Cigaretė filme skatina užsirūkyti  (39)

Rūkaliams pasaulis tampa vis priešiškesne vieta. Išvyti iš kavinių ir kitų viešų vietų, rūkantys žmonės šąla lauke prie durų ar specialiuose rūkymui skirtuose aptvaruose. Prie tokios padėties kasdien prisideda ir kasdieniniai mokslininkų įrodymai dėl dūmų daromos žalos. Ar gali padėtis būti prastesnė? Rūkaliai buvo išvaryti iš patogių krėslų, išbraukti iš populiariosios kultūros.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tačiau anksčiau cigaretės, cigarai, pypkės buvo ypač dažnas filmų personažų-rūkančių-dievaičių akcentas. Holivudas kaltinamas priklausomybės rūkymui skatinimu.

Dylan Wagner ir jo kolegos Dartmouth koledže JAV atliko tyrimą, kuriuo įrodė sąryšius tarp rūkymo filmuose ir cigarečių vartojimo.

Jie pasirinko 34 žmones (pusė jų rūkė), kuriuos tyrė su funkciniu magnetinio rezonanso aparatu. Pastarosios užfiksuoja kraujotakos pakitimus įvairiose kūno vietose, šiuo atveju – smegenyse. Kraujo pakitimai smegenyse skatina ir stabdo protinę veiklą. Magnetinis rezonansas parodo minčių srautą, mąstymo aktyvumą.

Dalyviai pusę valandos žiūrėjo filmą, kuriame buvo daug rūkymo scenų, tačiau nebuvo nei alkoholio, smurto ar sekso. Tam, kad duomenys nebūtų iškraipyti, tyrimo dalyviai nežinojo, kad šis yra susijęs su rūkymu.

Kai prasidėdavo rūkymo scena, rūkančių žmonių smegenų dalys, atsakingos už suvokimą ir koordinavimą, suaktyvėdavo. Suvokimas ir koordinavimas reikalingas planuoti ir atlikti veiksmus tam, kad cigaretė būtų uždegta. Tuo tarpu nerūkančių žmonių smegenų aktyvumas analogišku metu pakisdavo nesmarkiai.

Scenos, kuriose rūkoma, rūkaliams sukelia emocijas, kurias galima palyginti su įtemptais epizodais, kurie sukelia įtampą, jausmų proveržį. Kad audiovizualinė medžiaga gali provokuoti ar pastūmėti užsirūkyti, nelieka abejonių.

Scott Heuttel, Šiaurės Karolinos Duko universiteto neurologas, sako, kad ankstesnės studijos buvo įrodžiusios vizualinių kūrinių (tiek filmų, tiek fotografijų) poveikį narkotikų vartojimui. Todėl galima prielaida, kad rūkymą skatina ne tik filmai, bet ir nuotraukos, paveikslai.

Nors žmonėms, bandantiems mesti rūkyti, patariama vengti kitų rūkalių, sunku išvengti rūkymą skatinančios aplinkos. Kai išeinama iš namų, nebėra kur pasislėpti. Tačiau vis daugiau pagundų viešojoje erdvėje nyksta ar naikinama įvedant apribojimus.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Pinigų karta
Pinigų karta
(0)
(0)
(0)

Komentarai (39)