„Sferiniai gaisrai be liepsnų“ arba kaip dega ugnis esant nesvarumui? (Video) (1)
Žaisti su ugnimi deguonies prisotintoje aplinkoje – kvailai įžūlus sumanymas? Toks argumentas neatrodė pakankamai svarus Tarptautinės Kosminės Stoties (TKS) įgulai, kuri per porą metų orbitinės stoties patalpose atliko daugiau kaip 200 eksperimentų, nes tiesiog siekė išsiaiškinti, kaip degimo procesas vyksta nesvarumo būklėje. Kaip danguje, taip ir ant žemės? Anaiptol. Vaizdo siužetas byloja, jog esant nesvarumui ugnis „elgiasi“ išties keistai.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Jau gerai? Bet yra ir dar viena įdomi ypatybė. Nesvarumo sąlygomis ugnis gali degti aplinkoje esant mažesnei deguonies koncentracijai ir žemesnei temperatūrai. Vadinasi, gesinimo medžiagos turėtų būti gerokai labiau koncentruotos.
Galiausiai, FLEX (angl. – „Flame Extinguishment Experiment“, „Liepsnų gesinimo eksperimentas“) eksperimentų serijos metu astronautai pastebėjo labiausiai gluminusį dalyką: FLEX eksperimentų metu naudotų degiųjų medžiagų heptano ir metanolio lašai, net ir užgesinus liepsną, kai kuriais atvejais ir toliau degė. Kad tai yra kol kas absoliučiai nesuvokiama ir nepaaiškinama, pripažino ir patys eksperimentatoriai.
Kaip atrodo akivaizdus, bet neįtikėtinas ugnies elgesys esant nesvarumui, užfiksuota šiame vaizdo siužete.
Parengė Saulius Žukauskas,
sauliuszukauskas01@gmail.com