Filmas vakarui. Didžiosios Žemės katastrofos: kraują stingdantis šaltis (Video, EN, RU)  (0)

Prieš 650 mln. metų Žemėje įvyko katastrofa – temperatūra nukrito žemiau nulio, Žemė užšalo ir jos paviršius tapo sniego gniūžte. Taip ledais sukaustyta egzistavo net 25 mln. metų. Vis tik kai kurie organizmai išgyveno ir padarė milžinišką šuolį planetos istorijoje, nes evoliucionavo naujomis formomis ir naujoje aplinkoje.

Filme bandoma atsakyti kodėl taip atsitiko ir kaip pavyko mokslininkams apie tai sužinoti? Nebeliko senųjų ledynų pėdsakų, bet liko kitų pėdsakų paslėptų tolimuose mūsų planetos užkampiuose ir liudijančių tą istorijos laikotarpį. Tai buvo akmenys, kuriuo atnešė ledynai egzistavęs prieš 650 mln. metų. Magnetiniai jų tyrimai parodo jų ankstesnio buvimo vietą. Ledynmečiai Žemėje vyksta kas 100 tūkst. metų, bet nesiekia ekvatoriaus.

Kas lemia temperatūros pasikeitimus planetoje? Tai įvyksta dėl Žemės orbitos pasikeitimų. Ir dar – planetos temperatūra priklauso nuo anglies dvideginio kiekio joje.

Tuomet planetoje nebuvo gyvosios dangos, kuri sureguliuoja anglies dvideginio kiekį ir jis iš atmosferos buvo išplautas į vandenynų nuogulas. Tuo metu egzistavusios melsvosios bakterijos (lot. Cyanobacteria) dar labiau padidino dvideginio sumažėjimą ir pernešimą į nuogulų uolienas.

Vienalyčiams vandenyno organizmams beliko pasirinkimas – žūti arba prisitaikyti prie naujų sąlygų. Tie organizmai vadinami ekstremofilais. Rastos bakterijos, kurioms nereikia Saulės šviesos, jos energijos gali pasiimti iš uolienų. Melsvabakterės pasižymi prisitaikomumu prie labai ekstremalių ledyno sąlygų. Gaunasi, kad jeigu įvyksta baisus kataklizmas, šios ir panašios bakterijos prisitaiko prie naujų sąlygų ir duoda pradžią naujos gyvybės formų vystymuisi.

Kad toliau gyvybės formos galėtų vystytis, reikėjo kažko, leidžiančio išeiti iš negrįžtančio ledyninio proceso. Kas tai buvo prieš 650 mln. metų ?

Tai buvo ugnikalniai, gražinę temperatūrinį balansą ir palankų gyvybei klimatą. O per kitus 3 mln. metų trunkantis šiltas klimatas lėmė milžinišką evoliucijos šuolį.

Mokslininkų nuomone, mes turime būti dėkingi buvusiai didžiausiai klimato katastrofai, kurios metu Žemė tapo sniego gniūžte.

Filmo režisūra:
Chris Durlacher

Filmo pavadinimas anglų kalba:
Snowball Earth

Filmo trukmė
: 44 min.

Žanras:
dokumentiniai filmai, 2014 m.

Filmas anglų kalba:

Filmas rusų kalba:

Ieškote daugiau įdomių filmų? Aplankykite rubriką dokumentiniai filmai!

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(14)
(3)
(11)

Komentarai (0)