Jupiterio atmosferoje pastebėtas kylantis „purslas“  (2)

Jupiterį stebintys astronomai pranešė aptikę atmosferoje virš pietinio planetos pusrutulio atsiradusią ir sparčiai didėjančią tamsią dėmę. Ji lyginama su purslu, susidarančiu vandenyno paviršiuje prieš pat išnyrant povandeniniam laivui.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tačiau šis lapkričio 9 dieną pirmąkart pastebėtas Jupiterio atmosferos darinys neatsitiktinai lyginamas su povandeninio laivo išnirimo ženklu: astronomai mano, kad ši sparčiai didėjanti ir tamsėjanti dėmė gali pranašauti garsiosios Jupiterio tamsiosios juostos pasirodymą.

Išskirtinė Jupiterio išvaizdos žymė visada buvo dvi tamsios juostos šios planetos atmosferoje, juosiančios šiaurinę ir pietinę jos dalį. Tačiau šiemet pietinė tamsioji juosta, astronomų vadinama Jupiterio pietiniu ekvatoriaus ruožu, mįslingai pradingo.

2009 m. pabaigoje pietinė tamsioji juosta Jupiteryje dar buvo matoma. Po to Jupiteris pernelyg priartėjo prie Saulės, kad jį būtų galima stebėti iš Žemės teleskopais. Kai balandžio pradžioje jis vėl išniro iš Saulės spindėjimo lauko, pietinio ekvatoriaus ruožo nebebuvo.

Tai jau nebe pirmas kartas, kai ši juosta pradingsta. Ji buvo prapuolusi 1973 metais, kai prie Jupiterio priartėjęs NASA kosminis zondas „Pioneer 10“ padarė pirmąsias jo nuotraukas iš nedidelio atstumo. Tamsioji juosta Jupiterio pietų pusrutulyje trumpam buvo prapuolusi ir paskutiniojo XX a. dešimtmečio pradžioje.

Lapkričio pradžioje pietinėje planetos pusrutulio dalyje pastebėtas sūkuriuojantis atmosferos darinys astronomų buvo pavadintas pietinio ekvatoriaus ruožo atsinaujinimo dėme (SEB Revival Spot). Pirmasis ją lapkričio 9 d. naktį pastebėjo astronomijos mėgėjas Christopheris Go iš Filipinų. Iš pradžių dėmė buvo maža ir balta, ją buvo sunku aptikti ir nufotografuoti, tačiau vos per 5 dienas ji sparčiai išsiplėtė ir patamsėjo. Dar vėliau šis atmosferos „purslas“ tapo toks ryškus, kad jį savo mėgėjiškais teleskopais gali pamatyti dauguma astronomijos gerbėjų.

Ar iš tikrųjų šio „purslo“ Jupiterio atmosferoje pasirodymas pranašauja pietinio ekvatoriaus ruožo sugrįžimą, kol kas niekas negali pasakyti. Kaip šioje planetoje susidaro dvi tamsios juostos ir kodėl viena iš jų prapuola, mokslininkai taip pat dar nežino.

Pagal vieną teoriją šios juostos Jupiteryje atrodo tamsios dėl to, kad šiose planetos atmosferos srityse nėra į didelį aukštį pakilusių blyškių debesų, todėl tampa matomi žemiau esantys tamsūs debesys. Jupiterį iš Žemės stebintys astronomai esą mato skirtingus šios planetos debesų struktūrų sluoksnius.

Keliama prielaida, kad Jupiterio pietinis ekvatoriaus ruožas pradingsta tada, kai virš jo susiformuoja balkšvų debesų sluoksnis, užstodamas tamsius debesis. Tačiau mokslininkai pripažįsta, kad priežastys, kodėl balti debesys pietinėje Jupiterio atmosferos dalyje formuojasi tik tam tikru metu, o ne nuolatos, nėra aiškios.

Astronomai yra pastebėję, kad pietinės juostos pradingimas sutampa su kita paslaptinga Jupiterio išvaizdos permaina – kitų mažesnių juostų ir dėmių jo atmosferoje spalvų pasikeitimu.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: TV3
TV3
(1)
(0)
(1)

Komentarai (2)

Susijusios žymos: