Išėjo pasivaikščioti – grįžo milijonierius: rado 2 milijonų vertės lobį (Video)  ()

Derekas McLennanas neturi jokio mokslinio archeologijos laipsnio ir nedirba muziejuje. Jis yra tiesiog verslininkas, turintis metalo detektorių – ir jaučiantis aistrą gimtosios Škotijos istorijai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ir kai jo metalo detektorius Damfriso ir Galovėjaus srityje pietvakarių Škotijoje ėmė pypsėti – žinoma, vyras apsidžiaugė. Tačiau tuomet jis dar nenutuokė, kad jo radinys pateks į nacionalines kolekcijas ir uždirbs jam daugiau nei 2 milijonus svarų.

D.McLennanas artefaktų ieškojo kartu su dviem vietiniais dvasininkais – kurie taip pat turi metalo detektorius ir yra aistringi viduramžių istorijos mėgėjai.

Ir leidiniui „The Daily Mail“ jie pasakoja, kad kai tik D.McLennanas surado sidabrinę apyrankę, jis iškart sušuko – „vikingai!“.

Jį taip sužavėjo radinys, kad jo žmona Sharon McKee, kuri taip pat mėgsta ieškoti lobių, pamanė, kad su juo kažkas ne taip. Kaip pasakoja moteris, jis buvo toks emocingas, kad jai net pasirodė, jog vyras pateko į autoavariją.

Bet kad ir kiek jaudinanti buvo apyrankė, tai tebuvo ledkalnio viršūnė. Giliau slypėjo ir sidabrinis kryžius.

Kaip „The Daily Mail“ aiškino radimo metu šalia buvęs vienas iš trijų lobių ieškotojų, tėvas Davidas Bartholomew, „jis kyšojo iš po sidabro luitų krūvos bei stambių riešinių žiedų, ir prie jo vis dar buvo pritvirtinta sidabrinė grandinėlė“. Kas dar labiau pradžiugino radėjus – kryžius buvo išpuoštas vingriais raštais.

Ir kuo daugiau vyrai kasė, tuo labiau stebėjosi. Anot dienraščio, iš viso rasta daugiau nei 100 daiktų. Objektai, datuojami IX-X a., rodo pirmuosius atvejus, kai vikingai užkariautojai priėmė krikščionybę – o taip pat ryšius tarp religinių bendruomenių, egzistavusių šiaurės Anglijoje esančiame Lindisfarne ir Ajonos (angl. Ione) saloje vakarinėje Škotijos pakrantėje.

Kasinėjimus vainikavo sidabrinis puodas, kurio amžius siekia 1200 metų. Nors tyrėjai bijodami sugadinti indo turinį nusprendė jo neatidaryti, vis dėlto jie atliko kompiuterinę tomografiją – tam, kad sužinotų, kas yra viduje.

D.McLennanas prisimena: „Du su puse mėnesio negalvojau nieko kito, tik apie tai tai, kas gi galėtų būti to puodo viduje [...], virė emocijos ir buvo nepaprastai įdomu“.

Galiausiai paslaptis išaiškėjo. „Mane be galo nustebino tai, kas buvo puodo viduje. Panašu, kad puode yra dar 20 artefaktų, kurių dauguma atrodo kaip sagės“, – pasakoja vyras. Pasak archeologų, jos pagamintos iš aukso, sidabro ir dramblio kaulo.

Šie artefaktai keliaus į Škotijos nacionalinį muziejų – tam, kad istorikai ir archeologai galėtų geriau suprasti vikingų įtaką Škotijos kultūrai. Tuo tarpu įstatymas įpareigoja D.McLennanui išmokėti atlygį, lygų radinio rinkos vertei. „The Independent“ duomenimis, buvo nustatyta, kad lobio vertė yra 1,98 milijono svarų (2,2 mln. eurų).

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(24)
(5)
(19)

Komentarai ()