Svarbiausių nacių nusikaltėlių egzekucija: mirtis buvo kankinama  (37)

Naktį į spalio 16 buvo įvykdyti pirmieji 1946 metų Niurnbergo proceso paskelbti nuosprendžiai nacių nusikaltėliams. Paskutinės egzekucijos įvykdytos 1951 metų birželio 7 dieną Landsbergo kalėjime.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2021-10-18 Svarbiausių nacių nusikaltėlių egzekucija: mirtis buvo kankinama  (37)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nuosprendžiai pagrindiniams nacių nusikaltėliams buvo paskelbti Niurnbergo procese, 1946 metų rugsėjo 30 d. ir spalio 1d. Dvylika iš jų (Martinas Bormannas – už akių) buvo nubausti mirties bausme pakariant. Egzekucija buvo įvykdyta naktį į spalio 16. Likus trims valandoms iki egzekucijos, Hermann Göringas nusižudė, išgėręs kalio cianido. Kas į griežtai saugomą kalėjimą jam atnešė nuodų kapsulę, tiksliai nežinoma iki šiol. Likusiems bausmė įvykdyta pertvarkytoje Niurnbergo kalėjimo sporto salėje. Pirmasis buvo pakartas „trečiojo reicho“ užsienio reikalų ministras Joachimas von Ribbentropas.

Maždaug pirmą valandą nakties spalio 16-ąją atsivėrė jo kameros durys. Kalėjimo viršininkas, pulkininkas Bur ton C. Andrus dar kartą perskaitė nuosprendį. Ribbentropui juoda virve už nugaros buvo surištos rankos. Du karo policijos kareiviai kartu su juo užlipo laiptais 13 pakopų ant ešafoto.

 

 

Ribbentropą pastatė ant uždaryto liuko dangčio ir surišo kojas. Jo paklausė, ar nenori ko nors pasakyti. Pasibaigus popmastiškai Ribbentropo tiradai apie savo sielos išgelbėjimą ir taiką visame pasaulyje, vyr. seržantas Johnas C. Woodsas užmovė ant nusikaltėlio galvos juodą gobtuvą ir ant kaklo užveržė virvę. Budelis įjungė mechanizmą ir liuko durelės atsivėrė.

Nacių mirtis buvo kankinama

Lig tol etatinis amerikiečių armijos budelis teksasietis Johnas Woodsas buvo įvykdęs apie tris šimtus mirties nuosprendžių. Tačiau, nepaisant to, svarbiausių nacių nusikaltėlių egzekuciją jis organizavo blogai. Liukai buvo pernelyg siauri, ir daugelis nuteistųjų, krisdami per juos su užnerta ant kaklo virve, susitrenkdavo į liuko kraštą. Po egzekucijos padarytose fotografijose matosi, kad, pavyzdžiui, buvusio vermachto vado, generolo feldmaršalo Wilhelmo Keitelio galva paplūdusi krauju.

Be to, virvės ilgis ir liuko gylis buvo blogai suskaičiuoti, ir nuteistieji mirė ne iš karto, lūžus kaklo slanksteliams, o uždusę. Pavyzdžiui, Ribbentropas, prieš mirtį kankinosi 15 minučių. Tiesa, 40 žmonių, tarp kurių buvo 8 žurnalistai (po du iš SSRS, JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos), šių priešmirtinių kančių nematė: pakylą užstojo mediniai skydai ir tamsus brezentas.

Kadangi egzekucija užsitęsė, o buvo nuspręsta tą naktį nuosprendį įvykdyti visiems svarbiausiems nacių nusikaltėliams, budelis ir jo padėjėjai ėmė skubėti. Kol nuo vienų kartuvių dar buvo nukeliami vieno nubaustojo palaikai, prie kitų ant ešafoto jau buvo vedamas kitas. Atlikus egzekuciją paskutiniajam, į salę buvo atneštas Göringo kūnas ir neštuvai padėti po kartuvėmis. Tai buvo simbolinis aktas.

Göringo ir kitų palaikai buvo nufotografuoti su drabužiais ir be drabužių, paskui suvynioti į paklotus ir paguldyti į karstus. Karstai buvo užantspauduoti. Ryte juos ginkluotos sargybos lydimais sunkvežimiais atvežė į Miuncheną – miesto pakraštyje stovintį krematoriumą.

Nacių pelenai išbarstyti vėjyje

 

Krematoriumo darbuotojai nežinojo, kas bus kremuojami: buvo pasakyta, kad karstuose – žuvę amerikiečių kariai. Pastatas buvo apsuptas. Kiekvienas karstas prieš kremaciją buvo atidaromas, kad būtų įsitikinta, kad palaikai nebuvo pakeisti. Po kelias valandas trukusios kremacijos pelenai buvo suberti į dėžę, kurią pakrovė į automobilį ir išvežė. Po dviejų dienų, naktį, pelenai nuo tilto buvo suberti į per Miuncheną tekančią Izaro upę. Tai irgi buvo atlikta slaptai. Tad, vietos, kur „amžinai vakardieniai“ galėtų lenktis pagrindinių nacių pelenams, nėra.

Paskutinės egzekucijos 1951 metais

Paskutiniams Niurnbergo procesuose (1946-1949) mirti nuteistiems nacių nusikaltėliams egzekucijos buvo įvykdytos Bavarijos Landsbergo kalėjime 1951 metų birželio 7 dieną. Iš viso tą dieną įvykdyti septyni nuosprendžiai. Tarp pakartųjų buvo asmeniškai Varšuvos geto sunaikinimui vadovavęs buvęs SS pajėgų generolas Oswaldas Pohlis, o taip pat – buvęs Dachau koncentracijos stovyklos filialo Mühldorfe komendantas Georgas Schallermairis.


www.dw.com

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(50)
(18)
(32)

Komentarai (37)