Ne kiekvienas gali būti pasaulio istorijos žinovu, ypač kai esame linkę mokytis segmentuotomis temomis, pavyzdžiui, Europos istoriją arba Amerikos revoliucijos istoriją atskirai.
Žinoma, galbūt turite išskirtinių sugebėjimų tiksliai suvokti ir vientisą pasaulio istorijos laiko juostą, bet tiems, kuriems tai sekasi prasčiau, puikiai tiks apačioje pateiktas sąrašas. Įkvėptas neseniai „Reddit“ pasirodžiusios temos: „Kokie du istoriniai įvykiai vyko tuo pačiu metu, nors taip neatrodo?“, šis faktų rinkinys atskleidžia pagrindinius istorinius momentus labai netikėtame kontekste.
1. Betty White yra vyresnė už pjaustytą duoną.
Pjaustyta duona buvo pristatyta 1928 metais šio išradimo autoriaus amerikiečio Otto Frederick Rohwedder. Iki to momento duona buvo pardavinėjama tik vientisais kepalais, nes kepėjai netikėjo, jog supjaustyta ji gali išlikti šviežia. Garsi ne tik Amerikoje aktorė bei komikė Betty White gimė 1922 metais, todėl pirmuosius savo gyvenimo metus praleido valgydama tik namuose atriektą duoną. White neseniai atšventė savo 92-ąjį gimtadienį, o tai reiškia, kad šiuo „didžiuoju išradimu“ ji galėjo mėgautis gerokai ilgiau, nei dauguma iš mūsų.
2. Harvardo universitetas buvo įkurtas dar prieš atsirandant diferencialiniam skaičiavimui.
Įkurtas 1636 metais, Harvaras yra seniausia JAV aukštojo mokslo institucija. „Naujoji kolegija“ (angl. New College), kaip iš pradžių ji buvo pavadinta, nemokė studentų diferencialinio skaičiavimo, nes jis dar neegzistavo. Ši matematikos sritis atsirado XVII amžiaus pabaigoje, Gottfried Leibnicui 1684 metais išleidus publikaciją „Nova Methodus“, ir iš dalies, po vėliau gyvenusių matematikų papildomų paaiškinimų bei performulavimų, pasirodžius Izaoko Niutono „Principia“ (1687 m.). Be to, Harvardo ankstyvaisiais metais dar buvo gyvas Europos fizikas, matematikas ir astronomas Galilėjus (mirė 1642 m.).
3. Kai paskutinį kartą beisbolo komanda Chicago Cubs laimėjo pasaulio turnyrą, vis dar gyvavo Osmanų imperija.
Viena seniausių Amerikos beisbolo lygos komandų „Chicago Cubs“ nelaimėjo Pasaulinio turnyro (angl. World Series) nuo 1908 metų. Tuo metu dar egzistavo tokios komandos, kaip Bruklino „Superbas“ ir Bostono „Doves“, taip pat, kaip ir Osmanų imperija (gyvavusi nuo XIII amžiaus). Mehmedas VI buvo paskutinis imperijos sultonas, o jo viešpatavimas baigėsi 1922 metais. Tuo metu buvo panaikintas sultonatas ir respubliką ėmėsi kontroliuoti nauja Turkijos vyriausybė. Tai vyko 14 metų po to, kai „Chicago Cubs“ paskutinį kartą laimėjo pasaulio beisbolo turnyrą.
4. Gizos piramidės buvo pastatytos tuo metu, kai dar buvo neišnykę vilna apaugę mamutai.
Pagal turimus duomenis, paskutinis vilna apaugęs mamutas mirė maždaug 1700 prieš mūsų erą Rusijos Vrangelio saloje. Egipto Gizos piramidės buvo pastatytos prieš beveik 4000 metų, nors būta teiginių, kad jos dar senesnės. Taip pat tai reiškia, kad „Kleopatrų dinastijos“ dominavimo laikai iš tiesų yra pakankamai naujas istorinis įvykis, lyginant su piramidžių statyba.
5. Fakso aparatas buvo išrastas tais pačiais metais, kai prasidėjo migracija Oregono keliu.
Pirmasis fakso aparatas buvo išrastas 1843 metais Škotijos mechaniko Aleksandras Bain. Pirminis modelis naudojo sinchronizuotų švytuoklių kombinaciją, elektrinius zondus ir elektrochemiškai jautrų popierių dokumentų nuskaitymui. Jis siuntė informacijos signalus, kurie gausybės laidų pagalba vėliau būdavo atkuriami. „Didžioji migracija“ Oregono keliu prasidėjo tais pačiais metais, kai apie 1000 imigrantų talpinantis vagono traukinys pirmą kartą bandė nusigauti į vakarus, bet tikriausiai visi išmirė pakeliui nuo dizenterijos.
6. Juvelyrikos parduotuvė „Tiffany & Co“ buvo įkurta dar prieš tai, kai Italija tapo vieninga šalimi.
1861 metais Generolas Giuseppe Garibaldi vadovavo sėkmingai kampanijai, kurios dėka buvo suvienyti įvairūs Apeninų pusiasalio miestai ir valstijos (nors Roma oficialiai atsiskyrusi išliko dar keletą metų). Tuo tarpu 1837 metais Charles Lewis Tiffany ir John B. Young įkūrė „Tiffany & Young“, kuri vėliau (1853 m.) tapo „Tiffany & Co“. Tai reiškia, kad Audrey Hepburn galėjo „pusryčiauti pas Tiffany“, dar prieš tai, kai atsirado galimybė pasimėgauti itališkomis „Romos atostogomis“.
Prieš Italijai tampant vieninga tauta, kokią mes ją žinome šiandien, taip pat buvo įkurta ir parduotuvė Macy (1858 m.).
7. Prancūzija vis dar naudojo giljotiną, kai pasirodė „Žvaigždžių karai“.
Paskutinį kartą Prancūzijoje mirties įvykdymo bausmei atlikti giljotina buvo panaudota 1977 metais. „Giljotinavimas“ šioje šalyje truko apie du šimtmečius. Pirmasis „Žvaigždžių karų“ (angl. „Star Wars“) filmas buvo išleistas tais pačiais metais, likus keliems mėnesiams iki paskutinio bausmės įvykdymo nukertant galvą.
Kitas neįtikėtinas su prancūzais susijęs istorinis faktas: Eifelio bokšto statyba baigta 1889 metais, tuo pat metu, kai buvo įkurta japonų žaidimų įmonė „Nintendo“ ir Van Gogas nutapė „Žvaigždėtą naktį“.
8. Du iš JAV prezidento John Tyler anūkų vis dar gyvi.
Tai nekeltų nuostabos, jeigu ne faktas, kad John Tyler buvo tik dešimtasis Amerikos prezidentas iš 44, o savo pareigas jis ėjo dar 1841-1845 metais. Pirmasis apie tai pranešė žurnalas „Mental Floss“ 2012-aisiais. O kol „Snopes“ bandė patikrinti jų tapatybę, „New York Magazine“ net paėmė vieno anūko interviu. Tuo metu tiek Lyon Gardiner Tyler jaunesnysis, tiek Harrison Tyler vis dar nebuvo sulaukę 90 metų.