Kaip išsirinkti žibintuvėlį? Antra dalis: akumuliatorius ar elementai?  (9)

Prieš pradedant „mėsinėti“ žibintuvėlį po kaulelį, reiktų atsakyti į vieną labai dažną klausimą, netiesiogiai susijusį su pačiu prietaisu. „Kas geriau – žibintuvėlis „varomas“ baterijomis ar akumuliatoriumi?“.

Čia į klausimą atsakys tai, kaip dažnai ruošiatės jį naudoti. Jei kasdieniams reikalams – tiktai akumuliatorius; jei kartą ar kelis į metus – tiktai vienkartiniai elementai. Dėl akivaizdžių ekonominių priežasčių. Visgi neturėkime iliuzijos, kad akumuliatorius – amžinas daiktas. Jis turi ribotą įkrovimo ciklų skaičių, o nenaudojamas turi bjaurią savybę savaime išsikrauti, tad jei ilgiau nenaudojus ir įjungus žibintuvėlį vaizdas neprašviesėja, žibintuvėlio į siena nemeskite – jūs ką tik buvote perspėti ir esate patys dėl to kalti. Va taip. Šiuo metu naudojami du populiariausi akumuliatorių tipai – švino-rūgštiniai ir ličio jonų. Be jų kartais dar naudojami ličio polimerų, nikelio metalo-hidrido, jau atgyvenę nikelio kadmio bei keletas kitų technologijų, tačiau pernelyg plačiai nenagrinėsime ir apsistosime ties pirmaisiais dviem tipais bei juos palyginsime.

Švino-rūgštinių akumuliatorių savybės labai panašios į automobiliuose naudojamų akumuliatorių, nors pati konstrukcija ir cheminė sudėtis šiek tiek skiriasi. Pagrindiniai trūkumai – didelis svoris, palyginti greita saviiškrova (nenaudojant reiktų kas 3-6 mėnesius papildomai įkrauti, taip pat įkrauti iškart po naudojimo nes ilgiau palaikius išsikrovusį akumuliatorių prarandama vidinė talpa ir ilgainiui jį gali tekti keisti nauju), dideli matmenys, mažesnis įkrovimo ciklų skaičius, ilgesnis įkrovimo procesas (saugus įkrovimo laikas – 16-18 valandų). Privalumai – gerokai pigesni (lyginant kainą ir gaunamą talpą), geba išskirti didesnį energijos kiekį (aktualu prožektoriams su Xenon ar HID lemputėmis). Kiek teko susidurti, tokio tipo akumuliatoriai, komplektuojami į prožektorius, būna be apsaugų nuo perkrovos, taigi šeimos ir visuomenės gerovei reiktų pasirūpinti automatiniais įkrovikliais, nebent ruošiatės kiekvieną kartą stebėti įkrovimo laiką. Prožektoriai dažniausiai jau būna pritaikyti šiems akumuliatoriams ir variacijoms erdvės palikta nedaug. Tai dažniausiai didesni prožektoriai su rankena ar stacionarios apšvietimo sistemos - puikus variantas dažnam naudojimui darbe – naktį dirba, dieną kraunasi (saugant objektus, teritorijos stebėjimui ir pan.).

Ličio jonų technologija. Privalumai – didelis įkrovimo ciklų skaičius, lėta saviiškrova, mažas dydis bei svoris, įkrovimo laikas – 3-5 valandos (yra panaši ličio akumuliatorių technologija, leidžianti įkrauti per 10 minučių, tačiau dėl to ciklų skaičius žymiai krenta, o kaina - kyla). Trūkumai – mažas atiduodamas energijos kiekis (retai kada aktualu LED žibintuvėliams) bei palyginti didelė kaina. Būna tiek įmontuoti į korpuso vidų, tiek išimami – įkrovimui. Griežtai nerekomenduoju (būtų mano valia – uždrausčiau ir bausčiau) naudoti išimamus pramoninius akumuliatorius be apsaugų nuo perkrovos (kad pavyzdžiui ir tokius, kokie dedami į nešiojamuosius kompiuterius, sujungus juos po 6 ar 9). Šie akumuliatoriai naudojami prietaisuose, kurie turi įmontuotas apsaugas įkrovos procesui (temperatūros, įtampos pokyčių stebėjimai, ...). Žibintuvėlis nėra vienas iš jų. Netaupykim kur nereikia. Jei įdomu kas gali nutikti (o nutinka, patikėkit, neretai), paieškokit interneto platybėse vaizdo įrašų su sprogstančiais ličio akumuliatoriais. Batų iki kito pavasario ieškosit... Ličio jonų akumuliatoriams prožektoriai taip pat dažniausiai būna pritaikyti jau gamykliškai, tačiau išimamus neretai galima keisti vienkartiniais ličio elementais. Labai praktiškas sprendimas kai žibintuvėlio prireikia itin retai. Jų galiojimo laikas neretai siekia dešimt metų, o saviiškrova labai nežymi.

Apie vienkartinius elementus. Dažniausiai žibintuvėliuose naudojami dydžiai – AAA, AA, C ir D. Du pagrindiniai elementų tipai – cinko-anglies („zinc-carbon“, „heavy duty“, „ultra power“, „super heavy duty“ ir pan. – reiškia tą patį) bei šarminiai („alkaline“, „longlife“ ir t.t., kiek geresni – „ultra alkaline“). Trečias tipas, neseniai atėjęs ir į Lietuvą, yra ličio elementai (kiek teko susidurti būna AA ir AAA dydžių). Optimaliausias variantas – paprasti šarminiai elementai. Būna brangesni, pritaikyti fotoaparatams, įvairiems siųstuvams, alkotesteriams ir kitiems daug energijos reikalaujantiems prietaisams, tačiau žibintuvėliui pakanka ir paprastesnių. Prekinis ženklas – skonio reikalas, charakteristikos skiriasi retai, tik pirkdami pasižiūrėkite į galiojimo laiką (galioti turėtų kokius 4-6 metus). Cinko anglies elementai tinkami tik sieniniams laikrodžiams ir į draugui dovanojamą prietaisą įdėti. Nemėtykim pinigų. Be to, pastarieji pabaigę darbą mėgsta išsilieti. Informacija apie panaudotų elementų kenksmingumą tikrai nėra perdėta – išmetinėkim juos į specialius konteinerius. Ličio elementai gan brangūs, užtat turi didelę talpą ir ilgą galiojimo laiką (dešimt ir daugiau metų), tad jei žibintuvėlį ruošiatės padėti keliems metams į lentyną ekstremaliam atvejui, šie tam tinkamiausi. „O jei nusipirksiu žibintuvėlį, pritaikytą vienkartiniams elementams, ir į jį įdėsiu atitinkamus įkraunamus elementus?“. Klausimas geras, variantas - nelabai. Įkraunamų Ni-MH elementų įtampa yra 1,2V (kitokių dar nemačiau), o vienkartinių elementų – 1,5V (reali – iki 1,6V). Dažniausiai į LED žibintuvėlį dedami trys nuosekliai sujungiami elementai (nes LED lemputė dažniausiai pritaikyta 3,7V ir didesnei įtampai), tad iškart „netenkama“ 0,9V. Pradžioje veiks panašiai, bet iškart pradėjus kristi įtampai labai pastebimai mažės žibintuvėlio galingumas. Įtampai nukritus per 1V, šviesos srautas mažėja maždaug 10 kartų.

Brangesni žibintuvėliai kartais turi integruotus modulius, pakeliančius ar sumažinančius energijos šaltinio įtampą iki reikiamos, tačiau keliant elementų įtampą atitinkamai didėja ir srovė, dėl ko toks akumuliatorius tarnauja gerokai trumpiau, nei nurodyta. Toks modulis nėra pigus ir jei dedamas, tai tik į brangesnius žibintuvėlius. Variantas su šiais akumuliatoriais tiktų nebent labai taupiems, bet kai nusiperkame žibintuvėlį, juk norime, kad jis veiktų kaip gali veikti, ar ne? 

Pastarasis atsakymas, tarp kita ko, galioja ir kitiems prietaisams, kurių naudojimo instrukcijoje nėra nurodyta, kad prietaisas yra pritaikytas įkraunamiems elementams. Būna ir atvirkštinių situacijų – kai prietaisas netinkamas vienkartiniams elementams, o tik akumuliatoriams (laidinių telefonų nešiojami rageliai, kai kurios bevielės klaviatūros ar pelės ir pan.). Gali tekti nešti prietaisą į servisą ar ieškotis naujo, nes už tokius papokštavimus garantinis servisas dažniausiai neatsako. Būtų galima temą praplėsti, bet čia tam nei laikas, nei vieta.

Kol kas tiek apie energijos šaltinius, tad sekančioje dalyje judėkime link paties žibintuvėlio.

Marius Lukoševičius
marius@baterijos.lt
baterijos.lt komanda

Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Marius Lukoševičius

(39)
(0)
(22)

Komentarai (9)