Aptikti kataklizmų pėdsakai. „Gali turėti katastrofiškų pasekmių civilizacijai“  ()

Milžiniškos magnetinės audros, žinomos kaip „Mijake įvykiai“, praeityje Žemę pasiekė mažiausiai 6 kartus. Šiandien toks reiškinys gali baigtis civilizacijos katastrofa.


Asocatyvi nuotr.
Asocatyvi nuotr.
© recraft.ai (Free Tier Assets) | https://www.recraft.ai

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Mokslininkai pastaruoju metu atkreipia dėmesį į reikšmingą Saulės aktyvumą. To ženklai yra ryškios šiaurės pašvaistės, kurios šiemet jau ne kartą užfiksuotos Lietuvos platumose.

Be šio atmosferos reiškinio, silpnos magnetinės audros gali sukelti problemų elektronikai, o ekstremalesniais atvejais, kai saulės aktyvumas ypač didelis, gali sukelti visuotinius elektros tinklų gedimus ir išjungti palydovus visame pasaulyje.

Mokslininkai mūsų planetoje aptiko 6 nepaprastų magnetinių audrų pėdsakų, kurios buvo pavadintos „Mijake įvykiais“ japonų mokslininko Fusa Mijake (Fusa Miyake) vardu.

2011 metais jis kartu su kolegomis atkreipė dėmesį į staigų radioaktyviosios anglies izotopo 14C kiekio padidėjimą, užfiksuotą japoninės kriptomerijos (Cryptomeria japonica) rievėse, kurios datuoajmos 774–775 m. (mūsų eros). Anglies kiekis buvo 20 kartų didesnis nei įprasta. Tada mokslininkai negalėjo paaiškinti šio reiškinio.

[EU+Kuponai] „Cyber Monday“! Projektoriai, siurbliai, energijos stotelės, monitoriai ir specialus pasiūlymas „Apple Pay“
4736

„Cyber Monday“ išpardavimas

Nuolaidų kuponai

Galioja iki 2024-12-08

Iš Europos sandėlių

2 metų garantijos

1) „ETOE Starfish“ - 300 ANSI, 720P, Android TV, LCD vaizdo projektorius

2) „Vactidy V9“ - belaidis dulkių siurblys

3) „SolarPlay Q2402M“ - mobili energijos stotelė, 2500W, 2304Wh, LiFePO4

4) „TITAN ARMY P2510S“ - 24,5 colių, QHD, 240Hz žaidimų monitorius

Išsamiau

Netrukus po to toks pat 14C kiekio šuolis, datuojamas tup pačiu metu, buvo rastas ąžuole iš Vokietijos, maumedyje iš Jamalo (Sibiras), pušyne iš Kalifornijos ir medžiuose iš kelių kitų pasaulio regionų.

Padidėjusi radioaktyviosios anglies koncentracija Žemės atmosferoje, taip pat buvo rasta Grenlandijos ir Antarktidos ledo mėginiuose.

 

Vėliau fizikai padarė prielaidą, kad tokio intensyvumo šuolį 774 m. galima paaiškinti Saulės pliūpsniu. Tik jis turėjo būti stipresnis už visus tuos, kurie įvyko per tūkstantmetį.

Per pastaruosius 14 500 metų įvyko šeši „Mijake įvykiai“. Be 774–775 metų, itin galingas Saulės pliūpsnis įvyko 993–994 metais. Tyrėjai taip pat aptiko panašių įvykių, datuojamų 660, 5259, 7176 m. pr. Kr., pėdsakų.

Ankstyviausias „Mijake įvykio“ pėdsakas datuojamas 12 450 m. pr. Kr. Jis buvo aptiktas tiriant iš dalies suakmenėjusią medieną, rastą Prancūzijos Alpėse.

Neseniai mokslininkams pavyko patikslinti „Mijake įvykio“, įvykusio 660 m. pr. Kr. datą – 664-663 m. pr. Kr. Tikėtina, kad Asirijos kronikose užfiksuota šiaurės pašvaistė nurodo būtent šį įvykį.

 

Siekdama tiksliau nustatyti datą, tarptautinė mokslininkų grupė išanalizavo medienos pavyzdžius iš keturių vietų: Bavarijos (ąžuolo), Japonijos (Japonijos kriptomerijos), Jamalo ir Altajaus (Sibiro maumedžio).

Mokslininkai pažymi, kad jie negali nustatyti „Mijake įvykių“ modelio ir negali iš anksto numatyti tokios galingos audros. Jei tai įvyktų šiandien, tai sukeltų tikrą kataklizmą telekomunikacijų įrenginiams Žemėje.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(13)
(0)
(13)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()