Dinozaurus pražudžiusio asteroido kilmė – vis dar paslaptis  (2)

Asteroido, prieš 65 mln. metų pražudžiusio dinozaurus, kilmė vis dar lieka paslaptimi, teigiama naujo tyrimo ataskaitoje. Kai kurie tyrėjai manė, kad mirtį nešantis asteroidas buvo didesnio kosminio kūno, vadinamo Baptistina, dalimi. Tačiau panašu, jog tokia hipotezė nėra teisinga.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Hipotetinėje teorijoje buvo formuluojama prielaida, kad Baptistina suskilo per didžiulį, prieš maždaug 160 mln. metų kosmose įvykusį susidūrimą, po kurio pasklido daugybė kalno dydžio uolienų nuolaužų. Viena jų galiausiai nukrito į Žemę, pražudydama dinozaurus ir daugelį kitų rūšių, rašo space.com.

Mokslininkai tvirtai įsitikinę, kad 10 kilometrų pločio asteroidas yra būtent tai, kas nuo Žemės paviršiaus nušlavė dinozaurus. Tačiau nauji NASA WISE (angl. – „Wide-field Infrared Survey Explorer“) teleskopu gauti duomenys leidžia manyti, kad šis asteroidas nebuvo Baptistinos dalis. Kaip teigiama naujojo tyrimo ataskaitoje, tiesiog nesutampa laikas.

„Po WISE mokslininkų komandos tyrimo, dinozaurų žūtis lieka byla, kurios tyrimas įstrigęs“, – teigia NASA atstovas Lindley Johnsonas.

Baptistina pirmą kartą kai kurių astronomų dėmesį patraukė po 2007 metų tyrimo. Jame mokslininkai naudojo Žemėje esančio teleskopo matomos šviesos duomenis ir jais remdamiesi bandė apskaičiuoti Baptistinos „šeimos“ – nuo asteroido atskilusių nuolaužų – dydį ir atspindį.

Turėdami šiuos skaičiavimus mokslininkai nustatė, kad didžiulis asteroidas greičiausiai suiro maždaug prieš 160 mln. metų. Tai suteiktų daugybę laiko Baptistinos šeimos asteroidams išsiskirstyti po skirtingas ir potencialiai pavojingas orbitas iki tol, kol vienas jų nukritęs į Žemę išnaikino dinozaurus.

Tačiau nuo to laiko įvairūs mokslininkai surinko informacijos, kuri verčia abejoti Baptistinos asteroidų kalte. O naujasis tyrimas gali juos visiems laikams pašalinti iš įtariamųjų sąrašo, teigia mokslininkai.

Nuo 2010 metų sausio iki 2011 metų vasario WISE teleskopas infraraudonąja šviesa du kartus ištyrinėjo visą dangų. Teleskopas sukatalogavo daugiau kaip 157 tūkst. asteroidų, esančių pagrindiniame žiede tarp Marso ir Jupiterio, ir atrado daugiau kaip 33 tūkst. naujų kosminių kūnų.

WISE taip pat išmatavo 1056 Baptistinos šeimos narių dydį ir atspindį. Šie matavimai buvo tikslesni nei ankstesni, taigi jie leido tiksliau nustatyti asteroido šeimos amžių, teigia tyrėjai.

Nauji duomenys leidžia manyti, kad Baptistina suskilo tik prieš maždaug 80 mln. metų, o ne prieš 160 mln. metų, kaip manyta iki šiol.

„Tai po susidūrimo susidariusioms nuolaužoms nepalieka labai daug laiko atsidurti rezonanso taške ir būti nusviestoms į Žemę prieš 65 mln. metų.

Manoma, kad paprastai toks procesas trunka dešimtis milijonų metų“, – teigė tyrimo bendraautorė Amy Mainzer iš NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos Pasadenoje, Kalifornijoje.

Rezonanso taškai – tai tam tikros asteroidų žiedo vietos, kuriose atsidūrusius asteroidus Jupiterio ir Saturno trauka gali pasiųsti skrieti Žemės link.

Nors WISE teleskopas nebenaudojamas nuo 2011 metų vasario, tyrėjai ir toliau naudos jo surinktus duomenis Saulės sistemos kosminiams kūnams sužymėti. Jie nori geriau suprasti, iš kur asteroidai atkeliauja ir kur jie skrieja.

„Kuriame tam tikrą asteroidų giminės medį. Pradedame tobulinti vaizdą, rodantį, kaip asteroidai pagrindiniame žiede susidūrinėdavo vienas su kitu ir susimaišydavo“, – kalbėjo tyrimo autorius Josephas Masiero iš Reaktyvinio judėjimo laboratorijos.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (2)