Unikalūs stadionai: nuo Š. Korėjos milžino iki plaukiojančio Singapūro stadiono  (0)

Nežinantys, kur yra didžiausias pasaulyje pagal žiūrovų skaičių stadionas, turbūt niekada neatspėtų, kad toks stadionas gali būti pastatytas labai neturtingoje šalyje – Šiaurės Korėjoje. Bet tai nieko nuostabaus – komunistinėje šalyje žmonės gali mirti iš bado, tačiau tuo pat metu gali būti statoma kas nors ypač gigantiško, siekiant parodyti, kad „mes esame galingi, stiprūs ir turtingi“.

Taip buvo ir Sovietų Sąjungoje, taip buvo ir Šiaurės Korėjoje. Stadionas buvo pastatytas 1989 m. specialiai XIII pasauliniam jaunimo ir studentų festivaliui. Be abejo, „Rungrado Gegužės pirmosios“ stadionas buvo baigtas gegužės 1 dieną. Teigiama, kad statybos truko vos dvejus su puse metų. Taip, pagal stadionų statybos greitį nuo komunistinės, skurdžios ir nusilpusios Šiaurės Korėjos mes atsiliekame šviesmečiu. „Rungrado Gegužės pirmosios“ stadione telpa 150 000 žiūrovų. Antras pagal talpumą stadionas yra Indijoje – „Yuva Bharati Krirangan“ (liet. „Sūraus ežero“ stadionas), kuriame telpa 120 000 žmonių. Kai kurie šaltiniai teigia, kad „Gegužės pirmosios“ stadionas yra ir didžiausias stadionas pagal užimamą plotą – 60 m aukščio statinys yra 207 000 kv. m plote. Praėjus pusantrų metų po atidarymo, t. y. 1990 m. rudenį, šiame stadione buvo įvykdyta mirties bausmė – sudeginti Šiaurės Korėjos generolai, planavę įvykdyti pasikėsinimą prieš tuometinį šalies vadovą Kim Jong Ilą. Stadionas pastatytas ant Tedongano upė kranto šiaurės Korėjos sostinėje Pchenjane. Rungrado vardas kilęs iš Tedongano upės salos Rungra, kurioje vyksta Gegužės 1-osios šventinės ceremonijos. 2002 m. vasarą „Rungrado Gegužės pirmosios“ stadione vyko pompastiškas, įspūdingos choreografijos meninės gimnastikos festivalis. Teigiama, kad vien šio festivalio dalyvių buvo apie 100 000, o žiūrovų – dar tiek pat. Šis festivalis Guinnesso rekordų knygoje užfiksuotas kaip didžiausias tokio pobūdžio renginys pasaulyje. Gaosiongo nacionalinis stadionas Iš paukščios skrydžio Gaosiongo nacionalinis stadionas atrodo kaip susirangiusi gyvatė. Kinams, be abejo, jis yra susirangęs drakonas. Gaosiongas – antrasis pagal dydį miestas Taivane, kuriame gyvena 2,7 mln. žmonių, yra pagrindinis Taivano uostas (ketvirtas pagal dydį pasaulyje). Gaosiongo stadiono talpa nėra įspūdinga – 40 000 žiūrovų su galimybe išplėsti iki 55 000 vietų, tačiau tai pirmasis pasaulio stadionas, kuris pats apsirūpina saulės energija.

Visa stadiono išorės apdaila yra suformuota iš saulės elementų skydų. Iš viso sumontuoti 8 844 skydai, kurių bendras plotas 14 155 kv. m. Šie skydai kiekvieną dieną pagamina 1,14 mln. kWh elektros energijos. Stadione pagaminama elektros energija gali būti kaupiama. Stadionas ne tik apsirūpina savo paties pagaminta elektros energija, bet ir tiekia ją netoliese esančioms įmonėms. Beje, saulės elementų skydai labai sustiprins susirangiusios gyvatės, arba drakono, įspūdį, nes jie tarsi imituoja žvynus. Jei tą elektros kiekį, kokį gamina Gaosiongo nacionalinis stadionas, pagamintų įprastu iškastiniu kuru kūrenama elektrinė, į mūsų atmosferą kasmet būtų išmetama 600 tonų anglies dvideginio. Stadionas didžiuojasi ir tuo, kad visos jam reikalingos statybinės medžiagos ir konstrukcijos elementai yra pagaminti Taivane ir viskas yra antrą kartą perdirbama. Plaukiojantis Singapūro stadionas Marina Bay Floating Platform – yra didžiausia pasaulyje plaukiojanti scena. Tai ne tik futbolo aikštės dydžio scena, bet ir pati tikriausia futbolo aikštė. Aikštės ilgis 120 m, plotis 83 m. Ji laikosi ant 200 nedidelių pontonų, kurie patikimai sujungti. Aikštėje vienu metu gali būti 9 000 žmonių – ji nepaskęs. Šis plaukiojantis stadionas turi labai sudėtingus stabilizacijos įrenginius, kurie neleidžia jai svyruoti, kaip kad jūrose svyruoja kiekvienas, net ir pats didžiausias laivas. Stadiono tribūnos yra krante. Jose – 30 000 vietų. Įdomus faktas: tarp tribūnų ir plaukiojančio stadiono eina „Formulės 1“ trasos atkarpa. Idėja pasatyti šį stadioną kilo tada, kai 2004 m. Nacionalinės parado dienos komitetas pradėjo svarsti, kur reiktų Singapūre surengti kasmetinį paradą. 2006 m. buvo pradėti statybos darbai, o po 13 mėnesių viskas buvo baigta.

Aut. teisės: Vyras.lt
Vyras.lt

(2)
(0)
(0)

Komentarai (0)