„Azijos Nobelio“ premija atiteko Visatos „žemėlapį“ kūrusiems JAV mokslininkams (0)
Trys JAV mokslininkai, prisidėję prie Visatos „žemėlapio“ kūrimo, šiemet pasidalys milijono dolerių Shaw premiją, dar žinomą kaip „Azijos Nobelio premija“, ketvirtadienį pranešė organizacinis komitetas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Prinstono universiteto profesoriai Lymanas Page'as ir Davidas Spergelis, taip pat Charlesas Bennettas iš Johnso Hopkinso universiteto, šį prestižinį apdovanojimą pelnė už eksperimentą, kuris padėjo „su precedento neturinčiu tikslumu nustatyti Visatos geometriją, amžių ir sudėtį“. Šis jų darbas padėjo kuriant naujausius detalius žinomos Visatos žemėlapius. Mokslininkų trijulė pasidalys Shaw apdovanojimą astronomijos srityje. Kitos milijono dolerių vertės premijos taip pat teikiamos už išskirtinius pasiekimus matematikoje, biologijoje ir medicinoje.
Apdovanojimas biologijos ir medicinos srityje šiemet skirtas Davidui Juliusui iš Kalifornijos universiteto už „fundamentalius atradimus“, paaiškinančius, kaip oda juntamas skausmas ir temperatūra, sakoma organizatorių pranešime. D. Juliuso „darbas lėmė suvokimą apie fundamentalius mechanizmus, pagrindžiančius lytėjimo pojūtį, taip pat suteikė žinių, atveriančių duris į racionalų vaistų kūrimą, kovojant su chronišku skausmu“, – nurodė organizatoriai.
Pranešime taip pat nurodoma, kad Prinstono universiteto mokslininkas Jeanas Bourgainas pelnė Shaw premiją už „iškilų darbą“ matematikoje. Premija, kurią įsteigė Hongkongo kino prodiuseris ir filantropas Run Run Shaw ir kuri pirmąkart buvo teikiama 2004 metais, siekiama pagerbti išskirtinį indėlį „į civilizacijos pažangą ir žmonijos gerovę“.
Šios premijos mokslininkams bus įteiktos per Honkonge rugsėjo 28 dieną vyksiančią ceremoniją. Pernai Shaw premiją biologijos ir medicinos srityje pelnė du mokslininkai, metę iššūkį prielaidai, jog nutukimą lemia vien valios stygius.