpu kitas į drūzgus sudaužė planetinio masto susidūrimai. Jie paskleidė nesuskaitomą daugybę kosminių šrapnelių, kurių dalis skrieja apie Saulę kaip anglingi asteroidai. Nauja šių liekanų analizė parodė, kad vienas toks asteroidas – dingusio mūsų sistemos planetos liekanos.

www.sciencemag.org

9:
  Sony ir Carnegie Mellon drauge kurs naują robošefą

Sony korporacija paskelbė, kad jos padalinys Sony Corporation of America, pasirašė bendradarbiavimo dirbtinio intelekto ir robotikos tyrimų srityje sutartį su Carnegie Mellon universitetu (CMU.
Iš pradžių dėmesys bus sutelktas į maisto paruošimo, gaminimo ir pristatymo optimizavimą. Šiso sritys pasirinktos, nes tokių sudėtingų užduočių atlikimui būtina sudėtinga technologija paskui galėtų būti panuadota platesniam įgūdžių ir pramonės spektrui. Tai galėtų būti panaudota ten, kur mašinos turėtų tvarkyti trapius ir netaisyklingos formos objektus. Be to, maisto ruošimui ir pristatymui kuriami robotai turės sugebėti veikti mažose erdvėse, o toks gebėjimas būtų vertingas daugelyje kitų sričių.
Priklausomai nuo kliento, maistas ir jo ruošimo metodai galės būti pritaikyti prie asmeninių dietos poreikių ir esamų ingredientų. Maistas galės būti atgabentas į namus ar biurą, o prieš patiekiant maistą, pietų stalas elegantiškai serviruotas.

www.prnewswire.com

10:
  Net NASA nėra tikra, kas daro šiuos keistus ratus Arktyje

Nors NASA jau 10 metų atlieka Arkties stebėjimus iš oro, bekraštės ledo plynės kartais pateikia niekad neregėtus siurprizus.
Niekas nežino, kas yra šios keistos apvalios formacijos, praeitą savaitę užfiksuotos P–3 tyrimų lėktuvu virš Boforto jūros.
Keliamos kelios hipotezės, kad tai galėtų būti naujo ledo formavimasis, ledo plokščių slinkimas ar ruonių veiklos pėdsakai ar kvėpavimo skylės, arba šiltesnių požeminių versmių pasireiškimas.
Kadangi šis niekada anksčiau neregėtas reiškinys patraukė daugelio mokslininkų dėmesį, anksčiau ar vėliau turėtume geriau suprasti, kas, po galais, čia vyksta.

www.sciencealert.com


Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(8)
(0)
(8)
Bendrinti

Komentarai ()

Susijusios žymos: