Atrastas seniausias pasaulyje „tikrasis“ škotiškas tartanas (Foto, Video) ()
Seniausiam pasaulyje išlikusiam „tikram“ škotų tartanui yra daugiau nei 400 metų – ir nors dabar jis jau išblukęs, kadaise buvo žalios, rudos, raudonos ir geltonos spalvų, atskleidė nauja šimtmečių senumo audinio analizė.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tartanas Glen Affrico durpyne – Škotijos aukštumų vietovėje, nusėtoje miškais, ežerais ir pelkėmis – buvo rastas dar XX a. aštuntajame dešimtmetyje, tačiau dabar pirmą kartą mokslininkai atliko jo dažų analizę ir tyrimus radioaktyviąja anglimi.
Tartanas yra specifinis tekstilės audinys, gaminamas iš spalvotų vilnonių siūlų, išaustų susikertančiomis horizontaliomis ir vertikaliomis juostomis. Vietos, kuriose spalvotos juostos susikerta, sudaro simbolines įstrižas linijas, ir tokie spalvoti blokai sudarydami linijų ir kvadratų raštą kartojasi. Nuo XIX a. skirtingi tartano raštai siejami su konkrečiais škotų klanais.
Glen Affric tartan - Scotland's oldest-known true tartan discovered by The Scottish Tartans Authority is to go on display at V&A Dundee's Tartan exhibition.
— Ingles Buchan Ltd (@InglesBuchan) March 30, 2023
Tartan at V&A Dundee opens on Saturday 1 April until 14 January 2024.
Read Morehttps://t.co/c2o45XwSUz... pic.twitter.com/LGASFWh1Dj
55 x 43 cm dydžio tartano atraiža buvo rasta durpyne, esančiame už vos 31 km į vakarus nuo garsiojo Lochneso ežero. Šioje pelkėje daug negyvų augalų (pavyzdžiui, samanų), ir tai lemia didelį rūgštingumą bei mažą deguonies kiekį, kas padeda išsaugoti organines medžiagas tūkstantmečius. Visoje Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje esančiuose durpynuose aptinkama išlikusios medienos, maisto produktų (konkrečiai – sviesto) ir net žmonių kūnų.
Prieš tirdami Glen Affrico tartaną, mokslininkai kruopščiai nuvalė nuo jo durpių dėmes. Tada Škotijos nacionaliniame muziejuje pasitelkiant didelės skiriamosios gebos skaitmeninį mikroskopą buvo atlikta siūlų dažų analizė. Mokslininkai nustatė keturias spalvas, kurios buvo išgautos natūraliais dažikliais – pavyzdžiui, dažine mėlžole (Isatis tinctoria): garstyčių šeimai priklausančiu žydinčiu augalu, kuris gali būti naudojamas kaip mėlynas dažiklis.
Pareiškime teigiama, kad dirbtinių dažiklių nebuvimas leido manyti, jog tartanas datuojamas anksčiau nei 1750 m.
Vėliau Škotijos universitetų aplinkos tyrimų centro (SUERC) Radioaktyviosios anglies laboratorijoje buvo atlikti papildomi tyrimai. Labiausiai tikėtina, kad tartano atraiža yra iš 1500–1600 m., todėl tai yra seniausias Škotijoje rastas „tikrasis tartanas“.
In case you missed it… 👀🏴
— V&A Dundee (@VADundee) March 27, 2023
The oldest known surviving specimen of true tartan in Scotland has been discovered by The Scottish Tartans Authority and can be dated back to around 1500-1600.
The Glen Affric tartan will be the oldest object on display in Tartan, opening April 1st. pic.twitter.com/JDSAskhbf2
„Nors apie Glen Affrico tartaną galime kelti teorijas, – pareiškime teigia Škotijos tartanų tarnybos tyrimų ir kolekcijų vadovas Peteris MacDonaldas, – mes nežinome, kam jis priklausė“. Specialistas sako, kad spėjant pagal audinio grubumą, tai greičiausiai buvo drabužis, kurį kas nors dėvėjo dirbdamas lauke.
Ankstesnių galimų tartanų pavyzdžių rasta Anglijoje. Prieš šimtmetį Škotijoje, netoli Antonino sienos, buvo rastas vadinamasis Falkirko tartanas, datuojamas trečiuoju mūsų eros amžiumi – įdėtas į keraminį indą su tūkstančiais romėniškų monetų. Nors šis audinys buvo dvispalvis, jo raštas yra paprastai languotas ir nėra jokių įrodymų, kad siūlai būtų buvę dažyti – o tai reiškia, kad tai nėra „tikrasis tartanas“.
„Glen Affrico tartanas neabejotinai yra nacionalinės ir istorinės reikšmės kūrinys“, – teigia Škotijos tartanų valdybos pirmininkas Johnas McLeishas. – Nėra kito žinomo išlikusio šio laikotarpio tartano fragmento. Tai nepaprastas atradimas, nusipelnęs nacionalinio dėmesio ir išsaugojimo“.
Naujai datuotas tartano fragmentas nuo balandžio 1 d. bus eksponuojamas Škotijos dizaino muziejuje „V&A Dundee“ esančioje tartanų parodoje.
Parengta pagal „Live Science“.