Amerikos iranietis humoristas paaiškino, kuo skiriasi humoras Rytuose ir Vakaruose  (0)

Amerikos iranietis humoristas Mazas Jobrani (pravarde Persian Pink Panther) turo „Axis of Evil Comedy Tour“ Artimuosiuose Rytuose metu buvo griežtai įspėtas filtruoti savo diskursą. Jame turėjo nelikti nė mažiausių komentarų apie seksą, religiją ar politiką. Kokia yra humoro galia šiandienos įvykių kontekste?

„Uždraudus kalbėti apie seksą, religiją ir politiką, kaip galite įsivaizduoti, didžioji dauguma mūsų sąmojų buvo išbraukti. Liko kalbėti tik apie mūsų naminius augintinius - vėžliukus, nors ir ši tema, manau, gali būti interpretuojama ir seksualiniame kontekste“, – ironizuoja M.Jobrani.

Humoristas pripažįsta, jog tokia situacija privertė jį susimąstyti, kodėl šio žanro atstovai yra laikomi grėsme nacionaliniam saugumui.

„Kita vertus JAV, kur aš užaugau, vos prieš 50 metų Lenny Bruce'as buvo areštuotas dėl minčių, kurias išsakė pasirodymų komedijos klubuose metu. Tačiau jo darbus sekė George'as Carlinas, Richardas Pryoras ir Dickas Gregory – žmonės, kurie mėgino peržengti laisvo žodžio barjerus.“

M.Jobrani teigimu, žudynės Prancūzijoje pastatė satyros žanrą į musulmonų pasaulio centrą. Tačiau ar tai reiškia, jog musulmonai neturi humoro jausmo?

„Libaniečiai tiesiog dievina, kai pokštauji apie jų vairavimo kultūrą, ir kodėl raudona šviesoforo spalva tėra patarimas sustoti. Dubajuje jie lūžta iš kėdžių, kai pamini, jog jie tiesiog apsėsti viską kurti ir daryti didelio: pavyzdžiui, didžiausius pastatus pasaulyje, masyviausius fejerverkų šou, po kurių kaimyninė Bahreino sala pagalvojo, jog ją atakuoja...“

Humoristo pastebėjimu, religija yra tikrai delikati tema. Dauguma musulmonų gali įsižeisti dėl pranašo Mahometo vaizdavimo karikatūrose, tačiau jie tikrai nelinkę dėl to naudoti smurto: „Tik ekstremistinės musulmonų mažumos gali imtis smurtinių veiksmų, ir jos tai daro dėl taktinių politinių priežasčių.“

Vakaruose – savi apribojimai

M.Jobrani teigia, kad reikia nepamiršti, jog ir Vakarų šalys turi savo jautriųjų taškų.

„Vieną kartą pasirodymo metu norėjau susieti savo juoką su „Mercedes-Benz“, „7-Eleven“ ir „Slurpee“ prekiniais ženklais.

Tačiau pasirodymo prodiuseriai mane įspėjo neminėti šių logotipų, nes šios kompanijos galėjo būti šio pasirodymo rėmėjais. Tuomet aš suvokiau, jog Artimuosiuose Rytuose Dievas yra Dievas, o Vakaruose Dievas yra rėmėjas arba, kaip aš mėgstu sakyti: „Dezinfekavimo priemonė „Tide“ yra Dievas.“

Humoristas pasakojo, jog Irako karo metu per pasirodymus jis pasakė keletą juokų apie JAV prezidentą George'ą W. Bushą, ir kai kurie žmonės įsižeidė, pradėjo protestuoti prieš pasirodymą. „Mergina man šaukia: „Jūs negalite pašiepti mūsų vado karo metu!“.

Tuomet teko žmonėms priminti, jog viena iš priežasčių, kodėl mes pradėjome karą Irake, tai noras tai šaliai atnešti demokratiją, kuri suteikia žodžio laisvę. Nešdami demokratiją į kitas šalis, bet ribodami žodžio laisvę savo namuose, tampame hipokritais“, – pasakoja M.Jobrani.

Aut. teisės: 15min.lt

(46)
(5)
(41)

Komentarai (0)