Žvaigždėms stebėti britai turi tamsaus dangaus salą  (12)

Lamanšo sąsiauryje esanti ir britams priklausanti Sarko sala tapo pirmąja pasaulyje „tamsaus dangaus bendruomene“, nes saloje naktimis nebūna šviesos taršos, todėl ryškiai matyti žvaigždės.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Mažytės salos, esančios už 130 kilometrų nuo pietinės Anglijos pakrantės, gyventojai tikisi, kad šis titulas, kurį skyrė JAV įsikūrusi Tarptautinė tamsaus dangaus asociacija (IDA) padės skatinti turizmą – joje norės apsilankyti žvaigždžių stebėtojai, skelbia „The Independent“.

„Tai, kad Sarkas tapo pirmąja tamsaus dangaus sala, mums – didžiulė garbė, ir tai tik didina salos patrauklumą“, – sakė Polas Viljamsas (Paul Williams), salos Žemės ūkio komiteto pirmininkas.

Saloje, kurios ilgis – apie 5 kilometrus, o plotis – apie 2,4 kilometro, nėra automobilių ir gatvių apšvietimo. Be to, vietos gyventojai ir verslininkai pasistengė dar labiau sumažinti į dangų išspinduliuojamos šviesos kiekį. Todėl naktį saloje ryškiai matomas Paukščių takas ir atmosferon įskrieję meteorai.

„Po praėjusiais metais atlikto patikrinimo, Sarko sala buvo įtraukta į pasaulinį tamsaus dangaus vietovių sąrašą, tačiau dabar salai suteiktas išskirtinis statusas“ - pareiškė Martinas Morganas Teiloras (Martin Morgan Taylor), IDA tarptautinio komiteto pirmininkas.

Jo teigimu, visos kitos vietovės yra negyvenami gamtos rezervatai, išskyrus Flagštafą (Arizonos valstija, JAV), kuriame įrengta observatorija, todėl Sarkas - pirmoji tamsaus dangaus bendruomenė.

„Čia yra gyva, klestinti bendruomenė, kuri sąmoningai nusprendė padėti išsaugoti nakties dangaus vaizdą“, – naujienų agentūrai AFP kalbėjo M. Morganas-Teiloras.

Tamsaus dangaus bendruomenės statusas yra suteiktas ir Vengrijos Hortobagio nacionaliniam parkui. Kiti du tamsaus dangaus "centrai" Europoje yra Gelouveiforestas (Galloway Forest) Škotijoje ir Zeliko parkas (Zselic Park) toje pačioje Vengrijoje.

„Tai didelis laimėjimas Sarko salai, – teigė Rodžeris Deivisas (Roger Davies), Karališkosios astronomų draugijos prezidentas. – Žmonės visame pasaulyje vis labiau domisi astronomija, mes sužinome vis daugiau naujų faktų apie Visatą, tad pirmoji tamsaus dangaus sala tik didins smalsumą ir susidomėjimą.“

Aut. teisės: Grynas.lt
Grynas.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (12)