Kada sulauksime įspūdingiausio šiemet meteorų lietaus?  (0)

Rugpjūtis, ko gero, yra svarbiausias laikas astronomijos mėgėjams – būtent tada naktiniame danguje ryškiausiai matomi meteorų lietūs. „Juos geriausia stebėti užmiestyje, aukštesnėse vietovėse“, – pataria specialistas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kokiu metu tinkamiausia stebėti meteorų lietų, kokių sąlygų tam reikia, pasakoja astronomijos mėgėjų klubo „Albireo“ vadovas Jonas Kaspariūnas.

– Meteorų lietūs dar vadinami krintančiomis žvaigždėmis. Bet žinome, kad žvaigždės nėra kur nors pakabintos, jos negali imti ir nukristi. Taigi paaiškinkite, kas yra tie meteorų lietūs?

– Meteorų lietūs – tai mažos dalelės, daugiausia kometos uodegos liekanos. Arba – suirusios kometos dalelės. Jos dažniausiai yra nuo smiltelės iki kokio kamuoliuko dydžio. Jos krisdamos į atmosferą nuo trinties įkaista, užsidega ir tą švytėjimą mes vadiname meteorais.

– Tad tos dalelės tokios mažos, o jos taip aiškiai matomos?

– Taip, nes mes matome ne pačias daleles, o degimo procesą. Kadangi dalelės juda labai greitai, mums jie atrodo kaip brūkšneliai.

– Kada ir kur geriausia stebėti meteorų lietų? Ar yra koks ypatingas nakties metas, kada šios krintančios žvaigždės ryškiausiai matomos?

– Geriausia stebėti užmiestyje, nes mieste labai trukdo šviesos. Geriausia važiuoti į tas vietas, kurios yra atokiau nuo miesto. Reikėtų pasirinkti aukštesnes vietoves, kad netrukdytų medžiai, pastatai. Ir, aišku, mėnulis, turi netrukdyti – pilnaties metu dangus būna gana šviesus ir mažiau ryškių meteorų pamatyti nepavyks.

– Tad geriau, kai yra jaunatis ar kai mėnulis nusileidęs?

– Taip.

– O kalbant apie šį rugpjūtį – kurios dienos bus tinkamiausios dangaus stebėjimui?

– Šis rugpjūtis yra ypatingas tuo, kad mėnulis per pagrindinį rugpjūčio įvykį – perseidų lietų – nusileis gana anksti ir netrukdys stebėti. Jeigu oro sąlygos bus tinkamos – nebus debesuota, nelis, – tuomet „lis žvaigždėmis“.

– Sakote, mėnulis anksti nusileis. Apie kokį metą kalbame?

– Stebėti bus galima faktiškai nuo pat Saulės laidos iki pat paryčių. Visą naktį.

– Yra įvairūs srautai – yra ir perseidai, ir delta, ir alfa kaprikornidai ir t.t. Noriu paklausti, kurie iš jų yra patys įspūdingiausi?

– Įspūdingiausi yra perseidai. Jų ir sulauksime naktį iš rugpjūčio 12 į 13. O įspūdinga turbūt dėl to, kad lietus bus gausus – bus galima suskaičiuoti iki 100 meteorų per valandą. Dar lauke šilta, naktys dar giedros – galima gulėti žolėje, ramiai skaičiuoti juos ir grožėtis.

Yra ir kitų – gal labiau žinomas yra leonidų lietus. Tik tuo metu, lapkričio 17 d. Lietuvoje būna apsiniaukę ir nelabai tenka pamatyti ką nors gražaus, bet kas 33 metus būna tie srautai, dalėlės savo orbitoje nėra vienodai pasiskirsčiusios, būna srautų, kai meteorų tankumas gali išaugti iki 1000 per valandą. 2033 m. leonidų lietus turėtų būti gana įspūdingas.

– Ar skiriasi tie lietūs žiūrint plika akimi?

– Jeigu lygintume skirtingus srautus, tarkime leonidus ir perseidus, didelio skirtumo galbūt nepastebėsite. Bet skiriasi meteoro greitis.

– Jūs jau minėjote, kad užmiestyje geriau stebėti krintančias žvaigždes. Ar yra Lietuvoje kokios ypatingos vietos, kurias astronomijos mėgėjai sutartinai vadina geriausiomis?

– Kiekvienas laukas gali būti tinkamas. Bet turbūt visiems astronomijos mėgėjams ta viena vieta Lietuvoje yra Molėtų observatorija. Patys Molėtai nušviečia dangų, bet apskritai stebėti dangų ten yra puikios sąlygos.

Simonas Bendžius, LRT radijo laida „Ryto garsai“

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
Autoriai: Simonas Bendžius
(9)
(0)
(0)

Komentarai (0)