Nuoga Antarktida: kaip žemynas atrodytų be ledo? (Video)  (1)

Antarktidos ledas dengia 98 proc. žemyno ir sudaro daugiau nei 50 proc. Žemėje esančio gėlo vandens. Tačiau ledas Antarktidoje neslūgso vietoje it įkaltas į žemę. Didžioji dalis Antarktidos ledo savo svorio ir gravitacijos dėka nuolatos juda vandenyno link. Antarktidą gaubiančio ledo lukštas vietomis siekia net 3 km storio. Tačiau kaip atrodytų Antarktida, jei visas ledo rūbas vieną dieną imtų ir nutirptų?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Organizacija "British Antarctic Survey" sukūrė kompiuterinės grafikos modelį "Bedmap2", kuriame Antarktidos kontinentas vaizduojamas be ledo. Topografiniai duomenys šiam modeliui 7 metus buvo renkami palydovu ICESat (Ice, Cloud, and Land Elevation Satellite) ir kelerius metus specialiu lėktuvu su radaru ir lazeriu vykdytais skrydžiais pagal NASA projektą "Operation IceBridge". Vykdant šiuos stebėjimus, buvo matuojamas jūros ledo ir sausumos ledynų storis.

"Bedmap2" buvo sukurtas dar 2001 m. pasaulį išvydusio pirmtako "Bedmap1" pagrindu – naujoji versija buvo papildyta 25 mln. matavimų, kurie iš oro, kosmoso ir ant žemės buvo atlikti per 2 dešimtmečius.

"Operation Icebridge" skrydžiai lėktuvu buvo vykdomi virš daugelio atšiauriosios Antarktidos sričių – įskaitant ir tas, kuriose anksčiau niekad nebuvo lankytasi. Rezultatas – beprecedenčio detalumo topografinis Antarktidos žemyno vaizdas be kontinentą dengiančios ledo ir sniego plutos. O jis – visiškai kitoks nei mums įprastoje baltosios Antarktidos versijoje.

Modelis skirtas ne vien pasigrožėjimui neregėtomis Antarktidos atodangomis. Jame sutalpinta informacija turi ir praktinės reikšmės ir padės mokslininkams paaiškinti, kodėl gigantiški poliariniai ledynai tirpsta ir juda taip, o ne kitaip, ir kokiu būdu jie gali užsiundyti mus visus potvyniais, jei tik nesiliausim šiltinti planetos klimato.

Pažiūrėti, kaip ten viskas atrodytų be ledo, žinoma, smagu. Visgi geriau jau tas ledas tegul sau ir lieka sveikas, "gyvas" ir neištirpęs...


Aut. teisės: www.technologijos.lt
(19)
(1)
(5)

Komentarai (1)