Natūrali evoliucija: Lietuvos miestų varnos gudresnės už „kaimietes“ (Video) (21)
Pataruoju metu kaskart pasirodo pranešimų apie miestuose keistai besielgiančias varnas: tai jos taikosi praeiviui į galvą įkirsti, tai žiurkę už uodegos drąsiai tampo sostinės centre. Žmonės sunerimę, ko iš varnų dar tikėtis, rašo „Lietuvos žinios“.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Garsus gamtininkas, daugybę gyvūnų namuose auginęs profesorius Ričardas Kazlauskas teigia, kad varninių šeimos paukščių (kranklių, kovų, varnų, kuosų, šarkų) sąmoningumas prilygsta šuns nuovokai. Šie sparnuočiai ne kvailesni ir už šimpanzes. Tad neturėtume stebėtis, kai varnos elgiasi neįprastai. Dėl tokio proto jos sugebėjo puikiai prisitaikyti prie miesto gyvenimo, kur aplinka vertė kovoti už būvį, agresyviau ieškoti maisto. Kokia nors XIV amžiaus varna nežinotų, kaip, tarkim, maistą iš stiklainio iškrapštyti, šių laikų – sugeba. Ir ne tik iškrapštyti, bet ir dangtelį atidaryti.
„Varnos labai civilizuotos, tai ypač akivaizdu tapo per pastaruosius 25 metus, – pasakojo gamtininkas, Aplinkos ministerijos biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius. – Jos ryžtasi įšokti į atidarytą atliekų konteinerį, sugeba atsidaryti dėželę su maisto likučiais. Daug ko mokosi viena iš kitos, tada tie nauji įgūdžiai virsta įpročiais. Beje, varninių paukščių gausėjimas mieste – mūsų buitinės netvarkos pasekmė. Nebūtų šiukšlynų, sąvartynų, tai ir joms čia nebūtų ko veikti.“ Be to, tai labai sėslūs paukščiai (šiek tiek emigruoja tik jaunikliai), tad senosios būna gerai perpratusios aplinką.
Varnos drąsiai tyrinėja ir naujus objektus. Šiemet delfi.tv pateikė filmuotus vaizdus, kaip dvi varnos sostinės centre už uodegos timpčiojo žiurkę.
„Tokį gyvį, matyt, regėjo pirmąkart, tad buvo atsargios, – aiškino S. Paltanavičius. – Nusilpusius, sergančius balandžius puola drąsiau. O kelios susivienijusios gali ir užkapoti. Kaime laukinės varnos taip nesielgia. Na, ten nebent neprižiūrimus viščiukus išnešioja.“
S. Paltanavičius neigia, kad varnos tapo agresyvesnės. „Kad vienam kitam bando į pakaušį kaukštelt, tai dar nereiškia, kad apskritai puola visus. Gal tas žmogus ar jo eisena, ką nors primena, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis. – Be to, jos iš tolo įmena galimus mūsų kėslus, tad skirtingai reaguoja į žmonių elgesį.“
„Namuose teko auginti varną, kuosą, šarką, – pasakojo R. Kazlauskas. – Stebėdavausi, kaip jos greitai perpranta žmogų. Štai kovas puikiai žinojo, iš kurio namiškio reikia maisto prašyti. Eidavo paskui šeimininkę į virtuvę, plakdavo sparnais, kol gaudavo skanumynų. O pas mane atstraksėdavo ir palenkęs galvą prašydavo, kad jį paglostyčiau. Buvo matęs, kad papūgai taip darydavau.“
Varnų ir varninių šeimos paukščių gudrumu įsitikinęs ir Ventės rago ornitologinės stoties vyriausiasis ornitologas Vytautas Jusys. „Jie per gudrūs, kad įkliūtų. Protingiausias pas mus yra kranklys. Prilygsta papūgoms, – pasakojo V. Jusys. – Kranklio tinkluose nė karto nesame pagavę. Tik viena kita šarka pasitaikė.“