Hepatitu C užsikrėsti gali kiekvienas - štai ką svarbu žinoti apie šią infekciją  ()

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena apie apgaulingą, dažnai atsitiktinai diagnozuojamą infekciją Hepatitą C.


Kas yra virusinis hepatitas C?

Hepatitas C yra kepenų uždegimas, kurį sukelia hepatito C virusas. Virusas gali sukelti tiek lėtinį, tiek ūminį kepenų pažeidimą. Daugumai pacientų išsivysto lėtinis kepenų uždegimas, kuris gali būti besimptomis. Kepenys neturi skausmo receptorių, todėl susirgę virusiniu hepatitu C žmonės dažnai nejaučia jokių simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus. Susirgus ligos simptomai (bendras silpnumas, apetito stoka, pykinimas) dažniausiai pasireiškia po kelių mėnesių. Kiek rečiau pasitaiko karščiavimas, odos niežulys, dešinės pašonės ar sąnarių skausmai. Užsikrėtus hepatito C virusu, 15–45 proc. ligonių pasveiksta savaime per 6 mėn., kiti suserga lėtiniu virusiniu hepatitu C. Nediagnozavus ligos, per 20–40 metų gali išsivystyti kepenų cirozė ar pirminis kepenų vėžys, tai yra negrįžtamas kepenų pažeidimas.

Kaip plinta virusinis hepatitas C?

Infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus. Hepatito C virusas paprastai plinta per kraują, rečiau per lytinius santykius, taip pat gimdymo metu serganti motina gali užkrėsti naujagimį. Hepatito C virusu negalima užsikrėsti čiaudint, kosint ar sveikinantis.

Kaip sužinoti, ar nesergu virusiniu hepatitu C?

Ligai nustatyti paimamas kraujo mėginys hepatito C antikūnams nustatyti. Šie antikūnai atsiranda inkubacinio periodo pabaigoje, t. y. vidutiniškai po 1,5–2 mėn. po užsikrėtimo hepatitu C.

Skiepų nėra, svarbiausia – profilaktika

Skaitomiausi Naujausi

Svarbu nevartoti švirkščiamųjų narkotikų, o juos vartojantiems nesidalyti adatomis ir švirkštais, narkotinių medžiagų ruošimo indais. Lytinių santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvus. Nesinaudoti kitų asmenų higienos priemonėmis. Prieš atliekant grožio procedūras, reikia įsitikinti, ar asmuo, atliekantis šias paslaugas, naudoja sterilias adatas bei instrumentus, ar laikosi higienos reikalavimų. Būtina nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją pajutus silpnumą, pykinimą, esant vėmimui bei blogam apetitui, patamsėjus šlapimui, pašviesėjus išmatoms. Taip pat svarbu informuoti gydytoją, jei esate užsikrėtę virusiniu hepatitu C.

Kam reikėtų pasitikrinti dėl hepatito C?

Pasitikrinti dėl hepatito C rekomenduojama visiems, kuriems iki 1993 m. buvo perpiltas kraujas / kraujo produktai, atliktos chirurginės operacijos ar invazinės procedūros. Taip pat sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis, organų, audinių ir kraujo donorams, asmenims po organų transplantacijos, infekuotiems ŽIV ar asmenims, turėjusiems daug lytinių partnerių. Kitiems šeimos nariams, jei kažkuriam šeimos nariui diagnozuotas virusinis hepatitas C, nėščiosioms ir medicinos įstaigų darbuotojams taip pat rekomenduojama pasitikrinti dėl hepatito C.

Dėl hepatito C tyrimo rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Aut. teisės: alfa.lt
(9)
(2)
(7)

Komentarai ()