Ar įmanoma su uždegta cigarete susprogdinti išsiliejusius degalus? Tai, ką rodo filmai ir tai, kaip iš tikro yra realybėje  (7)

Dažnai veiksmo filmuose matome vaizdą, kai neįveikiamas herojus užsirūko, o tuomet uždegtą cigaretę numetą ant išsiliejusių degalų, šie užsidega ir įvyksta didžiulis sprogimas, kuris rodomas sulėtintai. Filmuose tai atrodo įspūdingai – tačiau ar iš tiesų taip įmanoma?

Pateikiant trumpą atsakymą – tai padaryti sunku, nebent sąlygos būtų idealios. Bet panagrinėkime, kaip iš tikrųjų viskas vyksta.

Cigaretė dega maždaug 430-600 laipsnių pagal Celsijų – ar aukštesnėje temperatūroje. Cigaretei degti reikia deguonies, kurio suteikiama vis daugiau ir daugiau, dėl ko cigaretė ima degti sparčiau ir darosi karštesnė, o degdamas tabakas išskiria dūmus, kurie patenka į jūsų plaučius. O kuro degimo temperatūra yra ženkliai žemesnė – vos 260 laipsnių pagal Celsijų.

Taigi, atrodytų, kad kuras nuo cigaretės turėtų užsidegti labai greitai – ir sprogimas įvyktų labai lengvai. Tačiau mokslininkai jau įrodė, kad tokio scenarijaus tikimybė yra itin maža. Kai cigaretė rūkoma lėtai, jos temperatūra yra gerokai žemesnė. O kuras yra pavojingas uždegus jo garus, bet ne patį skystį.

Kai užsidega kuras, kylantys garai/dūmai yra pagrindinis faktorius, dėl ko jis nesiliauja degti. Kai kuras nėra uždaroje patalpoje – pavyzdžiui, atvirame lauke degalinėje – cigarete uždegti jo garus praktiškai yra neįmanoma.

Kuro garavimas, vėjo kryptis, cigaretės temperatūra yra kintamieji, kuriuos itin sunku apskaičiuoti, tačiau tikimybė uždegti skystąjį kurą cigaretės nuorūka yra nepaprastai sunku. Vieno tyrimo metu buvo net 2000 kartų išbandyti skirtingi scenarijai, kaip cigaretė galėtų uždegti kurą, tačiau nei vieną kartą to padaryti nepavyko.

Buvo pateikta daug teorijų, dėl ko cigaretė negali uždegti kuro – o vienas jų buvo greitai ant cigaretės besiformuojantys pelenai, kurie užkerta kelią užsidegimui. Mokslininkai taip pat spėjo, kad kuro garai labai greitai išsisklaido, todėl juos sunku uždegti.

Na gerai, cigaretės yra pakankamai saugios (žinoma, ne jūsų plaučiams) – o kaip žiebtuvėlis?

Pasirodo, kad žiebtuvėlyje esantis uždegimo mechanizmas žymiai efektyvesnis nei cigaretė. Kitaip tariant, keliauti į degalinę su uždegta cigarete yra žymiai saugiau, nei ją uždegti žiebtuvėliu pačioje degalinėje – kur netoliese galima aptikti garuojančių kuro balų.

Ir nors tikimybė uždegti kurą cigarete yra pakankamai nedidelė, vis dėlto reikėtų vengti tokių situacijų – nebent jūs esate veiksmo filmų herojus ir nebijote galingų sprogimų.

Parengta pagal scienceabc.com

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(21)
(5)
(16)

Komentarai (7)