Nustatyta kuri smegenų dalis lemia socializaciją (1)
Mokslininkų komanda iš Masačusetso viešosios ligoninės (Massachusetts General Hospital), bendradarbiaudami su Harvardo Medicinos Mokykla (Harvard Medical School) nustatė, kuri smegenų dalis lemia, kad žmogus turi platų draugų ratą. Jie įsitikinę, kad už tai atsakingi migdoliniai kūnai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Migdoliniai kūnai – tai smegenų limbinėje sistemoje esantys migdolo vaisiaus formos dariniai, nulemiantys, koks socialus yra žmogus, rašo telegraph.co.uk. Ekspertai jau anksčiau nustatė, kad primatai – beždžionės ir šimpanzės, kurių migdoliniai kūnai didesni, sudaro didesnes ir sudėtingesnes socialines grupes. Tas pats taikytina ir žmonėms, teigia tyrimą atlikę JAV Masačiusetso ligoninės psichologai.
„Žinome, kad ši smegenų sritis yra didesnė tų primatų, kurie gyvena didesnėje socialinėje grupėje, net kai į palyginimą įtraukiamas bendras smegenų ir viso kūno dydis“, – teigė tyrimui vadovavusi Lisa Barrett.
„Susitelkėme ties viena primatų rūšimi – žmogumi, ir nustatėme, kad migdolinių kūnų dydis tiesiogiai koreliuoja su suaugusių žmonių socialinių tinklų dydžiu ir sudėtingumu“, – kalbėjo ji. Tačiau tyrėjai teigia nenustatę ryšio tarp kitų smegenų sričių ir žmogaus socialinio gyvenimo, o tai leido jiems patvirtinti, kad viskas priklauso tik nuo šios srities.
„Ryšys tarp migdolinių kūnų dydžio ir socialinio tinklo dydžio bei sudėtingumo pastebėtas stebint tiek vyresnio, tiek jaunesnio amžiaus individus, tiek moteris, tiek vyrus“, – kalbėjo tyrimo bendraautorius Bradfordas Dickersonas.
Mokslininkai 58 savanoriams, kurių amžius svyravo nuo 19 iki 83 metų, pateikė anketas, siekdami nustatyti jų socialinių tinklų dydį ir sudėtingumą. Apklausų metu nustatyta, kiek reguliarių socialinių kontaktų kiekvienas tyrimo dalyvis palaiko, kelioms skirtingoms grupėms šie kontaktai priklauso. Tyrimo metu kiekvienam dalyviui taip pat atlikta smegenų magnetinio rezonanso tomografija ir taip gauta informacija apie jų smegenų struktūrą bei migdolinių kūnų dydį.
Mokslininkai spėja, kad ši smegenų sritis iš dalies išsivystė tam, kad padėtų žmogui susidoroti su vis sudėtingesniu socialiniu gyvenimu. Ji taip pat dažnai siejama su emocijomis, ypač baime.
„Tolesniuose tyrimuose stengsimės geriau suprasti, kaip migdoliniai kūnai ir kitos smegenų sritys susiję su žmonių socialiniu elgesiu. Mes taip pat stengiamės ištirti šiose smegenų srityse esančias anomalijas, kurios iššaukia neurologinius ir psichiatrinius sutrikimus, bei gali sutrikdyti socialumą“, – kalbėjo L. Barrett.