Žemės orbitoje – pavojingas incidentas: į 10 mlrd. JAV dolerių kainavusį Jameso Webbo kosminį teleskopą rėžėsi mikrometeoroidas  ()

NASA Jameso Webbo kosminis teleskopas, kainavęs 10 mlrd. JAV dolerių, patyrė pirmąjį kosminį incidentą – į vieną iš jo veidrodžių rėžėsi mikrometeoroidas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nors tokie susidūrimai pavojingi, laimei šį kartą smūgis nepadarė didesnės žalos ir nepablogino fiksuojamų revoliucinės kokybės vaizdų bei duomenų surinkimo sklandumo. Vis dėlto, teleskopo inžinieriai tokio greito susidūrimo nesitikėjo, mat įprastai susidūrimai su kosminiais objektais įvyksta kartą per penkerius metus.

Kaip praneša „The Washinton Post“, teleskopas yra paskutinėje pasirengimo fazėje ir netrukus ims fiksuoti Visatos gelmes, kuriose procesai vyko prie 13 mlrd. metų, tai reiškia, pačioje Visatos formavimosi pradžioje. Teleskopas į Žemės orbitą, t. y. savo darbo vietą, paleisdas praėjusių metų pabaigoje, šiuo metu yra kalibruojamas ir iki šiol visos pasirengimo fazės vyko be jokių nesklandumų.

Tačiau, kaip praneša NASA, vieną iš teleskopo veidžrodžių atsitrenkė mikrometeoroidas. Šis netikėtas incidentas šiuo metu tiriamas NASA inžinierių.

„Gegužės 23-25 dienomis NASA Jameso Webbo kosminis teleskopas patyrė smūgį į vieną iš jo pirminių veidrodžių sistemos segmenų“, – pranešė NASA Webb tinklaraštis.

Po pirminio vertinimo inžinierių komanda patvirtino, kad teleskopas vis dar veikia viršydamas misijos reikalavimus, nepaisant nedidelių, menkai pastebimų pokyčių surinktuose duomenyse.

Veidrodžių sistema sudaryta iš 18 paauksuotų šešiakampių, kurių kiekvienas gali būti kontroliuojamas ir modifikuojamas atsižvelgiant į tokius nesklandumus, kaip meteoroido smūgis.

Anot NASA, reguliuodami paveikto segmento padėtį, inžinieriai gali panaikinti dalį iškraipymų, tačiau ne visi sutrikimai gali būti pašalinti tokiu būdu.

Inžinieriai tokį pažeisto veidrodžio korekciją jau atliko ir papildomi veidžodžio nustatymai pratęs tikslesnius jo nustatymus.

Kokio dydžio mikrometeoroidas pažeidė veidrodį, nėra žinoma. „Manoma, kad jis nebuvo didesnis nei smėlio kruopelė“, – teigė planetų astronomė Heidi Hammel, susijusi su Jameso Webbo kosminio teleskopo programa.

Ateityje gali nutikti dar ne vienas toks susidūrimas su kosminiais objektais dėl milžininkško greičio, kuriuo teleskopas kartu su Žeme skrieja aplink Saulę.

Ir tokie susidūrimai mokslininkams yra žinomi, nes kosmosas nėra toks tuščias, koks gali pasirodyti.

„Žinojome, kad teleskopas gali susidurti su mažyčiais objektais. Mes tiesiog nustebome, kad susidūrimas įvyko taip greitai“, – tikino H. Hammel, pridurdama, kad tokių incidentų pasitaiko kartą per penkerius metus ir pan.

 

Projektų vadovas Paulas Geitheris iš NASA Goddard kosmoso skrydžių centro aiškino, kad komanda šį incidentą panaudos kaip gerą duomenų rinkinį apie mikrometeoroidus.

„Mes, Jameso Webbo kosminio teleskopo inžinieriai ir mokslininkai, visų pirma ir labiausiai esame smalsūs ir susidomėję. Visada tikimės susidūrimų, ir kai tokį pamatome – pavyzdžiui, kaip pastarasis – gerokai didesnis nei kiti, buvę anksčiau, tai patraukia mūsų dėmesį ir mes norime pasitikriniti prielaidas, supratimą ir prognozes, kad dar geriau suprastume“, – aiškino P. Geitheris.

Dar gegužės mėnesį NASA pranešė, kad 10 mlrd. JAV dolerių kainavęs Jameso Webbo kosminis teleskopas dabar yra pilnai sufokusuotas ir suderintas. Šviesa idealiai atsimuša į jo veidrodžius, suformuoja stulbinančio tikslumo vaizdinius ir tiksliai perduoda duomenis visiems keturiems moksliniams teleskopo instrumentams.

Kai kalibravimo darbai bus pilnai baigti, Jameso Webbo kosminis teleskopas bus paruoštas fiksuoti tolimojo kosmoso vaizdus, kokius iki šiol siųsdavo tik Hubble teleskopas. Žinoma, Jameso Webbo teleskopo galimybės yra kur kas pranašesnės – tai bus nauja kosmoso stebėjimo ir pažinimo era.

2021 metų gruodžio 21 dieną į Žemės orbitą išskraidintas Jameso Webbo kosminis teleskopas turėjo įveikti septynių žingsnių pasirengimo programą. Vienas iš jų ir, ko gero, daugiausiai streso inžinieriams sukėlęs, tai 18 šešiakampių veidrodžių išsilankstymo etapas. Kadangi teleskopas yra per didelis, kad tilptų į nešančiosios raketos krovinių kapsulę būdamas darbui parengtos konfigūracijos, todėl jis buvo transportuojamas sulankstytas. Aparato išskleidimas buvo sudėtinga ir rizikinga užduotis – „ko gero, pati sudėtingiausia kada nors NASA atlikta parengimo darbui programa“, anksčiau sakė NASA inžinierius Mike'as Menzelis. Laimei, visi programos žingsniai buvo sėkmingi, neskaitaint kelių nedidelių ir nereikšmingų nesklandumų.

 

„Pasiekėme teleskopo derinimo fazės pabaigą – gavome idealiai sufokusuotus vaizdus iš visų instrumentų. Esame pasiruošę patikrinti daugybę sudėtingų būdų, kuriais kiekvienas iš instrumentų gali pagauti teleskopo šviesą ir atlikti mokslinius tyrimus, apie kuriuos svajojome daugiau nei 20 metų“, – aiškino prof. Markas McCaughreanas, vyr. mokslo patarėjas iš Europos kosmoso agentūros.

„Teleskopo optikos veikimas tampa vis geresnis ir viršija inžinierių komandos optimistiškiausius spėjimus“, – teigė NASA. Mokslininkai tikisi, kad Jameso Webbo teleskopas, paleistas praėjusių metų gruodį, padės išspręsti iki šiol neišaiškintas kosmoso gelmių, Visatos sandaros, žvaigždžių sistemų ir mūsų pačių būties paslaptis. Jameso Webbo teleskopas yra tarptautinė mokslinė programa, vadovaujama NASA kartu su Europos kosmoso agentūra ir Kanados kosmoso agentūra.

 

Kaip praneša NASA, pilnai paruoštas Jameso Webbo teleskopas savo maksimaliu režimu darbą pradės vykdyti liepos 12 dieną. Atbulinę dienų skaičiuoklę iki istorinio momento stebėti galite čia.

Šaltiniai:

https://www.jwst.nasa.gov/

https://blogs.nasa.gov/webb/

https://www.washingtonpost.com/science/2022/06/08/james-webb-telescope-micrometeoroid/

https://www.space.com/james-webb-space-telescope-alignment-complete

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
Autoriai: Šarūnas Meškys
(11)
(0)
(11)

Komentarai ()

Susijusios žymos: